HomeOtázky a odpovědi Jak napsat lákavý článek

Jak napsat lákavý článek?

Přesně 4 vteřiny. Tolik má váš článek času, aby svým nadpisem zlákal čtenáře k jeho přečtení. Každý člověk v dnešní době zhlédne přes 4000 reklam denně. Pokud chcete zaujmout, potřebujete z této skupiny vybočit.

I když má být váš článek sebevětším PR pro vaše zamýšlené aktivity, ať už nábor, nalákání na den otevřených dveří nebo jen čistě informativního charakteru, je zapotřebí, aby měl přidanou hodnotu a nepůsobil na internetu jako další reklamní jehla v kupce sena.

Základem všeho je kvalitní titulek!


Titulek musí od začátku bavit, zaujmout a lákat. Nikdy se vám nepodaří udělat dojem na všechny. Je důležité si dopředu říct, jakou skupinu lidí chcete titulkem oslovit.

Základním stavebním kamenem, jak titulek napsat je informovat, ale vždy informovat pravdivě (!). Jakýmkoliv fabulujícím titulkem okamžitě ztrácíte přízeň čtenáře a věřte tomu, že o takovém článku se dozví více lidí než o tom pravdivém. Ač se říká špatná reklama taky reklama, tak pevně věříme, že vám nejde o to psát bulvární články, takže se jakýmkoliv nepravdám v titulku i samotném článku vyhýbejte obloukem.

Vymyslete dobré akční sloveso. Bez něj se prostě v titulku neobejdete. Každé takové sloveso udělá titulek čtivějším, zábavnějším a lákavějším. Jakákoliv změť podstatných jmen, bude na čtenáře vždy působit rušivě a pravděpodobně nedojde ani k otevření samotného článku.

Dobrým nápadem na oslovení potenciálních čtenářů je využít nějakou z následujících rad:
  • Začínejte článek číslovkou (3 zaručené rady, jak získat skvělou práci)
  • Oslovujte čtenáře (Způsoby, jak získáte skvělou práci)
  • Radí „jak“ nebo používají otázku (Jak získat skvělou práci?)

Nebojte se v nadpisu použít superlativ. Držte se jen zlatého pravidla, všeho moc škodí. Jeden superlativ do nadpisu vám bude bohatě stačit.

Samotný titulek je důležitý především proto, že Google vyhledává v titulku klíčová slova. Držte se tedy informací z titulku i v dalším obsahu. Opomenout nemůžeme ani případné další sdílení článku, ve kterém se vždy zobrazí název článku případně perex, o kterém se budeme bavit následovně.

Perex - cesta ke čtenáři


Povedlo se vám čtenáře zaujmout titulkem, máte však vyhráno? Bohužel ne. Pokud jste si získali pozornost, je třeba se do čtenáře pořádně zakousnout a nepustit! K tomu slouží právě perex.

Pod perexem se skrývá první odstavec vašeho článku. Smyslem perexu je čtenáře u článku udržet. Není nutné v prvních pěti větách, zahalit čtenáře veškerým informacemi, které mu chcete předat a ve zbytku článku už je jenom pitvat. Dobrý perex má navnadit, zaujmout a tak jednoduše vytvořit pocit, že ten článek prostě musíte dočíst až do konce.

V perexu je dobré vyhnout se otřepaným frázím. Dejte si tu práci a vyhledejte zajímavost, datový údaj nebo jednoduše nalezněte příběh. Příběhy v dnešní době prodávají. Pokud vytvoříte nebo naleznete zajímavý příběh, který v perexu uvedete, málokdo se od článku dokáže odtrhnout. Ptejte se, googlete, hledejte. Jen to vám zaručí kvalitně sestavený úvodní odstavec.

Váše práce = Váš článek


Všechno se jednodušeji říká, než dělá. Ale samotný obsah musí být zlatým hřebem večera. Nikdo, ani my, vám neřekne, jak správně a bezchybně takový článek napsat. Je to jen o vaší kreativitě a přístupu. My se vám jen snažíme ukázat směr.

Obsah nikdy nesmí nudit. Musí lákat, vzbuzovat emoce možná i otázky. Pokud donutíte čtenáře, aby se zamyslel, jste na správné cestě. Používejte zabarvená slova, přívlastky a aktivní tvary sloves – zlepšují čtivost a prožitek z článku.

Zkuste dát ochutnat váš výtvor kolegům nebo známým. Víc hlav víc ví a jejich případné poznámky ke čtivosti a zajímavosti článku vám mohou být jedině prospěšné.

Málokterý článek se vám podaří napsat takříkajíc spatra. Vyhledávejte zajímavé informace, inspirujte se jinými články, pusťte si dokument nebo přednášku a hlavně - ptejte se! Každý další zdroj navíc je motorem vašeho obsahu.

Závěrem


Pokud se budete snažit vašeho čtenáře odbýt, vždycky to pozná. Málokdo vám v dnešní době dá druhou šanci. Jednoduše si zafixuje, že váš článek ho ničím nezaujal, tak proč by vám měl dávat šanci znova. Dejte si záležet na každém detailu, doplňte článek relevantními obrázky a odkazy.

Psaní PR článků na webu neboli copywriting, je složitou disciplínou, kterou se určitě nikdo z nás nenaučí přes noc. Všechny nás čeká dlouhá cesta plná omylů a chyb, na konci které budeme (snad) publikovat super články s patřičným publikem. Mějte trpělivost a buďte přísní sami k sobě. Výsledky se dostaví.

Mrkněte se do našeho magazínu a nalezněte inspiraci


 

Máte další otázku? Sem s ní :-)

Napište nám na podpora@jobfairs.eu, děkujeme.