HomeMagazín Dobrovolnictví v zahraničí není jen o pomoci rozvojovým zemím

Dobrovolnictví v zahraničí není jen o pomoci rozvojovým zemím

| 21.05.2014 | Jitka Janíková
Dobrovolnické aktivity jsou zajímavou kombinaci cestování, smysluplné práce, a poznávání lidí z různých koutů světa. Jaké jsou nabídky, organizace, možnosti, podmínky?
Dobrovolnické aktivity za hranicemi naší české země představují zajímavou kombinaci cestování, smysluplné práce, a poznávání lidí z různých koutů světa. Přestože si spousta lidí představí práci v zemích třetího světa, nabídka dobrovolnických projektů je mnohem pestřejší.

Dobrovolnictví dnes najdeme ve všech sférách společenského života. Nejznámějším příkladem jsou u nás dobrovolní hasiči. Dobrovolnictví samotné chápeme jako ochotu člověka dát část svého času a sil ve prospěch potřebné organizace nebo člověka, přičemž s příjemcem pomoci není vázán přátelskými či jinými vazbami. Mezinárodní dobrovolnictví je pak specifickým typem, který je spojen se spoluprací mezinárodních organizací a interkulturním vzděláváním.

Oboustranný přínos

Mezinárodním dobrovolnictvím se zabývají neziskové organizace, které do cílového místa pomoci vysílají dobrovolníky z nejrůznějších zemí světa. Tito dobrovolníci pracují na společném projektu za ubytování a stravu a vytvářejí přitom společenství, kde se od sebe mohou vzájemně učit, poznávat specifika jiných kultur, vylepšit si jazykové znalosti a zažít spoustu netradičních zážitků. Nejde tedy jen o to, projevit svou dobrotu, a někomu zadarmo pomáhat, ale také o obohacení sebe sama a rozšíření svých obzorů. Není proto divu, že dnes za dobrovolnictvím do zahraničí vyráží okolo 1 100 českých dobrovolníků, a v Česku pracuje přibližně 600 dobrovolníků zahraničních.

Cílové skupiny a regiony

Většina projektů je zaměřena na osoby starší 18-ti let, ale existují i projekty pro mladé lidi už od 16-ti let. Co se týká umístění, můžete najít dobrovolnické projekty v Afrických zemích, stejně jako v Latinské Americe, Asii, nebo v Evropě. Možností je nespočet, a podle toho, kterou organizaci zvolíte, se můžete vydat prakticky kamkoliv.

Typy dobrovolnických projektů

Krátkodobé projekty neboli tzv. workcampy
jsou ve světě velmi rozšířenou formou dobrovolnictví. Jde o 2 – 3 týdenní pobyt se zpravidla 5 až 20 účastníky, kteří se sejdou, aby společně např. opravili nějakou památku, pomohli s přípravou kulturního festivalu, nebo pracovali s lidmi v domově pro seniory. Hodně z těchto projektů je konaných v rámci Evropy, proto jsou oblíbené hlavně mezi mladými lidmi, kteří je berou jako zpestření letních prázdnin. Zpravidla se pracuje 5 – 6 hodin denně a přijímací organizace zajišťuje i volnočasové aktivity pro poznání okolí místa, kde dobrovolníci pracují. V České republice mezi největší organizace zabývající se workcampy v zahraničí i doma patří INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a Hnutí DUHA.

Střednědobé projekty
trvají od jednoho měsíce až zhruba po rok, dlouhodobé několik měsíců ale i déle než rok. V tomto případě se jedná o spolupráci s místní komunitou na řešení určitého problému – projekty bývají zaměřeny na životní prostředí, umění, práci s dětmi a mládeží, vzdělávání apod.

Dlouhodobé dobrovolnictví a jejím specifickým typem
je Evropská dobrovolná služba,která je orientována na mladé Evropany od 16 do 30 let a slouží k budování interkulturního povědomí současné generace. EDS je příležitostí strávit 2-12 měsíců prací pro neziskovou nebo státní organizaci v jedné ze zemí programu (země EU, Norsko, Island, země jihovýchodní Evropy). Dobrovolníci pracují za ubytování, stravu a kapesné a jejich projekty jsou doplněny podpůrnými školeními, při kterých se setkávají s ostatními dobrovolníky, jak z Česka, tak z hostitelské země. Oblasti působení jsou různé: ochrana životního prostředí, práce s mládeží, sociální integrace, umění, kultura a kulturní dědictví, volnočasové aktivity, sport ad.

Rozvojové dobrovolnictví

Zvláštním typem dobrovolnictví jsou také projekty v rozvojových zemích, které jsem naťukla v úvodu. 

Zaměřují se na problémy nerozvinutých zemí, které si samy ve své situaci nedokážou pomoci. Jelikož jde o specifické projekty (jak zdravotními a  bezpečnostními riziky, tak nákladností na dopravu), z Česka vyjíždí každoročně jen pár desítek dobrovolníků, kteří se pak po návratu zapojují do vzdělávacích aktivit, které pomáhají zvyšovat povědomí veřejnosti o těchto zemích a tamější situaci. Nejznámější v této kategorii jsou u nás 3-měsíční dobrovolnické stáže GLEN, či rozvojové pobyty Salesiánské asociace Dona Boska, o.s. – SADBA. Zapojit se však můžete také do projektů pořádaných organizacemi jako je Unicef, UNVolunteers (jedna z organizací patřících pod Organizaci spojených národů), World Volunteer a mnohých dalších...

Nebo zkus třeba dobrovolnik.cz.
 
 
Zdroj:

Autor článku

Jitka Janíková

Studovala Řízení lidských zdrojů v navazujícím magisterském studiu na Univerzitě obrany v Brně. Svému oboru se věnuje i po absolvování, jelikož ráda naslouchá a pomáhá lidem. Sama se ráda vzdělává a snaží se na sobě neustále pracovat. Miluje cestování a objevování nového, poznávání cizích kultur, studium cizích jazyků, umění (knihy, divadlo, hudba, tanec, fotografování, výtvarné umění), ráda vaří a snaží se žít zdravě. Nejlépe si odpočine s partou dobrých kamarádů při sklence vína nebo půllitru piva.

Podobné články v magazínu

Odpočinek, aneb na co společnost zapomíná

26.03.2021 |

Pokud jste viděli film Nevěstinec, víte, že i ... Více zde

Introverti, víte co vám brání v úspěchu?

29.07.2020 |

Stejně jako mají introverti své silné stránky... Více zde

Jak si zorganizovat čas se můžete lehce naučit

27.03.2020 |

Taky máte problém s plněním úkolů? Máte pocit, že na... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se