HomeMagazín 9 typů inteligence, které má každý z nás

9 typů inteligence, které má každý z nás

| 09.10.2017 | David Sládeček | Jobfairs.eu
Každý z nás v nějakém oboru vyniká a v nějakém zase trošku zaostává. Podle psychologa Howarda Gardnera máme ve skutečnosti však několik druhů inteligence a měli bychom s nimi adekvátně pracovat!
Inteligence je už poměrně opráskaný pojem, se kterým se často setkáváme například před přijímacím řízením, zkouškou anebo obecně v životě.

Gardner ve svých knihách často hovoří o tom, že inteligence je tradičně brána jako jediná podstata, která může být zděděna nebo naučena. On však na tuto problematiku přináší trochu odlišný pohled.

Podle jeho slov se v dnešní době stále více odborníků domnívá, že inteligence až tak s dědičností nesouvisí a hlavně, neexistuje pouze jedna a už vůbec není měřitelná jako jeden celek. Existuje velké množství inteligencí, které jsou na sobě nezávislé a každá inteligence má svou vlastní sílu i omezení.

Podle jeho teorie je nejdůležitější zjištění každého z nás, co jsou naše silné inteligenční stránky a naopak ty slabé. Překládá tak vlastně jednoduchý návod pro zlepšení každého jedince. Gardnerovu teorii velmi hezky graficky zpracoval autor Marc Vital, který ještě konkrétněji popisuje všech 9 typů inteligence.Smyslem pro každého z nás, by mělo být zamyšlení nad každým jedním typem a zhodnocení naší situace. Vezměte si tužku a papír a zkuste si například napsat od 1 do 10, na kolik si myslíte, že máte danou inteligenci rozvinutou. Zamyslete se nad tím, v čem vynikáte a v čem byste naopak mohli přidat. Čím více přísní k sobě budete, tím více vám může Gardnerova teorie pomoci zlepšit se v ohledech, kde třeba úplně nevynikáte a naopak hledat uplatnění v těch, které vám nejvíce sedí.

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

6 zaměstnanců

Získejte skvělou práci u férových firem

 
Zdroj: Gardner: Frames of Mind: The Theory of Multiple Intelligences, Lifehacker.com, grafické zpracování Mark Vital

Autor článku

David Sládeček

Základem všeho je pro mne dobrá nálada a nadhled. To je něco, bez čeho se nedokážu obejít ve studijním ani osobním životě. Jsem studentem Masarykovi univerzity v Brně, kde aktuálně kompletuji magisterské vzdělání v rámci studijního programu Management sportu. Baví mne čelit novým výzvám a řešit zapeklité situace – primárně ale vždy s úsměvem! :-) Volného času moc není, jelikož se už od předškolního věku aktivně věnuji florbalu. Což znamená, že ve zbytku svého volna upřednostňuji pasivní odpočinek s dobrým jídlem a pitím!

Podobné články v magazínu

Testovat je lidské

18.09.2019 |

Testovat je lidské Více zde

Slovníček pro začínající testery

16.09.2019 |

Slovníček pro začínající testery Více zde

Co to je Asertivita a jak ji docílit (snadné techniky)

10.09.2019 |

Co se skrývá pod významem asertivita? Je to opravdu... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se