HomeMagazín 10 + 1 důvod, proč být Erasmovým patronem

10 + 1 důvod, proč být Erasmovým patronem

| 14.11.2016 | Jitka Janíková
Zkušenosti a zpestření studia na vysoké škole, to je pro mě Erasmus. 10 a 1 důvod, proč být jejím patronem.
Pro zpestření studia na vysoké škole a dalších 11 důvodů, proč poznat Erasmus z druhé strany.

1. Poznáte nové lidi

Hlavní důvod, proč se lidi stávají patrony studentů na Erasmu je ten, že mají šanci poznat spoustu nových lidí, a navíc ze zahraničí. A nejen to, skrze Erasmáky poznáte kulturu dané země, jejich humor a typické chování, a dozvíte se o jejich zemi spoustu informací, aniž byste tam museli jezdit. Na to, že jste stále v ČR docela dobré ne?

2. Procvičíte jazyk

Druhý zásadní důvod je ten, že si zadarmo procvičujete jazyk. V jazykových školách byste za hodiny konverzace museli draze platit. Společným dorozumívacím jazykem je samozřejmě angličtina, ale není vzácností, že si budete moct procvičit němčinu, francouzštinu nebo jiný světový jazyk (já jsem například oprášila francouzštinu s rumunskými studenty). Což si myslím je velká výhoda, pokud uvážíme, jak bídné konverzační schopnosti je možné získat na většině českých škol.

3. Ochutnáte jídlo a (alkoholické) nápoje z cizích zemí

Oblíbené plus pro studenty co mají vedle studia rádi hlavně zábavu – na Erasmus se lidé jezdí především bavit, takže je nasnadě, že spousta z nich s sebou přiveze na ochutnání hlavně alkohol, který se u nich doma pije. Ochutnala jsem takto spoustu výborných rakouských piv, polskou vodku nebo třeba rumunskou ovocnou pálenku. Ale pořádají se i tzv. „international evenings“ - večery, kdy každý národ představuje svá tradiční jídla. Obzvlášť příjemná záležitost je to v létě formou pikniku v přírodě nebo v parku.

4. Získáte nové kamarády

Celkově poznáte spoustu nových známých, ale někteří z nich vám prostě budou blíž než ostatní a stanou se vašimi kamarády. Je super mít kamarády ze zahraničí, protože vás třeba pozvou na návštěvu do své země, zajistí vám ubytování a poslouží jako průvodci, a to zdarma nebo za minimální náklady. A po skončení Erasmu víte, že když budete mít cestu kolem, můžete se zastavit a přivítají vás s otevřenou náručí.

5. Naučíte se nová slovíčka

Každá skupina Erasmáků je bohatým zdrojem originální slovní zásoby. Pro začátek se jak to tak bývá naučíte hlavně sprostá slovíčka. A potom ta, která vzniknou přímo během Erasmu. Jakou bych jinak měla šanci vědět, co znamená takové „ruszdupe“ nebo „smuteczek“? …chápete samozřejmě, že přesný význam znají jenom lidi na daném Erasmu a těžko se vysvětluje ostatním.

6. Chození do školy vás začne bavit

Jelikož si budete užívat všechny ty skvělé akce, párty, a úžasné lidi, může se jednoduše stát, že bude právě čas strávený s Erasmáky tím, proč vás chození do školy začne bavit. V mém případě to funguje tak, že se snažím dělat všechny úkoly a seminární práce včas a motivací je mi čas, který můžu strávit s těmito lidičkami.

7. Lépe poznáte město, ve kterém studujete

Erasmáci rádi a často vyrážejí za zábavou do nejrůznějších barů, klubů, diskoték, hospod apod., a vy tak při společných akcích poznáte spoustu podniků ve vašem městě, o kterých byste jinak neměli tušení. Platí to samozřejmě i pro sportovní nebo volnočasové aktivity přes den (týmové sporty, hry, turistika atd.).

8. Najdete si nového přítele/přítelkyni

Běžnou součástí života na Erasmu jsou nové vztahy. Ať už ty krátkodobé, nebo ty, které přežijí konec Erasmu a přetrvají dál. Takových ale nebývá moc. Lidé se dávají dohromady, rozcházejí se, dávají se dohromady s někým jiným, a tak pořád dokola. I tohle lze zahrnout pod poznávání cizích kultur.

9. Přivyděláte si trochu peněz

Za patronování náleží finanční odměna. Sice na tom nijak nezbohatnete (na naší škole to je tisíc korun), ale proto to přece neděláte.

10. Získáte plusové body, pokud sami budete chtít vyjet na Erasmus

Bude se vám hodit, že na škole poznáte lidi, kteří mají na starosti program Erasmus, popř. vedou vnější vztahy. Budou vidět, že už jste vyvinuli směrem k Erasmu nějakou aktivitu, která se zohledňuje při výběrovém řízení. Navíc máte neustále čerstvé informace o veškerém dění okolo Erasmu.

11. Dobře se to vyjímá v životopise

A v neposlední řadě, patronování je velice dobrý bod v životopise. Už se mi stalo, že se potenciální zaměstnavatel pozastavil nad informací o tom, že se starám o Erasmové studenty, a začal se zvědavě vyptávat na detaily. Angažování se v rámci Erasmu je pro zaměstnavatele znamením, že nejspíš dobře ovládáte jazyk, a navíc máte nějaké organizační a vůdčí schopnosti.

A mimochodem, zavedení řeči na Erasmus a vykládání o zajímavostech, které jste o cizích národech během Erasmu zjistili, se při pohovoru skvěle hodí ke zbavení se stresu :-)

Sečteno a podtrženo, můžete patronováním studentů na Erasmu jenom získat. Ať už zážitky, znalosti, poznatky, kamarády, partnera, nebo nějaké ty chechtáčky. Za sebe vřele doporučuju!
 
Zdroj:

Autor článku

Jitka Janíková

Studovala Řízení lidských zdrojů v navazujícím magisterském studiu na Univerzitě obrany v Brně. Svému oboru se věnuje i po absolvování, jelikož ráda naslouchá a pomáhá lidem. Sama se ráda vzdělává a snaží se na sobě neustále pracovat. Miluje cestování a objevování nového, poznávání cizích kultur, studium cizích jazyků, umění (knihy, divadlo, hudba, tanec, fotografování, výtvarné umění), ráda vaří a snaží se žít zdravě. Nejlépe si odpočine s partou dobrých kamarádů při sklence vína nebo půllitru piva.

Podobné články v magazínu

VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

22.10.2021 |

Naše firma BKR ČR je součástí skupiny VELUX. Jak... Více zde

BKR ČR pomáhá lidem i přírodě

28.07.2021 |

V naší firmě jsme hrdí na to, že se nám daří... Více zde

Co dělá finanční poradce

13.05.2021 |

Finanční poradce? To je jasné už z názvu, radí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se