HomeMagazín 5 rad, jak zvýšit své uplatnění na trhu práce

5 rad, jak zvýšit své uplatnění na trhu práce

| 06.03.2020 | Alžběta Možíšová
Doba, kdy vzdělání automaticky předurčovalo povolání na zbytek života, je dávno pryč. Pro současný trh práce i vzdělávací systém platí, že jakákoli „konkurenční“ výhoda, kterou jako uchazeč o práci můžete nabídnout, může být rozhodující.
Vysokoškolské vzdělání už dávno není výsadou, která zaručuje lepší pozici na trhu prác. Je spíše nutnou podmínkou pro možnost o takovou práci se ucházet.

Doba, kdy vzdělání automaticky předurčovalo povolání na zbytek života, je dávno pryč.

Pro současný trh práce i vzdělávací systém platí, že jakákoli „konkurenční“ výhoda, kterou jako uchazeč o práci můžete nabídnout, může být rozhodující pro získání práce, o kterou usilujete.

Jenže jak být nejúspěšnější útočník v okolí?

Žádná práce pro mě?

Když se poohlížíte po práci, ve které byste mohli uplatnit své studium, můžete narazit na problém.

Pracovních pozicí, které by odpovídaly vašemu vzdělání, není mnoho. A když už se vám podaří najít nabídku blízkou vašemu oboru, můžete si být jistí, že o stejné místo se budou ucházet desítky vašich kolegů.

Při projíždění inzerátů pak nacházíte nabídky z oblastí, které jsou mimo pole vašeho zájmu a mezi tím nepřeberné množství stálic, kterých se děsíte už předem – jako práce obchodního zástupce nebo v call centru.

Perspektiva uplatnění na trhu práce se tak může zdát velmi nejistá a hledání práce v oboru se pro mnoho absolventů může stát noční můrou.

Než začnete propadat panice a zoufalství, co takhle zkusit některou z variant, které k vašemu formálnímu univerzitnímu vzdělání přidají také praktické dovednosti a zvýší tak možnost vašeho uplatnění na trhu práce?

Jak tedy zvýšit uplatnění na trhu práce?

1. Školení a kurzy

V současnosti existuje široká škála neplacených vzdělávacích kurzů v nejrůznějších oblastech a dovednostech.

Asi nejdostupnější variantou, k níž potřebujete pouze počítač s připojením k internetu a uživatelskou znalost cizích jazyků (hlavně angličtiny), je využít hromadné online vzdělávací kurzy nabízené univerzitami z celého světa.

Jak na to? Kromě znalostí, které tím získáte, si zároveň připíšete zajímavou položku do životopisu, která může zafungovat jako vaše konkurenční výhoda při měření sil s dalšími uchazeči o práci.

Přehled dostupných kurzů nabízí např. web.

Možná by tě zajímalo - Je třeba při pohovoru prokázat svou znalost certifikátem?

2. Erasmus+

Erasmus+ kromě notoricky známých studijních pobytů nabízí také pracovní stáže.

Pracovní stáž můžete zařídit přes školu nebo sami, musí vám ji však schválit vysílající instituce. Podobně jako u studijních pobytů i při praktickém pobytu dostáváte každý měsíc stipendium od své univerzity, které je určováno podle životních nákladů v jednotlivých zemích.

A proč být Erasmovým partnerem?

Kromě dlouhodobých pobytů můžete také využít krátkodobá školení v zahraničí, a to bez ohledu na to, jestli studujete, nebo ne.

Informace o možnostech mobility a vzdělávání v rámci Erasmu+ najdete např. na webu Národní agentury pro evropské vzdělávací programy.

3. Stáže a trainee programy

Jednou z cest, jak se dostat do kontaktu s trhem práce, je využít nabídky neplacených stáží ve firmách - jak na to?,

Ty vám umožní osvojit si praktické dovednosti a získat cennou praxi.

Velké firmy nabízejí také trainee programy pro absolventy vysokých škol, kde získáte praxi a vhled do fungování dané společnosti a pokud se osvědčíte, zároveň i možnost pracovního místa. 

4. Dobrovolnictví

Pracovat zadarmo a obětovat svůj volný čas se vám sice může zdát jako luxus, který si nemůžete dovolit, ale přínos dobrovolnické zkušenosti je mnohem větší, než se může zdát. Přečti si proč.

Kromě hřejivého pocitu u srdce, že se podílíte na společensky prospěšných aktivitách, vás dobrovolnictví naučí rozvíjet kompetence, které dále užijete v pracovním i osobním životě a navýší váš sociální kapitál o cenné kontakty, které se vám v budoucnu při hledání práce mohou hodit.

Více o dobrovolnictví.

5. Práce mimo obor

Vyplatí se zkusit i práci, která není spojená s oborem vašeho studia.

I když se vám představa, že strávíte několik let studiem něčeho, co ve svém profesním životě pak nevyužíváte, může zdát nepříjemná, práce mimo obor vám rozšíří obzory.

Získáte zkušenosti, které se vám mohou hodit i v rámci rozvoje vašich dovedností a sebedůvěry.

A stále platí zásada, že jakákoli praxe má cenu zlata - proto konkurenční výhoda v podobě praxe, byť v jiné oblasti, než o jakou se ucházíte, může být tím rozhodujícím faktorem, který vám později zajistí vysněnou práci.

Co můžeš udělat navíc? 
Jak umět a zažít víc než ostatní?


Rada na závěr

Ať už se pustíte do zvyšování své kvalifikace jakýmkoli způsobem, mějte vždy na paměti, že hlavní je se nebát a věřit si!

Vysněná práce čeká za rohem, stačí jen vaše přání a odhodlání!

 
 
Zdroj:

Autor článku

Alžběta Možíšová

Studovala v doktorském studium, obor sociologie, na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. V rámci studia se věnovala tématům genderu, domácího násilí, queer teorie a sexuality. Volný čas věnuje neziskovým aktivitám, především v oblasti LGBT práv a genderové rovnosti. Relaxuje tancem, hraním deskových her a psaním básní, zatím do šuplíku.

Podobné články v magazínu

Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

20.08.2021 |

Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení... Více zde

Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

16.06.2021 |

Dobrý dokáže být každý. Vaším cílem je napsat CV... Více zde

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

26.08.2020 |

Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se