HomeMagazín 4 malá tajemství, jak dosáhnete work-life balance

4 malá tajemství, jak dosáhnete work-life balance

| 25.07.2018 | David Sládeček | Jobfairs.eu
Že už jste někde o work-life balance slyšeli? Aby ne. Je to jedna z hlavních hodnot, kterou se moderně smýšlející firmy snaží zaujmout mladé uchazeče o práci. Našli jsme 4 malá tajemství, díky kterým můžete na hraně pohody a dobře odvedené práce balancovat i vy!
Pro začátek si jen ujasněme, co vlastně work-life balance znamená. Naštvaný zaměstnanec – špatný zaměstnanec. Tak to prostě je. Proto je důležité hledat práci takovou, která nás bude bavit a naplňovat. Těží z toho jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. Pokud jsme v práci spokojeni, baví nás a zároveň jsem schopni věnovat se naplno i svým dalším koníčkům, zálibám nebo blízkým, pak jsme na dobré cestě právě k nalezení work-life balance.

Dosažení takového stavu není ale jen o podmínkách ve firmě, ale i o vašem přístupu. Společně se mrkneme na několik „maličkostí“, které vám mohou pomoci ke spokojenějšímu pobytu v práci i doma a zároveň vás mohou nakopnout i ve vašem dalším profesním životě.

Naučte se, jak brát věci s nadhledem

Žijeme v perfektním světě, kde jsou všichni dokonalí, nikdo nedělá chyby a všem se všechno daří. Blbost. Tak to prostě není. Každý občas udělá chybu nebo špatné rozhodnutí. Stavte se k věcem čelem. Čelte následkům, ale nedělejte si z toho hlavu. Nejste první ani poslední, kdo něco pokazil. Pokud se v tom budete dále jen pitvat, bude to na škodu.

Zkuste se odstřihnout od věcí, které vás ve vašem pracovním životě stresují a prostě je tolik neřešte. Uvidíte, že se svět nezboří. Jste dospělí lidé, zaměstnaní ve firmě, která si vás vybrala na základě vašich zkušeností a dovedností. Věřte si. Uvidíte, že pokud se nebudete tolik zaobírat maličkostmi, zbyde vám více energie na složitější problémy, které pak hravě zvládnete.

Nastavte si „pracovně časové mantinely“ a dodržujte je

Technologické vymoženosti nás stále posouvají k flexibilnějšímu a flexibilnějšímu pracovnímu prostředí. Na jednu stranu dobrá zpráva, ale na tu druhou? Stáváme se otroky mobilních zařízení, pracovních systému, mailů a všeho, k čemu máme přístupu i mimo kancelář.

Sedněte si s vaším šéfem nebo i kolegy, pokud máte pocit, že už vám práce přerůstá přes hlavu i ve vašem osobním volnu. Vytvořte si časové mantinely, ve který jste ještě k zastihnutí a ve kterých už opravdu ne. A dodržujte je. Je jasné, že jste schopni vyřešit jeden hovor i po pracovní době, ale pokud budete mít s vaším šéfem nebo kolegou rozumnou dohodu, uvidíte, že ji budou respektovat. Work-life balance znamená umět si udržet odstup mezi prací a osobním životem. Časové mantinely vám s tím mohou pomoci.

Buďte sobečtí, pokud jde o čas na sebe

Nikdy ze sebe nevydáte to nejlepší, pokud vaší pomyslnou baterku budete dobíjet vždycky jen na 20 % a pak jí zase úplně celou vypotřebujete. A další den znovu. Dejte si čas na pořádné dobití i když třeba úplně nestíháte. Starost o sebe sama je nezbytná.

Pokud váš kalendář vypadá, že každou chvíli praskne, tak ani chvilku nemyslete na to, že z něj vytáhnete právě „dobíjecí část“. Ať už máte naplánovanou dovolenou, fitko, bazén, jógu nebo i pivko s přáteli. Buďte trochu sobečtí a odpočinek si prostě dopřejte. Uvidíte, že se vám s plně nabitou baterkou bude potom pracovat zase o něco líp.

Poslední a nejdůležitější: Nebojte se požádat o pomoc!

Obecně jsme mnohem spokojenější a produktivnější, pokud v našem životě cítíme podporu z našeho okolí. Nebojte se ji hledat. Představte si to sami, jak je to příjemný pocit, když vás někdo požádá o pomoc a vy víte, jak tomu člověku pomoci. Vy možná o trochu času přijdete, ale představte si, kolik času jste ušetřili jemu. A on vám to někdy oplatí, nebojte. Networking je jedním ze základních stavebních kamenů každého úspěšně dokončeného úkolu, projektu nebo i celého firemního plánu. Tak se mu prostě nebraňte :-) K dosažení pracovně osobní rovnováhy je zapotřebí více než jednoho člověka!


 
Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj: Ashley Stahl pro Forbes.com, obrázky pixabay.com

Autor článku

David Sládeček

Základem všeho je pro mne dobrá nálada a nadhled. To je něco, bez čeho se nedokážu obejít ve studijním ani osobním životě. Jsem studentem Masarykovi univerzity v Brně, kde aktuálně kompletuji magisterské vzdělání v rámci studijního programu Management sportu. Baví mne čelit novým výzvám a řešit zapeklité situace – primárně ale vždy s úsměvem! :-) Volného času moc není, jelikož se už od předškolního věku aktivně věnuji florbalu. Což znamená, že ve zbytku svého volna upřednostňuji pasivní odpočinek s dobrým jídlem a pitím!

Podobné články v magazínu

VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

22.10.2021 |

Naše firma BKR ČR je součástí skupiny VELUX. Jak... Více zde

BKR ČR pomáhá lidem i přírodě

28.07.2021 |

V naší firmě jsme hrdí na to, že se nám daří... Více zde

Co dělá finanční poradce

13.05.2021 |

Finanční poradce? To je jasné už z názvu, radí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se