HomeMagazín Absolvent na úřadu práce, svítá naděje?

Absolvent na úřadu práce, svítá naděje?

| 15.01.2014 | Michal Mráka
O projektu úřadu práce pro evidované nezaměstnané absolventy.

Pomozte svému zaměstnavateli

Začarovaný kruh - jedině tak se dá popsat situace mnoha absolventů škol. Přestože studium zvládli bez větších problémů, nemohou najít práci, protože nemají potřebnou praxi. Praxi zase nezískají bez práce. Nyní je tu možnost, jak svého potenciálního zaměstnavatele povzbudit, aby Vám dal šanci až na jeden rok.

Problém v číslech

Koncem listopadu loňského roku úřady práce evidovaly bez mála 40.000 nezaměstnaných mladých absolventů škol všech stupňů vzdělání. Toto číslo činí 7,1 % celkové nezaměstnanosti. Tito lidé většinou nemají vůbec žádnou relevantní praxi a nezaměstnaní bývají i několik měsíců.

Právě těmto lidem se Úřad práce snaží od 1.července 2013 vyjít vstříc. Vytvořil celkem čtrnáct regionálních projektů s názvy “Odborná praxe pro mladé do 30 let v kraji...”. Pro tyto aktivity bylo vyčleněno 1,034 miliardy Kč.

O co jde

Projekt praxe pro mladistvé do 30 let podporuje zaměstnavatele k tomu, aby na dobu půl až jednoho roku zaměstnali mladé absolventy škol. V této době má zaměstnavatel právo na čerpání peněz na úhradu mzdy včetně zdravotního a sociálního pojištění. Úřady práce mohou také poskytnout prostředky na rekvalifikaci nového zaměstnance, případně příplatek za jeho mentoring ze strany stávajícího zaměstnance firmy. Podnik tedy nemusí vynakládat žádné větší prostředky a tedy zadarmo si může nového zaměstnance vyzkoušet.Do projektu je už zapojeno přes 3.000 zaměstnavatelů, nabízejících 4.600 pracovních pozic. Zájem projevilo 3.000 absolventů a 922 již už podepsalo, nebo brzy podepíše pracovní smlouvu.

Kdo se může přihlásit

Projekt je určen pro absolventy do 30 let, kteří se nedokáží uplatnit na trhu práce kvůli nedostatku pracovních zkušeností. Podmínkou je zájemce, který neměl od konce studia odpracováno dohromady více než dva roky a je v evidenci úřadu práce déle než čtyři měsíce. V případě malého zájmu se však mohou přihlásit i lidé s kratší dobou evidence. Je tedy šance se do programu zapojit ihned po dokončení studia.

Konec začarovaného kruhu

Pokud se Vám tedy nedaří se prosadit na trhu práce, nezoufejte. Vždycky je tu možnost se z tohoto začarovaného kruhu dostat. Jenom to nevzdávat a hledat všechny příležitosti. 

Pokud je praxe důležitá pro práci ve vašem oboru, zatněte zuby a využijte příležitost.
 
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Autor článku

Michal Mráka

Studoval jsem na Provozně ekonomické fakultě a Fakultě regionálního rozvoje Mendelovy univerzity. Rád se obklopuji lidmi různých názorů, abych si obohatil svůj úhel pohledu na svět. Táhne mě to pod stan do divočiny, ale i do obleku na plesy. Vlastně je toho docela málo, co bych nerad vyzkoušel.

Podobné články v magazínu

Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

20.08.2021 |

Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení... Více zde

Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

16.06.2021 |

Dobrý dokáže být každý. Vaším cílem je napsat CV... Více zde

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

26.08.2020 |

Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se