HomeMagazín Assessment centrum: co to je a jak uspět?

Assessment centrum: co to je a jak uspět?

| 08.10.2019 | Lucie Čemová
Do rukou se Vám dostane zajímavá nabídka práce a při pozvání na pohovor se dozvíte, že výběr zaměstnanců bude probíhat prostřednictvím assessment centra. Co to je assessment centrum? Jaká zkušenost Vás čeká? Jak se na ní můžete připravit?

Co to je?

Assessment centrum (AC) je moderní diagnostická metoda, která zaměstnavateli umožňuje komplexní zmapování schopností uchazečů o pracovní pozici. Nečeká Vás proto jenom pohovor a vyplňování psychologických testů, ale i soubor skupinových úloh, někdy zdánlivě nesouvisejících s uvedenou pozici.

No, nenechte se oklamat!

Úlohy, které jsou většinou zadávány skupinám 5 až 12 osob, jsou šikovně vybrané tak, aby se při jejich plnění projevili kvality žádané na uvedený pozici. Počínání každého uchazeče pak pečlivě pozoruje skupina vyškolených pozorovatelů (personalistů, příp. budoucích nadřízených), kteří se na základě odpozorovaného rozhodnou, kdo z přítomných se jim nejvíc hodí na pozici.

Je to způsob jak vidět uchazeče nejenom při sebeprezentaci na pohovoru, ale i přímo v akci při plnění zadání. Těšit se můžou ti, kteří hledanými schopnostmi disponují a umí je patřičně využívat.

Při standardním trvání AC 3 až 12 hodin, nezřídka v časovém stresu se totiž hodně těžko přetvařuje.
Assessment-centrum-(2).jpg

O jaké úlohy jde?

AC většinou zahrnuje osobní pohovor a psychologické testy (třeba testy IQ, testy koncentrace a pozornosti, testy osobnosti...). Součástí můžou být i individuální úlohy - například vytvoření krátké prezentace o sobě.

Personalistovi taková prezentace ukáže vaši schopnost zaujmout publikum, strukturovat projev a prozradí také úroveň Vašich komunikačních dovedností. Klíčovou částí typickou pro AC jsou úlohy, na kterých pracuje celá skupina.

Podstatou je možnost vidět uchazeče „v akci“, ohodnotit jeho soft skills. Vidět, jak pracuje v týmu, komunikuje s ostatními, jestli si dokáže získat důvěru. Zda umí spolupracovat, ale i prosadit se a v neposlední řadě jak se chová pod časovým tlakem.

Jak se můžu na Assessment centrum připravit?

1. Připravte si své silné a slabé stránky

Kromě důkladné přípravy na standardní pohovorovou část je v rámci přípravy dobré vyzkoušet si krátkou sebeprezentaci, při které je klíčové umět stručně a poutavě vystihnout vaše silné stránky.

Důležité je vědět, jaké schopnosti jsou na dané pozici požadované, identifikovat, jestli jimi disponujete a být připraveni je při plnění úloh prokázat.

Každý z nám má nějaké slabé stránky, takže se nesnažte tvrdit, že o žádných nevíte. Pokuste se ukázat ty, které nejsou v rozporu s danou pozicí a ostatní se s ni dokáží ztotožnit.
 

Podstatné informace nenechávejte na závěr – pro případ, že by prezentaci bylo nutno zkrátit. Assessmetové úlohy a manažerské hry jsou pokaždé jiné, proto jediný způsob, jak se na ně připravit, je důvěřovat svým schopnostem.

2. Zjistěte si informace o společnost

Tento krok je stejný, jako když jdete na normální pohovor. Každá firma chce vědět, že jste se na pohovor připravili a berete to vážně. Buďte si jistí, že vás při Assessment centrum nepřekvapí žádnou otázkou o historii.

3. Oblékněte se pohodlně a slušně

Pokud si nejste jisti, co si obléci, nebojte se zeptat. Netušíte, co budete na AC vše dělat, takže se nemusíte bát, že byste působili špatně. Pamatujte, oblečení není důležité natolik, abyste se nad ním museli stresovat. Jde převážně o vaše dovednosti a osobnost. 

Snažte se obléci decentně, ale zároveň dostatečně pohodlně na to, abyste se při dlouhém AC cítili přirozeně.
Assessment-centrum-(3).jpg

Jak se mám chovat při Assessment centrum?

  • Buďte sami sebou a snažte se využít všechen svůj potenciál. 

  • Buďte si vědomi svých předností a neváhejte je při plnění úloh demonstrovat. Jestli máte vynikající logické myšlení a manažerské schopnosti, ale nepodaří se vám je ukázat, personalisti se o nich nikdy nedovědí.

  • Okázalé předvádění však také není nejlepší nápad. Platí staré dobré „všeho moc škodí“.

  • Buďte asertivní, ale ne agresivně sebeprosazující. 

  • Buďte konstruktivní a nenechte se vyvést z míry. 

  • Dobrý náhled při zpětné reflexi na vlastní chování a procesy ve skupině je pro zaměstnavatele hodnotnou informací.

Všechno, co může být zajímavé a přidat Vám body, pomůže vašemu budoucímu zaměstnavateli ve vás identifikovat toho správného člověka.

Pro přiblížení atmosféry AC si můžete prohlídnou krátké video od studentů Masarykovy Univerzity.

 

 
Zdroj:

Autor článku

Lucie Čemová

Som poslucháč príbehov, veselý pocestný, svedok krás v rozmanitosti. Inšpirácie čerpám v ľuďoch, na cestách, vo svete. V rámci svojho štúdia psychológie sa zaujímam najmä o etnické menšiny, kariérne poradenstvo a zážitkové učenie. Verím, že život sa dá žiť v rešpekte k sebe a ostatným a verím, že voľba povolania je veľmi dôležitým rozhodnutím, ktoré môže napĺňanie našich hodnôt rozvíjať, ale aj obmedzovať.

Podobné články v magazínu

Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

20.08.2021 |

Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení... Více zde

Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

16.06.2021 |

Dobrý dokáže být každý. Vaším cílem je napsat CV... Více zde

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

26.08.2020 |

Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se