HomeMagazín Crowdfunding, cesta k realizaci projektů

Crowdfunding, cesta k realizaci projektů

| 02.04.2017 | David Sládeček
Peníze, peníze a zase peníze.
Doba je přívětivá a zlá zároveň. Prostoru pro vlastní nápady a myšlenky je opravdu mnoho, proto by se nemělo stávat, že to jediné co bude myšlenku brzdit, jsou nedostatečné finanční prostředky.

Co zkusit využít crowdfounding


Crowdfounding je způsob financování, ve kterém využíváme menších příspěvků od jednotlivých subjektů, k dosažení požadované výše startovního kapitálu. Crowdfunding si můžeme spojit s anglickým termínem „gadget“. Označujeme tak nápad, projekt nebo konkrétní přístroj, který se svým jedinečným způsobem liší od již zavedených produktů na trhu a může případným uživatelům usnadnit, ulehčit nebo zpříjemnit požitek z určité činnosti.

Není to vždy tak jednostranné, crowdfouding se často využívá i u vývojářů počítačových her, mladých filmařů nebo začínajících designérů. Celkové využití je tedy velice rozmanité.

U takového typu financování můžeme projekty rozdělit na dva základní typy. Benefiční, tedy čistě z dobré vůle investorů, kdy se dárci peněz projekt líbí, a proto ho chce finančně podpořit. Druhým typem jsou takové projekty, kde investorovi po určité výši vkladu vzniká nárok na určitý bonus. Například nárok na první vyrobené výrobky nebo třeba použití jeho jména v připravovaném filmu nebo počítačové hře. Zde je třeba zmínit, že crowdfounding si nelze plést s investicemi. Dárci totiž nevzniká žádný přímý podíl na projektu, výjimkou jsou tzv. podílové projekty, kde si lidé svým příspěvkem kupují i menší podíl společnosti či projektu. Takových projektů je však nejméně a nejsou hlavním motorem crowdfoundingu.
 

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


Portály k nastartování tvého projektu


I když bychom mohli říct, že podobný způsob financování je rozvinutý především v zahraničí a nejvyužívanější je v USA, i v České republice se crowdfounding začíná stávat známým pojmem.

Nejznámějšími zahraničními platformami jsou Kickstarter Indiegogo, které obě fungují především na již zmiňovaném bonusovém systému investic. U nás na podobném principu funguje Hithit nebo Startovač.

Benefičnímu crowdfoundingu se v zahraničí věnuje GoFundMe. V ČR je pak nejpoužívanější Penězdroj.

Trochu odlišný přístup u nás využívají například Zonky, kde se lidé svými prostředky skládají na půjčku a stávají se tak věřiteli projektu nebo společnosti. Půjčky mají vždy stanovený úrok a dobu trvání, jedná se tedy v podstatě o alternativu klasické půjčky od banky. I to je způsob, jakým zainvestovat svůj projekt.

Pokud máte tedy nápad, který by mohl rozhýbat dění ve společnosti, není se čeho bát. Cest k jeho realizování je mnoho, tak směle do toho!


 
 
Zdroj:

Autor článku

David Sládeček

Základem všeho je pro mne dobrá nálada a nadhled. To je něco, bez čeho se nedokážu obejít ve studijním ani osobním životě. Jsem studentem Masarykovi univerzity v Brně, kde aktuálně kompletuji magisterské vzdělání v rámci studijního programu Management sportu. Baví mne čelit novým výzvám a řešit zapeklité situace – primárně ale vždy s úsměvem! :-) Volného času moc není, jelikož se už od předškolního věku aktivně věnuji florbalu. Což znamená, že ve zbytku svého volna upřednostňuji pasivní odpočinek s dobrým jídlem a pitím!

Podobné články v magazínu

VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

22.10.2021 |

Naše firma BKR ČR je součástí skupiny VELUX. Jak... Více zde

BKR ČR pomáhá lidem i přírodě

28.07.2021 |

V naší firmě jsme hrdí na to, že se nám daří... Více zde

Co dělá finanční poradce

13.05.2021 |

Finanční poradce? To je jasné už z názvu, radí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se