HomeMagazín Hledáte práci? Buďte o krok napřed! 2. Díl

Hledáte práci? Buďte o krok napřed! 2. Díl

| 28.07.2015 | Karolina Spielmannová
Poslali jste 15 životopisů, máte 3 odmítavé maily, že nesplňujete firemní představy o novém zaměstnanci a? Jedno pozvání na pohovor! Hurá! Pojďte se připravit s námi.
Bohužel vás musím zklamat, ale praxe je zatím taková, že pokud pošlete životopis, tak firma vůbec nezareaguje, nebo v lepším případě firemní systém obratem pošle automatický mail, že děkují za CV a pokud se neozvou, tak jste nevyhovující žadatel o zaměstnání. Ale když se vám podaří oslnit a dostanete pozvání na pohovor, tak si nenechte vaši šanci proklouznout mezi prsty.

Alespoň jednou přijďte včas

Buďme k sobě upřímní. Už málo z nás chodí včas. Ale pro jednou udělejte výjimku. Je lepší přijít o 10 minut dřív a čekat, než přijít o 10 minut později a promeškat svoji šanci. Personalista nebo člověk zabývající se přijímáním nových zaměstnanců vás má možnost vidět poprvé a některé i naposledy. A sami znáte, jaký vliv na člověka má první dojem. Tak si to nepokažte hned ze začátku.

Slušně se oblečte

Tak dobře, přišli jste včas, sekretářka vás poprosila, ať se posadíte a chvíli počkáte. A co že máte na sobě? Jak jsem již zmiňovala, první dojem je významným faktorem, který nemůže nikdo podceňovat. Takže pánové, nebojte si oprášit oblek, nebo alespoň slušné kalhoty a košili. A dámy? Vy si můžete vybrat, jestli kalhoty nebo sukni a k tomu halenku, případně sako. Ale pozor, sukně musí mít společensky uznatelnou délku! Pokud jste pozvaní na pohovor do méně formální společnosti, je přijatelné vzít si tmavé neošoupané a nepotrhané džíny.

Teď se zaměřme na jednu z nejdůležitějších částí outfitu - obuv. Ne nadarmo se říká, že podle bot poznáte člověka. Základem je mít boty čisté. Smůla, když venku prší, ale může vás uklidnit, že na tom budete všichni stejně. Další skutečnost, kterou by vaše boty měly splňovat, je adekvátnost k vašemu oblečení. Uznejte, jak na vás působí, když vidíte slušně oblečeného člověka a k tomu má např. boty, který se hodí leda tak na vysokohorskou turistiku.

Zopakujte si základy slušného chování a formální mluvy

Že se každý umí chovat slušně a mluvit formálně? To byste se někdy divili. I vás může občas překvapit, jak je těžké mluvit spisovně a podle pravidel mluvené češtiny. Rozhodně nechoďte do místnosti, kde probíhá pohovor se žvýkačkou. Do místnosti vstupte sebevědomě a sebejistě, ale ne nadřazeně a namyšleně. Usmívejte se a všem podejte ruku (jak se podává ruka, že leklá ryba všechny odradí, vám nemusím připomínat, že?).

Teď přišla vaše chvíle, kdy musíte všechny na druhé straně stolu přesvědčit o tom, jak skvělí jste. Nikomu ale neskákejte do řeči, nemluvte příliš zbrkle a není na škodu si nejdřív odpověď na otázku promyslet trochu dopředu. Nikdo vám hlavu neukousne, když si dáte 3 sekundy na přípravu odpovědi.

Co víte o dané firmě?

Zní to možná vtipně, ale uvědomte si, že jste poslali hodně životopisů do různých firem a dokonce na různé pozice. Ono vám to po čase začne trochu splývat dohromady. Věnujte trochu času i přípravě. Namísto prohlížení facebooku nebo instagramu si zajděte na webové stránky firmy, kam se chystáte. S velkou pravděpodobností se vás na pohovoru personalistka zeptá, jak na vás firma působí, co vás zaujalo atd.

Nebuďte nervózní

Pokud jdete na svůj první pohovor vůbec, tak se s velkou pravděpodobností nevyhnete nervozitě. Nevíte, do čeho jdete, jak pohovory fungují a na jaké otázky se máte připravit? Personalisté mají asi hodinu na to, aby ve vás našli potenciál a zhodnotili, jak se do jejich firmy hodíte. To není moc času v porovnání s dobou, kterou ve firmě budete případně pracovat. Připravte se na to, že padne otázka vašich silných a slabých stránek, proč se ucházíte o místo v dané firmě anebo proč by vás měla firma přijmout.

Na většině pohovorů na pracovní místo s náplní práce efektivního řešení různých problémů se setkáte s modelovou situací, jak vyřešit problém. Na pracovních pohovorech na místo obchodního zástupce jsou typické situace - teď mi prodejte tuto propisku. Ale kreativitě personalistů se meze nekladou, mohou pro vás mít mnohem kurióznější otázky, či úkoly.

Stačí jen vykročit pravou nohou…
 
 
Zdroj:

Autor článku

Karolina Spielmannová

Právě jsem úspěšně ukončila své studium vysoké školy a stojím před životním milníkem, co se mnou bude dál. Velice rychle jsem dopadla nohama na zem a zjistila, že vystudovaný management mi zaručil pouze titul. Ale ke svému vysněnému cíli mě čeká ještě dlouhá trnitá cesta. Patřím mezi aktivní, pozitivně smýšlející lidi, kteří se nechtějí a hlavně neumí nudit. Tak doufám, že moje aktivní, ztřeštěná povaha mi pomůže mých cílů dosáhnout. Řídím se mottem: You can never make the same mistake twice, because the second time you make it, it‘s not a mistake, it‘s a choice.

Podobné články v magazínu

Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

20.08.2021 |

Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení... Více zde

Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

16.06.2021 |

Dobrý dokáže být každý. Vaším cílem je napsat CV... Více zde

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

26.08.2020 |

Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se