HomeMagazín Auta budou jednou řídit za nás

Auta budou jednou řídit za nás

| 05.08.2019 | Valeo
Možná právě ona klučičí hravost a záliba ve skládání stavebnic přiměla Pavla Balcara ke studiu Fakulty strojní na ČVUT. Tam objevil inženýrský projekt CarTech - soutěž pro studenty vysokých škol, která vznikla v 80. letech v USA za účelem zajištění praxe pro studenty. A od formulí se dostal až k jednomu z předních dodavatelů automobilek.
Soutěž CarTech probíhá po celém světě, účastní se jí zhruba 600 týmů s formulemi se spalovacím motorem a 200 týmů s elektromotorem. Soutěž není primárně o závodění - jde především o to se něco naučit. Závody jsou rozdělené na statické disciplíny (kde odborná komise posuzuje inženýrské postupy, hodnotí se, jak dostat auto na trh, a tzv. cost report, kde se členové týmu musí zamyslet i nad ekonomickými aspekty konstrukce formule) a dynamické disciplíny (např. jízda po osmičce, akcelerace a jízda po technické trati zvaná Endurance, která slouží k ověření odolnosti formule - 22 km dlouhá jízda, při které se střídají piloti).


Video: CARTEL production

Pavel se kromě sestavování formule dostal i do pozice pilota, takže si na vlastní kůži užil vychytávky modelů, které s týmem konstruoval. CarTech už má za sebou více než deset generací formulí a jedou stále dál. "Progres je ohromný - první generace vážila 360 kg, neměla aero, trubkový rám… Dnes má formule sofistikovanou aerodynamiku, kromě karbonového monokoku spoustu dalších součástek, používá se hojně titan, a celá formule dnes váží cca 190 kg. Ve světovém měřítku jsme zaznamenali výborné výsledky - 5. místo v celkovém pořadí a v několika dílčích disciplínách jsme ukořistili i stupně vítězů," popisuje Pavel. Je potřeba si uvědomit, že tuzemské týmy pracují s mnohanásobně menšími rozpočty v porovnání například s Německem, což jen potvrzuje, že stále máme zlaté české ručičky!
valeo_cartech_1-(1).jpg
Foto: Valeo

Kromě technických dovedností si členové týmu vyzkouší, jak to funguje v malých firmách. Mají na starost management, marketing, získávání sponzorů, ekonomickou odpovědnost za projekt, rozpočty, plánování atd. "Několikrát jsem si prošel vývojovým cyklem od nápadu až po testování v závodě. To si člověk ve škole nezkusí, tam většina končí na papíře a v šuplíku. Ukáže ti to, jak přemýšlet out of box, v souvislostech, smířit se s neúspěchem, užít si úspěch, pracovat v týmu, plánovat, vnímat věci jako celek, odolávat stresu - těch přínosů je opravdu moc," dodává Pavel.
valeo_cartech_2-(1).jpg
Foto: Valeo

Zkušenosti a praxe je jedna věc, Pavlovi CarTech ale přinesl i přátele a kontakty. Právě díky jednomu z nich se dozvěděl o volné pracovní pozici ve Valeu. Valeo je jedním z předních dodavatelů automobilek, ať už se jedná o pohonné, brzdné či autoklimatizační jednotky, ale i systémy do chytrých aut. V pražské pobočce se zabývá vývojem systémů aktivní ochrany a systémů pro komfort řidiče - jinými slovy, aby co nejvíce řídilo samo auto. Pražská pobočka je unikátní právě v tom, že tvoří celý vývoj, od napsání softwaru, přes hardware, mechanický design, testování na polygonu i v normálním provozu, až po odevzdání finálního systému zákazníkovi.

Pavel začínal jako systémový inženýr pro ultrazvukové parkovací asistenty. "To byla právě ta pozice, která mě sem lákala. Denním chlebem bylo analyzování záznamů parkování z auta přímo od zákazníka, komunikace se zákazníkem, komunikace a koordinování SW oddělení a hlavně vývoj, vylepšování systému. Rozhodně to nebylo jednostranné a to mě bavilo." Po roce a půl postoupil na pozici Project Technical Leader. Dnes má na starosti projekt, na kterém předtím dělal, reportuje zákazníkovi a internímu managementu, rozděluje práci mezi další členy týmu, hasí problémy, plánuje: "Prostě se snažím, aby byl spokojený zákazník i my ve Valeu."
valeo_cartech_3.jpg
Foto: Valeo

Mezi další výhody své práce řadí například mezinárodní prostředí. "Na mém projektu pracují lidé ze čtyř zemí. Komunikujeme každý den v angličtině a němčině, přes celý svět. Když jsem se na základce hádal se svou češtinářkou a říkal jsem ji, že až budu velkej, češtinu nebudu potřebovat, měl jsem skoro pravdu," směje se Pavel a pokračuje: "Baví mě také to, že ráno přijdu do práce, objeví se problém, který se chvíli řeší se zákazníkem, potom s kolegy v Praze, po emailech a telefonech s vývojáři po celém světě a odpoledne je připravený software, který v Praze nahrajeme do testovacího auta a hned otestujeme - třeba i v reálném provozu. Není to jen o sezení u počítače, což je podle mě v dnešní době super. No a máme skvělou kantýnu." Pavel by rád zůstal u techniky a vývoje: "Momentálně se chci zlepšovat na pozici, na které jsem, a třeba nastartovat pár nových projektů - to mě láká, začít něco od nuly. Nicméně možnosti růstu jsou ve Valeu obrovské. Je možné se i přestěhovat do Německa, Ameriky, Japonska, a tak uvidíme, kam mě cesty zavedou."

 
Valeo logo

Valeo

4500 zaměstnanců

Smart technology for smarter cars.

 
Zdroj: Valeo, Studenta

Podobné články v magazínu

VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

22.10.2021 |

Naše firma BKR ČR je součástí skupiny VELUX. Jak... Více zde

BKR ČR pomáhá lidem i přírodě

28.07.2021 |

V naší firmě jsme hrdí na to, že se nám daří... Více zde

Co dělá finanční poradce

13.05.2021 |

Finanční poradce? To je jasné už z názvu, radí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se