HomeMagazín Introverti, levá nebo pravá?

Introverti, levá nebo pravá?

| 30.11.2020 | Jitka Janíková
V pokračování článku o introvertních typech a jejich přednostech si objasníme, jak je to s rozdíly mezi samotnými introverty. Protože ani tato skupina není homogenní, jak by se mohlo na první pohled zdát. Rozlišujeme v ní dvě podskupiny: introverty s dominantní pravou a s dominantní levou mozkovou hemisférou.
Obecně platí, že pravá polovina (hemisféra) našeho mozku je oblastí intuitivního, obrazného myšlení, zatímco levá polovina umožňuje zpracování textů, čísel a logických vztahů. Pojďte zjistit svou silnou stránku.

Pro určování aktivnější poloviny mozku se využívají zajímavé metody. Podívejme se třeba na metodu otáčející se tanečnice.

Díváte se na obrázek otáčející se postavy. Podle toho, jestli se vám zdá, že se tanečnice otáčí doprava nebo doleva, poznáte, zda využíváte více pravou či levou polovinu mozku. Možná je však i varianta, že se vám bude tanečnice střídavě otáčet chvíli na levou a chvíli na pravou stranu. Test naleznete třeba na youtube.

brain-2062057_1280.jpg

Introverti s dominantní pravou polovinou mozku

Tyto introverty můžeme v nadsázce označit jako introverty citlivé. Jejich mozek funguje tak, že zpracovávají informace spíše intuitivně a subjektivně, podle toho, jak věci podvědomě cítí. Jsou zaměřeni na emoce.

Vyskytují se u nich často umělecké vlohy a dokáží výborně improvizovat. Dobře čelí situacím, kdy se mají vypořádat s více výzvami najednou.

Přednosti, které jsou dominantou introvertů s aktivnější pravou polovinou mozku:
  • naslouchání
  • empatie
Z řečeného si tito introverti umějí díky schopnosti naslouchání vytáhnout to podstatné: Na čem tomu druhému záleží? Jaká informace je zásadní? Jak to spolu vše pasuje dohromady? Naslouchání představuje intenzivní činnost, která je dále prohlubována další předností, kterou jsme si popsali v minulém článku – soustředěností.

Empatie, tedy schopnost vcítit se do druhých je další silnou stránkou těchto introvertů. Díky své intuitivní síle jsou schopni se přizpůsobit svým komunikačním partnerům. Dokáží totiž poměrně snadno rozpoznat, jak člověk naproti nim funguje a co z toho vyvodit jaké má potřeby a co je pro něj důležité.

Introverti s dominantní levou polovinou mozku

Introverti s aktivnější levou polovinou mozku se více blíží stereotypním představám o introvertech. Orientují se spíše na předměty a teorie a méně intenzivně navazují sociální kontakty.

Umožňuje jim to udržovat si určitý odstup od okolí – což je výborný předpoklad pro analytické myšlení! Tito introverti se rozhodují na základě racionálních úvah. Velké množství úkolů u nich ale vyvolává pocit zahlcenosti, takže raději své povinnosti řeší postupně, jednu za druhou.

Přednosti introvertů, které jsou dominantou introvertů s aktivnější levou polovinou mozku:
  • analytické myšlení
  • klid
Introverti disponující předností analytického myšlení se vždy snaží přijít věcem na kloub, neustále srovnávají, bádají, snaží se získávat a ověřovat informace. Jejich přednost spočívá v umění rozložit složité vztahy na jednotlivé části, tyto části třídit a na základě toho se rozhodovat o dalším postupu.

To se uplatní v oblastech, kde jsou důležité přesné informace a uspořádání nových poznatků – ve vědě, controllingu a všude tam, kde je myšlení třeba k řešení problémů – v lékařství, IT nebo třeba v jaderné energetice.

Na závěr je dobré připomenout, že výše uvedené rozdělení je samozřejmě zjednodušené. Téměř u všech činností se zapojují obě poloviny mozku, uvedené informace představují stěžejní oblasti pro uvedené aktivity.
 
Zdroj:

Autor článku

Jitka Janíková

Studovala Řízení lidských zdrojů v navazujícím magisterském studiu na Univerzitě obrany v Brně. Svému oboru se věnuje i po absolvování, jelikož ráda naslouchá a pomáhá lidem. Sama se ráda vzdělává a snaží se na sobě neustále pracovat. Miluje cestování a objevování nového, poznávání cizích kultur, studium cizích jazyků, umění (knihy, divadlo, hudba, tanec, fotografování, výtvarné umění), ráda vaří a snaží se žít zdravě. Nejlépe si odpočine s partou dobrých kamarádů při sklence vína nebo půllitru piva.

Podobné články v magazínu

Jak úspěšně zvládat stres

22.04.2021 |

Stres - jedno z nejčastěji skloňovaných slov dnešní... Více zde

Introverti, umíte se prodat?

26.10.2020 |

Introverti musí každý den bojovat sami se sebou... Více zde

Kolik si můžete vydělat jako profesionální gamer?

09.09.2020 |

Rádi si občas po škole nebo práci sednete za počítač... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se