HomeMagazín Jak na bydlení snů? S chladnou hlavou a jasným cílem

Jak na bydlení snů? S chladnou hlavou a jasným cílem

| 01.12.2015 | Petra Andrýsková
Velká prosvětlená místnost, prostorný stůl, květiny a živé barvy na stěnách. Vchod na rozlehlou terasu se dvěma křesílky. To se mi vybaví při představě ideálního pokoje. Sny však bohužel málokdy mají něco společného s realitou. Jak si tedy najít bydlení, které bude odpovídat našim představám?
Tento problém řeší jak univerzitní nováčci, kteří přichází do cizího města za studiem a hledají místo, kam by hlavu složili, tak ostřílení absolventi, kteří na současném místě nejsou spokojení a chtějí se přestěhovat. Nástrah při hledání ideálního bydlení je ale spousta a jako první položku na seznamu je dobré si připravit pevné nervy. Je totiž třeba vybírat pečlivě. Místo, kam se každý večer vracíme a kde se ráno probouzíme, by mělo být jak inspirativním pracovním koutkem, tak relaxačním doupětem, kde se můžeme schovat, když potřebujeme vypnout. Pak je třeba si ujasnit, co vlastně chceme, a za tím si jít.


Kam já jen svou hlavu složím?

Byt či kolej? Každá z možností má své plusy a mínusy. Na kolejích student zažije neopakovatelné párty, tzv. chodbovice, a najde si spoustu kamarádů, což je fajn hlavně v případě, že je student ve městě nováčkem. Pokud však chce klid na studium a kromě akcí začíná pomalu pomýšlet i na jiné věci, pak je byt rozhodně lepší možností. V případě kolejí je postup individuální podle každé univerzity, většinou se stačí jen prokousat potřebnou administrací a začít ve stanoveném termínu spokojeně bydlet. Pokud však zvolíte privát, otevírá se celá škála možností.

Nejdůležitější je, jak už to tak v životě bývá, ujasnit si, co vlastně chceme. Chceme do centra nebo se spokojíme s dojížděním městskou hromadnou dopravou? Být na pokoji sám či s někým jiným? Nábytek si dovezeme vlastní nebo chceme mít byt již vybavený? Co se týče sdílení pokoje mezi několika studenty, je Česká republika často terčem vtipů zahraničních studentů, kteří jsou zvyklí bydlet každý sám na svém pokoji, a představa několika studentů v jedné místnosti v nich tak budí pobavení i úžas. Nejčastější variantou je u nás tedy sdílení pokojů s jedním či více lidmi, je-li člověk zvyklý být svým vlastním pánem a přizpůsobovat se nechce, pak si musí připlatit.

Kde hledat a najít?

Zadejte si do vyhledávače studentské bydlení a vyjedou vám miliony různých nabídek. Jak ale najít tu pro vás? Možná strávíte hodiny pročítáním inzerátů a obvoláváním půlky telefonního seznamu, při kterém se budete cítit jako pracovník call centra (berte to jako zkušenost do života), ale výsledek určitě bude stát za to. S hledáním můžete začít na univerzitních serverech, na jejichž fórech určitě najdete několik zajímavých inzerátů.

Další možností jsou realitní kanceláře, které jsou však pro studenty horší variantou kvůli placení provizí. Pokud navíc hledáte parťáka na pokoj či do bytu, budou nejlepší různé studentské servery, které nabízí spolubydlení. Nic nedáte ani za mocný nástroj dnešní doby a poptáte se na bydlení postem na Facebooku.

Až najdete ten pravý...

Od procházení inzerátů je už jen krůček k vydání se přímo do terénu. Nedoporučuji hledat ubytování jen podle fotek, které mohou část klamat. Lepší je přijít na místo a doptat se na všechny detaily přímo majitele. Ptejte se především na smlouvu a jednotlivé body, jako jsou její uzavření a rozvázání, placení nájmu, vaše práva a povinnosti. Dobře si prohlédněte vybavení, zeptejte se na inkaso a internet. Je možné, že na prohlídce se sejde hned několik zájemců, nenechte však na sebe zbytečně tlačit. Dvakrát mysli, jednou podepisuj!

Ač se to nezdá, hledání bytu je zajímavou zkouškou vašich schopností. Vyzkoušíte si vyhledávání informací, otestujete svou komunikaci s lidmi, naučíte se zorganizovat svůj čas a ujasnit si své cíle. Bydlíte v bytě podle svých představ? Pak jste ve zkoušce obstáli.
 
Zdroj:

Autor článku

Petra Andrýsková

Bývalá studentka žurnalistiky a filmové vědy s myšlenkami v Brně a srdcem ve Španělsku. Kromě psaní si užívám cestování, dobré filmy, pohyb a společnost svých přátel. Baví mě komunikace v jakékoli podobě, zajímám se o svět kolem sebe a ráda o něm píšu.

Podobné články v magazínu

Jak úspěšně zvládat stres

22.04.2021 |

Stres - jedno z nejčastěji skloňovaných slov dnešní... Více zde

Introverti, levá nebo pravá?

30.11.2020 |

V pokračování článku o introvertních typech a jejich... Více zde

Introverti, umíte se prodat?

26.10.2020 |

Introverti musí každý den bojovat sami se sebou... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se