HomeMagazín Buďte hraví!

Buďte hraví!

| 28.01.2016 | Petra Andrýsková
Kdo si hraje, nezlobí. V případě hospodských her všeho druhu toto přísloví sice většinou neplatí, ale trocha aktivity s přáteli v baru či u vás doma ještě nikomu neuškodila. Procvičte své mozkové buňky před tím, než jim dáte zabrat pitím v případě prohry.

Účelem tentokrát není vyhrát, ale užít si to. Kromě nějakého lahodného moku doporučuji kostky nebo balíček karet a zábava může začít.

Macháček už vás nebaví? Na cestu do lesa a z lesa se neodvážíte? Naučte se několik her, které nejsou tak známé, ale dokážou kvalitně rozproudit zábavu (vyzkoušeno na vlastní játra). Ze začátku si dáme něco komplikovanějšího, všichni jsou totiž ještě svěží a plní energie.

Ring of Fire!

Vezmeme karty a rozmístíme je doprostřed stolu obrázky dolů. Hráči si postupně tahají karty a podle její hodnoty se plní jednotlivé úkoly:

Eso: Užitečná karta! Zachrání vás od všeho, co je popsáno na dalších řádcích, ponechte si ji a v případě potřeby dejte jako fant.

Dvojka: Tato karta vás zaúkoluje sama, ani nemusíte nic vymýšlet. Hráč, který si ji vytáhl, musí odpít ze své sklenice „dva prsty".

Trojka: Mění směr hry. Chudák ten, co hrál před vámi...

Čtyři: Se čtverkou začíná kreativní část. Hráč, který si ji vytáhl, může komukoli zadat jakýkoli úkol. Vykoupením je jediné, a to napít se.

Pět: Nepříjemná pro vás, příjemná pro ostatní. Hráč, který si ji vytáhl, musí ostatním chodit pro pivo, dokud si kartu nevytáhne někdo jiný.

Šest: Napadá vás skvělá přezdívka? Nebo si z někoho chcete celý večer utahovat? S šestkou hráč může změnit jméno komukoli z ostatních. Kdo poté dotyčného osloví jeho původním jménem, pije.


Sedm: Tentokrát se zapojí všichni. Hráč se sedmičkou si vymyslí nějaké téma (např. postavy z Harryho Pottera, značky aut apod.), všichni pak popořadě musí vymyslet jednu z nich vymyslet, kdo neví, pije.

Osm: Osmičkou hráč propojí dva z kamarádů, kteří to odteď nebudou mít jednoduché. Musí totiž pít vždy spolu (když pije jeden, musí i druhý).

Devět: Dostaňte to ze sebe! Každý z hráčů si musí na něco postěžovat, u koho se kruh zasekne, nebo kdo použije již řečenou stížnost, pije.

Deset: Desítka vás rozhýbe. Všichni hráči se zvednou, oběhnou stůl a posadí se na místo souseda po své pravici, kdo si sedá poslední, pije.

Junák: Nepříjemné, hráč neodejde na záchod, dokud nemá dopitou sklenici.

Dáma: Ta tajemná dáma v pozadí, nikdy nevíte, kdy zaútočí. Hráč si kartu ponechá, v jím zvolené chvíli ji dá doprostřed stolu, všichni se musí chytnout za ucho, kdo si toho včas nevšimne a nechytí se, musí pít.

Král: Král ví o všem ve svém království, odhalte taky něco o svých kamarádech. Hráč řekne, co nikdy nedělal, všichni co to dělali, se musí napít.

Je to jen jedna z mnoha variant hry, pravidla si můžete kreativně vymyslet sami, nebo se nechat inspirovat na internetu, třeba na www.rofko.cz.

Pim - Pam - Pum

Nálada se pomalu rozjíždí? Zkusíme další hru, tentokrát bez rekvizit. Na první pohled se může zdát jednoduchá, ale nenechte se zmást. Jmenuje se Pim-Pam-Pum. Hráči postupně říkají čísla od jedničky, přičemž na koho vyjde jakékoli číslo, které má trojku (3,13), musí říct Pim. V dalších variacích pro odvážné se přidává místo pětek Pam a místo sedmiček Pum. A to se teprve předvedou vysokoškoláci se svou pozorností! Samozřejmě že ti, co zkazí řadu, jsou potrestáni pěkným douškem. A jede se zase od začátku.

Člověče, nezlob se

Pokud už je společnost trochu přítulná, můžeme přejít tentokrát k pohybově-seznamovací aktivitě a trochu si odpočinout od pití. Člověče, nezlob se v lidské podobě. Stačí jen jedna kostka a dost místa u stolu, doporučuje se nehrát v baru (i když by vás třeba za odvahu někdo pozval na skleničku). Každému hráči se přidělí číslo od 1 do 6. Jeden hází kostkou a podle čísla, které padne, se všichni nositelé této hodnoty posunou o jedno místo doleva. Tedy na klín svého kamaráda. Ten se nemůže pohnout, i když padne jeho číslo, dokud se neodsune ten, který je na něm (případně všichni, kteří na něm sedí). Účelem hry je takto objet celý kruh a dostat se zpět na své výchozí místo.

Pyramida

A kdo ještě nemá dost, dáme si na závěr Pyramidu. Na stůl se vyskládají karty do tvaru pyramidy (první řada jedna karta, druhá dvě atd.) Počet řad by měl být stejný jako počet hráčů. Zbytek karet se rozdá mezi všechny přítomné. A začínáme s odkrýváním karet, pěkně od vrcholu, zleva doprava. Každý hráč se před otočením své karty rozhodne, jestli zvolí možnost pít nebo posílat. Pokud zvolí pít, pak všichni, kdo mají u sebe kartu se stejnou hodnotou jako je ta odhalená, pijí jeden lok. Pokud se karty shodují i v barvě, pije dvojnásobek. V případě, že si zvolil možnost loky posílat, pak každý, kdo má u sebe onu kartu, může přikázat komukoli z hráčů, aby si ty loky odpil místo něj. Ale to je jenom začátek! Druhá řada už znamená dva loky, třetí tři a tak se pokračuje až do konce.

Doporučuje se nezkoušet zmíněné hry ve zkouškovém období a před povinnými ranními semináři. Hrozí vysoká spavost a nechuť ke vstávání. V případě bolavé hlavy se prosím neobracejte na autorku článku, vše je na vlastní nebezpečí.
 
Zdroj: www.rofko.cz

Autor článku

Petra Andrýsková

Bývalá studentka žurnalistiky a filmové vědy s myšlenkami v Brně a srdcem ve Španělsku. Kromě psaní si užívám cestování, dobré filmy, pohyb a společnost svých přátel. Baví mě komunikace v jakékoli podobě, zajímám se o svět kolem sebe a ráda o něm píšu.

Podobné články v magazínu

Odpočinek, aneb na co společnost zapomíná

26.03.2021 |

Pokud jste viděli film Nevěstinec, víte, že i ... Více zde

Introverti, víte co vám brání v úspěchu?

29.07.2020 |

Stejně jako mají introverti své silné stránky... Více zde

Jak si zorganizovat čas se můžete lehce naučit

27.03.2020 |

Taky máte problém s plněním úkolů? Máte pocit, že na... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se