HomeMagazín Co je co? Praxe, stáž, trainee program

Co je co? Praxe, stáž, trainee program

| 22.01.2019 | Štěpán Pírek | Jobfairs.eu
Stáž, praxe či trainee program? Co je co? Taky v tom máte zmatek? Udělejte si jasno. Přečtěte si tento přehled, který mapuje, jak se to vlastně s těmi všemi pojmy má.

Stáž

Pojem stáž je v našem jazyce usazený asi nejdelší dobu ze všech tří. Pochází z francouzského stage. To znamená zkušební doba, nebo školení. A stage zase pochází z francouzského výrazu etage, označení pro pobyt. Stážisti a stážistky byli původně studenti na školícím pobytu. Dnes se však toto slovo používá i pro školící program, na nějž nemusíte nikam jezdit. Stáž není výhradně praktická, ale týká se také humanitních oborů, které své využití v praxi nemají. Na stáže se velmi často jezdí do zahraničí na dotované programy.

Praxe

Poměrně novější je pro naše klima výraz praxe. Podle etymologického slovníku jsme ho přejali z německého praxis, což znamená konání, jednání, zběhlost. Slouží pro označení vzdělávacích programů, které obsahují i předávání praktických znalostí. Jestli vyjdete do zahraničí, nebo ne, to už záleží pouze na vás. Praktikanti by po absolvování měli být schopni bez problémů pracovat ve svém oboru a snadněji dostat zaměstnání.

Výrazy stáž a praxe v dnešní řeči pomalu splývají v jedno. Pokud se zeptáte v okolí, jaký je mezi nimi rozdíl, většinou dostanete neurčitou odpověď. Není se čemu divit. Hranice mezi tím, kdy je student pouze školen a kdy získává dostatek praktických zkušeností, aby se už mohl nazývat praktikantem, může být velmi úzká. Navíc spousta dnešních lidí vnímá stáž a praxi jako jedno totožné označení pro získávání zkušeností mimo školu.

Trainee program

Trainee program se od předešlých programů liší především v tom, že slouží pouze čerstvým absolventům. Většinou je můžete najít v nabídkách velkých nadnárodních firem a společností. Trainee programy trvají od půl roku do roku a půl. Po tuto dobu student získává zkušenosti na různých pozicích napříč firmou.

Stáže i praxe bývají většinou neplacené. Můžete narazit na společnost, která vám plat nabídne, ale bývá velmi malý a jedná se spíše o výjimky. To je druhý důležitý bod, ve kterém se trainee programy liší. Vzhledem k tomu, že se soustřeďují na absolventy, nabízejí i mzdu. Ta je ale pochopitelně nižší, než u běžného zaměstnance.

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


 
Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

6 zaměstnanců

Získej skvělou práci, díky pestré praxi!

 
Zdroj: Přepracovaný text od autora Barbora Kalincová 

Autor článku

Štěpán Pírek

Jsem student navazujícího studia na Masarykově univerzitě v Brně. Hlavním koníčkem je sport všeobecně, zejména pak kolektivní sporty všeho druhu. Stejně tak při práci se nebojím společných skupinových projektů. Ve volném čase se věnuji natáčení videí pomocí dronu, proto mě baví sledovat nejnovější trendy v této oblasti. Aby bylo ovšem co natáčet, je potřeba objevovat krásná místa, takže bez nástrah cestování se to neobejde.

Představujeme firmu týdne

Designové hliníkové plechovky pro celý svět.

Podobné články v magazínu

Uprchlíci na trhu práce

25.03.2019 |

Už nějaký čas má mnoho odborných i neodborných... Více zde

Škola v plném proudu. Zjednodušte si život

18.03.2019 |

Nacházíme se uprostřed semestru a napadlo nás, že by... Více zde

Co je to infografika a v čem vám pomůže

29.10.2018 |

V tomto článku se pokusíme ve stručnosti shrnout, co... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se