HomeMagazín Co dělat, pokud jste kvůli krizi přišli o práci?

Co dělat, pokud jste kvůli krizi přišli o práci?

| 10.05.2020 | Zuzana Tvrdá
Ztráta pracovní pozice je velmi stresující. V aktuální situaci ještě 2 krát více, jelikož nás omezují změny v ekonomice.
Jakmile přijdeme o práci, začneme se setkávat s finančními problémy, které postihnout naši náladu i psychiku. Z toho se mohou vyklubat zdravotní potíže či stranění se přátel a společnosti.

Naše práce většinou není jen místo, kde vyděláváme peníze. Trávíme zde spoustu času a tím se modeluje naše osobnost i sociální dovednosti. Přestože jste nemuseli milovat svou práci, vytvářela vám sociální zázemí, které vám dodalo strukturu, vůli a smysl.

Najednou jste se ocitli bez ničeho. Všechno vám bylo sebráno a cítíte se prázdní. Ptáte se, kdo vlastně jste a cítíte úzkost z budoucnosti.

Nejste v tom sami! Miliony lidí po celém světě přišlo o práci a čeká je cesta na úřad práce stejně jako vás. Je čas začít nanovo. Ještě lépe než předtím.

1. Oddechněte si a vyrovnejte se se svými pocity

Máte vztek? Přijde vám nespravedlivé, že jste přišli o práci právě vy? Nesnažte se vztek potlačit. Máte plné právo se zlobit a jednou za čas povolit své emoce. Dejte si něco sladkého, postěžujte si a svěřte se svým blízkým. Vykřičte, jak to je nespravedlivé. Nemusíte být pořád silní.

Jakmile ze sebe vyplavíte veškerý vztek, budete se cítit uvolněněji a můžete začít nanovo.

Nebojte se dát si chvilku pauzu od práce. Věnujte si několik dní pouze pro sebe než se znovu pustíte do hledání práce. Zamyslete se nad tím, co vás baví, co byste chtěli dělat a jakou činnost se naučit. 

Zapřemýšlejte nad svým životem. Jste spokojení s tím, jak žijete? Máte jedinečnou možnost přehodnotit svou situaci a začít dělat věci, které vás skutečně naplňují.

2. Prozkoumávejte různé způsoby výdělku

Ztrata-prace-(2).jpg
Pokud vám momentálně přijde velmi náročné najít novou práci, pokuste se na to podívat z jiného úhlu pohledu. Zkuste hledat brigády či poloviční úvazky. 

Nebojte se pohltit do prací, které nabízí možnost přivýdelku z domova. Ano, výdělek nebude stejný jako z běžné práce, ale rozhodně vám to v aktuální situaci pomůže.

Máte koníčky nebo zajímavé dovednosti, které by vám mohly vydělávat? Teď je ten pravý čas je využít jako službu. Umíte editovat ve Photoshopu, editovat videa, rozumíte vztahům nebo umíte ušít šaty? Žijeme v době, kdy se dá využít jakákoli schopnost na přivýdělek i full time práci.

3. Udržujte a navazujte vztahy

Zahoďte svou pýchu a neváhejte jít za rodinou, pokud se ocitnete ve špatné situaci. Rodina drží pohromadě a pomůže vám, jak nejlépe zvládne. Nepokoušejte se před nimi skrývat své problémy.

Ztráta práce není konec ani v sociálních kruzích. Nezapomeňte dále zůstávat v kontaktu s kolegy z vaší bývalé práce. Je dobré se informovat o situaci ve firmě a zároveň mít někoho, s kým si můžete promluvit. 

To, že v současné době nemáte práci neznamená, že jste najednou „vyvrženci“. Nemusíte čekat, než získáte novou pozici. Jednoduše vyrazte mezi lidi a své známé. Nikdy nevíte, kdo z nich může vědět o volné pracovní pozici nebo vás podpořit v těžké chvíli.

4. Rozvíjejte se pomocí online kurzů

Ztrata-prace-(3).jpg
Chcete se naučit něco nového? Napadá vás dovednost, která by vám pomohla k nové práci nebo vytvořila vlastní přivýdělek? Zapněte online kurzy. Na internetu můžete najít spousty zdarma i placených kurzů, které vám mohou pomoci se posunout dále.

České weby: SeduoPersonální MarketingDigiskillsVimvic, InLearning

Anglické weby: Udemy, Coursera, Futurelearn

Jste připraveni na novou etapu vašeho života? Pamatujte: otevřenost, pevná vůle, ochota učit a vzdělávat se. To jsou klíče k úspěchu :)

 
 
Zdroj:

Autor článku

Zuzana Tvrdá

Podobné články v magazínu

Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

20.08.2021 |

Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení... Více zde

Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

16.06.2021 |

Dobrý dokáže být každý. Vaším cílem je napsat CV... Více zde

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

26.08.2020 |

Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se