HomeMagazín Jak přežít pracovní pohovor

Jak přežít pracovní pohovor

| 06.11.2013 | Zuzana Vichorcová
Jistě už máte nějakou představu, kde hledat práci, jak napsat životopis a co si obléknout na pohovor. Pak jste ale pozváni na pohovor a jeho průběh je jiný, než jste očekávali. Jaké další neočekávané situace vás mohou potkat?

Náplň práce se liší od té skvělé pracovní nabídky v inzerátu nebo se vaše představy o platu či časové náročnosti práce neshodují s těmi zaměstnavatelovými. Jakými směry se může pohovor vyvíjet a jaké další neočekávané situace vás mohou potkat?


Prostor pro sbírání plusových bodů

Abyste získali vybranou práci, musíte většinou projít několika koly pohovorů.  Pokud jste tedy po zaslání životopisu dostali šanci v podobě pozvánky na osobní setkání, počítejte s tím, že toto je vaše největší možnost zazářit a zanechat dobrý dojem. Ten uděláte, když předvedete nadšení vykonávat danou práci. Jenže třeba ve státní správě se vám může stát, že vám během pohovoru nebude položena žádná otázka, při které byste se ukázali v co nejlepším světle! Po milém přivítání potenciálními budoucími kolegyněmi se dozvíte spoustu podrobností o pozici. Následně je vám dán prostor se doptat na věci, které vás zajímají.  V tomto případě je to klíčový moment, ve kterém můžete zazářit jak svou připraveností, tak svým zápalem. Pokud s vámi při pohovoru nerozebírají pracovní zkušenosti ani školní vědomosti, měli by se vás alespoň zeptat, proč na danou pozici chcete nastoupit. Více o přípravě na pohovor čtěte zde.

Co vás může během pohovoru překvapit

Jestliže vás personalista či kdokoli jiný zve na pohovor, nezapomeňte se přeptat na jeho průběh. Je docela možné, pro vás „běžný průběh pohovoru" znamená něco jiného než pro něj. Mě vždy lehce zarazí, když mi po standardním pohovoru předloží ještě testy z angličtiny a z Excelu. To se pak musím na chvíli omluvit a jít přerezervovat lístky na autobus na cestu domů, neboť jsem s takovým průběhem nepočítala ani časově. Pokud se člověk hlásí na pozici se specifickými nároky, měl by raději brát v potaz možnost podobného testování. 

Během pohovoru vám mohou nabídnout i jiné druhy spolupráce, než je plný úvazek. Například se vás zeptají, jestli byste byli ochotní vykonávat danou pozici i na poloviční úvazek. Mně se stalo, že při pohovoru na pozici finanční a projektový asistent mi byla neočekávaně položena otázka, zda chci být finanční asistent, nebo projektový asistent. A jestli kromě hlavního úvazku bych byla ochotná vzít práci jen na několik měsíců nebo tu ještě byla eventualita půl roku docházet na poloviční úvazek, který by se následně změnil na hlavní. Na jednom pohovoru jsem tedy měla možnost být vybrána na jednu ze čtyř pozic!

Kromě otázek na váš životopis je dobré se připravit i na ty méně příjemné otázky, jako jsou vaše silné a slabé stránky. Vybrat nějakou vhodnou vlastnost by neměl být problém, ale jak udat nějaký nedostatek a úplně se neodepsat? Můžete být originální a říct něco ve smyslu „neumím moc dobře vařit". Můžete také ze slabé stránky udělat dobrou, třeba že vám práce trvá o něco déle než kolegům, protože ji pečlivě kontrolujete. Nebo uveďte nějaký nedostatek s tím, že jste si ho vědomi a že na jeho odstranění pracujete. Můžete se ale setkat s otázkami vystřiženými jak z pohovoru do Googlu. Třeba musíte vymyslet co největší možný počet využití sklenice nebo odhadnout počet vlasů deseti tisíc lidí. Tady už je potřeba pořádně „zapnout" mozkové závity!

Jeden výběrový proces končí...

Když vám zavolá personalista a nabídne vytoužené místo, gratuluju! Pokud tomu tak není, nevzdávejte to a vyrazte na další pohovor ještě s větším odhodláním. Abyste se na něj mohli lépe připravit, jistě by vám pomohla zpětná vazby od personalisty. Jenže málokdy se k ní dostanete. Jestliže vám zavolají, že vás nevzali, můžete se do telefonu rovnou zeptat, proč jste zrovna vy neuspěli. Většinou se dozvíte mailem, že byl vybrán lepší kandidát. Což je svým způsobem pochopitelné, ale vám to o vašem projevu neřekne vůbec nic. Když je to ale jen trochu možné, snažte se zjistit příčiny, které vám zabránily k získání vybrané práce. 

Zajíma vás, jak vypadají pohovory z druhé strany - z pozice personalisty? Čtěte zde
 
 
Zdroj:

Autor článku

Zuzana Vichorcová

Nedávno opustila přednáškové sály ekonomico-správní fakulty a snaží se prosadit z pozice čerstvého absolventa. Vedle průzkumu pracovního trhu se dál vzdělává, neboť je jí jasné, že titulem období učení nekončí. Kromě takových dobrovolně povinných aktivit ráda vyrazí ven s kamarády nebo na kolo.

Podobné články v magazínu

Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

20.08.2021 |

Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení... Více zde

Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

16.06.2021 |

Dobrý dokáže být každý. Vaším cílem je napsat CV... Více zde

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

26.08.2020 |

Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se