HomeMagazín 9 rad, jak získat náskok na začátku semestru

9 rad, jak získat náskok na začátku semestru

| 29.08.2018 | David Sládeček | Jobfairs.eu
Prázdniny se pomalu ale jistě blíží ke svému konci. Pro někoho byly kratší, pro někoho delší nicméně něco nás všechny spojuje. Konec volna. V následujících týdnech opět naskočíme do koloběhu univerzitního života. Jak se s tím co nejlépe popasovat? Mrkněte na pár rád, jak získat náskok na začátku dalšího semestru.

1. Zrevidujte si studijní povinnosti

Prokrastinace je zlo. Ale určitě nebude na škodu, zavítat ještě před samotným začátkem semestru do vašeho školního systému a zkontrolovat, jestli máte vyřízené vše potřebné k úspěšnému zahájení semestru. Projděte si opakované předměty, témata bakalářských a diplomových prací rozvrhy jednotlivých předmětů. Věnujte tomu alespoň chvilku a vyhněte se jakémukoliv nepříjemnému překvapení, které by vás v prvních dnech mohlo potkat.

2. Používejte kalendář od prvního dne

Zapisovat, zapisovat a zase zapisovat. Pokud už teď víte, že například v nějakém termínu budete pryč nebo máte například naplánované pracovní povinnosti, zaznamenejte si je co nejpečlivěji do svého kalendáře. Zapište si, do kdy máte odevzdávat seminární práce a kdy vás čekají zápočtové testy. Používejte různé barvy, pro různá odvětví. Přehled o veškerém dění je pro vás na startu absolutně nejdůležitější.

3. Nechte si vedle postele notýsek na poznámky

Obecně to bývá tak, že lidé nejvíce přemýšlí těsně před spaním. Pokud vás napadne cokoliv, co je zapotřebí ještě vyřešit, dodělat, připravit nebo jenom například obvolat, je dobré mít vedle postele připravený kus papíru, kam můžete všechno zaznamenat. Z osobní praxe můžu říct, že to neskutečně pomáhá. U snídaně si pak člověk může projít, co ho napadlo a hnedka (jak už jsme říkali) zapsat do kalendáře. Bude se vám méně stávat, že na něco zapomenete.

4. Váš zítřejší „outfit“ si naplánujte už večer

To je takový hezký bod hlavně pro dámy. Ráno většinou není čas ztrácet čas a když budete mít vymyšlené, co si vezmete na sebe, ušetříte si čas i nervy :-). Ráno bývá pro hodně lidí těžké, tak si ho den dopředu připravte tak, ať se s ním nemusíte trápit. Odpadne vám jedna starost navíc!

5. Nalajnujte si čas pro sebe na začátku každého týdne

Když se můžete těšit na něco, co vám dělá radost, věci často utíkají mnohem rychleji. Vytvořte si svůj vlastní prostor už dlouho do předu, a hlavně ho splňte! Každý potřebujeme během týdne občas vypnout a v návalu nových úkolů, se vám bude čas pro sebe hodit. Buďte k sobě přísní a s danou aktivitou začínejte opravdu, až když je na pořadu dne.

6. Pravidelně se stravujte

O tom, co jíst a nejíst se dnes dočtete opravdu všude. My si nebudeme hrát na žádné výživové poradce a přidáme jen jednoduchou radu. Jezte pravidelně. Začít pořádnou snídaní a vyvarovat se co nejvíce kalorickým bombám vám může pomoci udržet tělo i mozek ve střehu v průběhu celého dne. Jasně. Nejdete to vždycky a všude, ale pokud to jen trochu budete mít na paměti uvidíte, že se vám vaše tělo i hlava odvděčí.

7. Využívejte konzultačních hodin

Člověk má občas strach se na něco zeptat, nechce vypadat jako nechápavý jedinec. Ale věřte tomu, že konzultační hodiny vašich profesorů a studijních oddělení jsou tu opravdu právě pro vás. Nebojte se zeptat. Doplnit si informace. Zaprvé osobním kontaktem můžete prohloubit váš vztah k autoritě a zároveň se vám nestane, že něco „špatně pochopíte“. Zbytečně by vám to mohlo komplikovat další dny a týdny v semestru.

8. Připojte se ke studentskému spolku

Určitě jsou mezi námi i tací, kteří úplně nevědí, jak se svým volným časem naložit. Zkuste projít seznamy studentských spolků, univerzitních sportovních klubů a zapojte se. Získáte nové kontakty, přátelé a budete aktivně trávit čas v univerzitním prostředí. To vám může otevřít další pomyslná vrátka ve vašem dalším studijním, ale i kariérním rozvoji.

9. Na závěr: Kouzlo první lavice

Všichni asi máme někde v hloubi duše zafixované, že první lavice je pouze pro premianty. Naštěstí tomu není úplně tak. Je víc než příhodné být na očích lidem, se kterými se budete na konci semestru konfrontovat u zkoušky nebo závěrečných testů. Věřte tomu, že vyučující a profesoři budou jinak přistupovat k lidem, které pravidelně vídali a které znají alespoň od vidění. Hoďte za hlavu stereotyp ohledně sezení úplně vepředu a najděte si tam svoje šťastné místečko. Uvidíte, že vám to může ve výsledku jen pomoci.


 
Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj: Kristen Bossio pro Siena College

Autor článku

David Sládeček

Základem všeho je pro mne dobrá nálada a nadhled. To je něco, bez čeho se nedokážu obejít ve studijním ani osobním životě. Jsem studentem Masarykovi univerzity v Brně, kde aktuálně kompletuji magisterské vzdělání v rámci studijního programu Management sportu. Baví mne čelit novým výzvám a řešit zapeklité situace – primárně ale vždy s úsměvem! :-) Volného času moc není, jelikož se už od předškolního věku aktivně věnuji florbalu. Což znamená, že ve zbytku svého volna upřednostňuji pasivní odpočinek s dobrým jídlem a pitím!

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se