HomeMagazín Co dělat, když se nedostanete na vysokou školu?

Co dělat, když se nedostanete na vysokou školu?

| 26.06.2018 | David Sládeček | Jobfairs.eu
Nedostali jste se na VŠ? Je to pro vás konec světa? Nebojte, určitě ne. Pojďte společně s námi mrknout na možnosti, které máte, pokud se vám nepodařilo dostat na vaši vysněnou vysokou školu.
Přijímačky na vysoké školy jsou v plném proudu. Někdo už výsledky zná, někdo se je v nejbližších dnech dozví. Studenty, kteří mají úspěšně za sebou „zkoušku dospělosti“ tak hned zase budeme dělit na dvě skupiny. Ty spokojené, kterým se přijímačky povedly a mohou tak rovnou nastoupit na svou novou školu a na ty, kterým to letos nevyšlo.

My se dnes zkusíme zaměřit více na ty, kterým to nevyšlo. Důležité je mít na paměti, že to není žádná ostuda a ve výsledku vám může být takový „rok navíc“ ještě k dobru. Hned si řekneme proč.

Tady je našich 5 tipů co dělat, když se nedostanete na VŠ.

1. Co takhle jiná VŠ?

První varianta se nabízí úplně sama. Nevyšla vám vaše jediná volba? A jste si jistí, že je opravdu jediná? Nebyli byste určitě první, kdo měl svou jednu jedinou vysněnou školu, díky které měl klapky na očích a vůbec nevnímal, že podobný obor se dá studovat na jiné škole, fakultě nebo například v nějakém dvouoborovém studiu. Hledejte!
Mnoho vysokých škol vypisuje další kola. Je samozřejmě jasné, že obory, které hrají prim budou obsazenější – to však neznamená, že nemůžete najít něco, co by vás i tak naplňovalo, pokud máte touhu na VŠ opravdu ještě letos nastoupit.

2. Může být VOŠka tou správnou volbou?

Pro někoho určitě ano. VOŠky jsou v naší malé zemičce stále trochu opomíjenou variantou, ale stále je to nadstavbové vzdělání. Nedáte nic za to, když na chvilku sednete k internetu a zkusíte prohledat nabídku vyšších odborných škol. Možná budete sami překvapeni, kolik různých zajímavých studijních oborů najdete. My jsme překvapeni rozhodně byli.

Co třeba ne úplně každý ví je, že některé vysoké školy umožňují na titul z VOŠky navázat v bakalářském studiu.  Můžete tak třeba za jeden rok po VOŠce dodělat Bc. a máte vystaráno. To nezní úplně špatně ne?

3. Díky nultému ročníku můžete poznat, jestli jste zvolili správně

Pokud se ani tak nechcete pustit svého snu o škole, na kterou jste se nedostali, je tu u některých škol možnost nastoupit do nultého ročníku. Má to určitě svoje pro i proti. Investice (nulté resp. přípravné ročníky jsou většinou placené) se může zprvu zdát jako překážka, ale může se vyplatit. V nultém ročníku celá výuka probíhá se zaměřením na zvolený obor a zároveň vás připravuje na budoucí přijímací zkoušky. To by mělo být hlavním cílem nulťáku. Dostat vás na školu příští rok. Zároveň můžete zjistit, jestli jste si už dopředu vybrali školu dobře – pokud vás nebude bavit nultý ročník, je dost pravděpodobné, že vás pak nebude bavit ani samotné studium. Máte celý rok na to vymyslet alternativu.

Je super, že nevypadnete ze studijního kolotoče a zároveň si udržíte status studenta. Nevýhodou pak určitě je finanční náročnost. Na druhou stranu, jak řekl Henry Ford:
 
„Každý, kdo se přestane učit, je starý, ať je mu 20 nebo 80. Každý, kdo se stále učí, zůstává mladý. Je nejlepší v životě zůstat mladý.“4. Cizí jazyky, jako klíče k nejrůznějším dveřím

Školy už začínáš mít lehce plné zuby, ale ještě se ti nechce tak úplně pracovat? Nebo přemýšlíš úplně jinak a víš, že cestu k tvému vysněnému zaměstnání ti mohou otevřít cizí jazyky? Ať tak či onak, máš možnost pustit se do pomaturitního studia jazyků. Nemusíme vám tady snad vypisovat, jaké světové jazyky byste se měl učit -  to musíte vědět sami. Jděte si za tím, co chcete. Každý máme vrozený cit pro trochu jiný jazyk. Tak se nenechte zastrašit tím, když ti někdo říká, jak je němčina „ošklivý“ jazyk, nebo že japonsky se nikdy nenaučíte:-). Věřte svému úsudku.

Většinou si můžete vybrat formu výuky. Jestli jí skloubíte například s nějakou prací nebo věnujete všechen čas studiu. Říká se, že rok studia zahraničních jazyků vám nikdy nedá tolik jako rok strávený v této zemi. To je určitě pravda. Na druhou stranu rozhodování o tom, jestli nastoupíte na jazykovku nebo na rok vyrazíte na zkušenou je neporovnatelné. Opouštění rodné domoviny je vždycky mnohem složitější proces. Určitě je ale obojí dobrá varianta, jak pokračovat, pokud ti nevyšly přijímačky na VŠ.

5. Když jazykovky, tak i práce v zahraničí

Teď jsme o tom mluvili. Pokud máte jen sebemenší možnost a o trochu více odvahy – zkuste vyrazit pracovat do ciziny. Že se jazyk naučíte lépe než ve škole, je prostě fakt. Zároveň se určitě hodně osamostatníte a v neposlední řadě vyděláte nějaké peníze, které se určitě při případném restartu studentské kariéry budou hodit.

Varianty jsou pak dvě. Klasické work-and-travel programy, kdy budete muset pečlivě zhodnotit svoje časové možnosti tak, abyste se například stihli vrátit na druhé kolo přijímaček nebo je tu varianta dlouhodobějších pracovních programů, kdy už se práce v zahraničí nemusí považovat pouze za prázdninovou brigádu. I v životopise to pak vypadá dobře tomu věřte :-)

Sečteno podrtrženo

Asi je vám všem jasné, co jsme se vám tímto článkem pokoušeli sdělit. Pokud jste se nedostali na vaši vysněnou vysokou školu, nevěste hlavu. Možností je mraky a vám stačí jen si vybrat tu správnou. Doufáme, že vám třeba našich pár rad pomůže při rozhodování, co s vaším dalším životem, pokud vám prostě přijímačky nesedly. Buďto vám to příště vyjde anebo třeba nebude už ani potřeba, aby to vycházelo.. :-)

 

Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj:

Autor článku

David Sládeček

Základem všeho je pro mne dobrá nálada a nadhled. To je něco, bez čeho se nedokážu obejít ve studijním ani osobním životě. Jsem studentem Masarykovi univerzity v Brně, kde aktuálně kompletuji magisterské vzdělání v rámci studijního programu Management sportu. Baví mne čelit novým výzvám a řešit zapeklité situace – primárně ale vždy s úsměvem! :-) Volného času moc není, jelikož se už od předškolního věku aktivně věnuji florbalu. Což znamená, že ve zbytku svého volna upřednostňuji pasivní odpočinek s dobrým jídlem a pitím!

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se