HomeMagazín Ako sa stať SW testerom

Ako sa stať SW testerom

| 28.08.2017 | tesena s.r.o.
V príspevku je použitých mnoho výrokov z knihy How Google Tests Software. Rovnako doporučujem príspevky z blacksintechnology, guru99, reddif, deccanherald a tohto blogu (ale treba brať ohľad na to, že je to písané pre skúsenejších testerov). Kariéra v SW testovaní je veľmi špecifická – nemôžete len vyštudovať daný obor na univerzite, keďže ho vlastne ani žiadna univerzita neponúka. Možno práve kvôli tomu často počuť otázku: ako sa stať testerom? Na nasledujúcich riadkoch sme sa pokúsili odpovedať a zhrnúť dobré rady. Upozornenie: V článku sú názory autora a nemusia plne odpovedať Vám a Vašemu prostrediu. Poradie je náhodné.

1. Vzdelanie

Google berie nábor inžinierov vážne. Vo všeobecnosti naši inžinieri vyštudovali obor výpočtovej techniky alebo podobný obor akreditovanej univerzity.
How Google Tests Software

 

Ide o veľmi kontroverznú tému, ktorá vzbudzuje u mnohých ľudí emócie. Podľa skúsenosti sú skutočne testeri so znalosťou z výpočtovej techniky oveľa lepší (a nie som jediný tohto názoru).


Skúste si predstaviť, že nemáte žiadne IT vzdelanie a nabral Vás niekto ako autor článku, Sławomir Radzymiński. Každý pohovor by pre Vás bol ťažší a ťažší boj. Museli by ste dokázať viac skúseností než iní kandidátia to len preto, že ich nemáte potvrdené univerzitným vzdelaním.
 

Pri dnešných pohovoroch hľadáme kombináciu všeobecných počítačových znalostí, technických zručností a vlohy pre testovanie.
How Google Tests Software


Postavte sa do najlepšej východzej pozície a potvrďte to vzdelaním. Tak ako hovorí Sun Tzu, bojovať neustále ťažší boj nikdy nie je dobrý nápad.
 

2. Naučte sa anglicky

Realita je taká, že spoločnosti považujú schopnosť resp. neschopnosť kandidáta hovoriť plynule anglicky za rozhodujúci faktor.
deccanherald.com


Naozaj, potrebné predovšetkým pre testerov, ktorí nielenže testujú system, ale i často spolupracujú s product ownermi, programátormi, manažérmi.


Pamätajte, že učiť sa angličtinu nemusí byť nuda. Je predsa zábava čítať knihy, pozerať šport a seriály v angličtine. Niektoré mestá majú aj niečo ako ‘Language Exchange Club‘, kde môžete stretnúť ľudí a trénovať si cudzie jazyky. Praha to má tiež :-)
 

3. Vyhnite sa hejterom a pochybovačom

Jedným z nebezpečenstiev, ktorému čelia nováčikovia vo všetkých odvetviach sú rezignovaní zamestnanci.
blacksintechnology.net


Zaujímavá téma. Vo všeobecnosti, ak sa zaväzujeme k niečomu ambicióznemu ako napr. stať sa SW inžinierom, objavia sa ľudia, ktorí budú prejavovať skepsu, pochybnosti a obavy. Je potrebné ich jednoducho odignorovať a hľadať miesto nich mentorov. Robert Greene v 48 Laws of Power ponúka tézu: Vyhnite sa nešťastným (Law 10 – Infection). Obklopte sa pozitívnymi ľuďmi.
 

4. Pracujte na soft skills

Chceme naberať ľudí, s ktorými je radosť pracovať, dá sa s nimi dobre vychádzať a ktorí prispievajú k našej kultúre.
How Google Tests Software


Ako bolo už povedané v ‘do and don’t for testers‘ rozvoj SW je v dnešnej dobe sociálnou aktivitou. Nie sme zavretí v malých miestnostiach bez okien, naopak, denne spolupracujeme v tíme. Existujú mnohí ľudia, ktorí majú veľké technické skúsenosti, ale sú hrozní, keď dôjde na otázku efektívnej komunikácie.


Naša spoločnosť nepodporuje úprimnosť v tejto oblasti (predsa len by sa to mohlo niekoho dotknúť), takže pokiaľ ste uznávaný odborník, neočakávajte spätnú väzbu. Musíte si byť vedomí jej dôležitosti a analyzovať vlastné chyby. HRisti Vám jednoducho nepovedia, že ste divný :).


Jedným z výrazných atribútov, ktorý zamestnávatelia postrádajú u mladých absolventov sú soft skills.
rediff.com

 

5. Získajte ISTQB certifikát

Absolvujte ISTQB FL, pretože Vám to môže dať výhodu vo výberovom procese, ale nestrácajte zatiaľ čas s vyššími úrovňami.
awesome-testing.blogspot.com


ISTQB má svojich zástancov i odporcov, ale každopádne môže byť dôležité počas náborového procesu. Foundation Level je skutočne jednoduchý, nie je ani časovo náročnou investíciou. Naučte sa základnú terminológiu a snažte sa pochopiť základné postupy.
 

6. Pracujte na Vašich programátorských schopnostiach

Schopnosť kódovať je nevyhnutná, ale ide viac o schopnosť kód zmeniť než vytvoriť a schopnosť skriptovať end-to-end užívateľské scenáre.
How Google Tests Software


Väčšina súčasných testerských jobov vyžaduje schopnosti automatizovaného testovania. Vyberte si ktorýkoľvek jazyk, napr Java. Začnite so všeobecnými programátorskými schopnosťami a pokračujte so Selenium. Doporučujeme:
a) Java for Testers od Alana Richardsona
b) Guru99 Selenium course . . . alebo ak máte radšej češtinu, prihláste sa na náš kurz

 

7. Zaujímajte sa o testerské komunity

U ľudí hľadáme vrodenú zvedavosť, aby sa zaujímali ako veci fungujú a skúmali aké kombinácie možností a konfigurácií sú zaujímavé na testovanie.
How Google Tests Software


Ak chcete byť dobrým testerom, musíte mať prinajmenšom rád svoju profesiu. Je veľmi dôležité ukázať tento záujem už počas pohovoru. Najväčšie medzinárodné testerské komunity je možné nájsť tu:
a) Slack -> testers.io
b) Ministry of Testing -> ministryoftesting.com
c) Twitter -> I follow quite a few of them
. . . a v Čechách a na Slovenku máme CzechTest a [pro]Test! ;)
 

8. Čítajte o SW testovaní

Test Engineers sú vzácny druh. Sú technicky založení, zaujímajú sa o užívateľa, rozumejú produktu v systéme a end-to-end perspektíve.
How Google Tests Software


Zoznámte sa so slovami ako Waterfall, Agile, Lean, Lean Startup, User Experience (UX), Performance, Security. Sústreďte sa na to prečo robíme veci, ktoré robíme. Nateraz preskočte detailnú technickú implementáciu.
 

9. Hľadajte mentorov

Test management v Google je oveľa viac o inšpirovaní než o aktívnom manažovaní.
How Google Tests Software


Ide o prirodzené rozšírenie bodu č. 3. Toto môže byť ťažké, než si nájdete prvú prácu v testing, ale ak žiadnych nepoznáte, môžete ich vyhľadať online (bod č. 7) alebo sa pokúsiť s nimi stretnúť (bod č. 10). Uistite sa však, že ste našli šikovného človeka. Tento článok o preceňovaných ľuďoch môže byť užitočný pri hľadaní čiernej ovce.
 

10. Zapojte sa do miestnych meet-up a navštevujte konferencie

Chceme takých ľudí, ktorí sú spojení so svetom okolo seba a väčšou IT komunitou.
How Google Tests Software


Nedávno sa Sławomir pridal k KraQA a už aj získal množstvo znalostí od skúsenejších kolegov. Je to výborné miesto, kde sa naučiť niečo nové a nájsť ľudí so spoločným záujmom. Neodchádzajte hneď po skončení oficiálnej časti, niekedy, resp. v celku často sa môžete naučiť omnoho viac počas neformálnej diskusie pri pive.


Konferencie sú taktiež skvelé. V našom okolí budú najbližšie nasledovné:
SoCraTes 2016, August, Soltau, Germany
South Eastern Europe Testing Conference 2016, September, Bucharest, Romania
HUSTEF 2016, October, Budapest, Hungary
TestWorks Conf 2016, October, Amsterdam, Netherlands
Theory and Practice of Software Testing (TAPOST) 2016, October, Riga, Latvia
QA&Test 2016, October, Bilbao, Spain
TestBash Manchester 2016, October, Manchester, England
EuroSTAR 2016, October-November, Stockholm, Sweden
SeleniumConf UK 2016, November, London, England
Agile Testing Days 2016, December, Postdam, Germany
A mnohé ďalšie...

tesena s.r.o.  logo

tesena s.r.o.

80 zaměstnanců

tesena | SMART TESTING is software testing company only and we have expanded 5 times over the last 2 years.

 
Zdroj: https://www.tesena.com/ako-sa-stat-sw-testerom/

Podobné články v magazínu

VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

22.10.2021 |

Naše firma BKR ČR je součástí skupiny VELUX. Jak... Více zde

BKR ČR pomáhá lidem i přírodě

28.07.2021 |

V naší firmě jsme hrdí na to, že se nám daří... Více zde

Co dělá finanční poradce

13.05.2021 |

Finanční poradce? To je jasné už z názvu, radí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se