HomeMagazín Jak se designují palubní desky automobilů

Jak se designují palubní desky automobilů

| 02.09.2019 | Valeo
Jak se designují palubní desky automobilů tak, aby byly bezpečné a při tom tiché, dobře osvětlené a zároveň snadno ovladatelné jsme si povídali s Miroslavem Fricem, inženýrem mechanické konstrukce kontrolních panelů aut z firmy Valeo.

Jak jste se k práci ve Valeo dostal?


Nastoupil jsem po škole do firmy, která kromě jiného zajišťovala pro Valeo externí konstruktérské služby. Asi po dvou měsících jeden kolega, pracující toho času na projektu pro Valeo, vážně onemocněl a já jsem ho v podstatě ze dne na den nahrazoval. Ten začátek byl díky tomu docela divoký.

Po zhruba dvou letech externí spolupráce jsem potom kývl na nabídku přestoupit přímo do Valea.

Ve firmě Valeo pracujete na designu kontrolních panelů v autech. Jste víc technik nebo umělec?


Určitě technik. Umělci sedí u našich zákazníků a přiznám se, že někdy spolu docela bojujeme. Ale nejsme v tom sami, protože stejně tak s nimi bojují i jejich kolegové starající se například o ergonomii.

Nakonec je výsledkem vždy nějaký kompromis, který není tak krásný jako počáteční stylistická studie, ale který splňuje také spoustu jiných důležitých požadavků.  

Na jakém zajímavém úkolu či projektu v současné době pracujete?


Aktuálně jsem trochu utekl od naší obvyklé činnosti, tzn. Konstrukce interiérových ovladačů a v rámci vývojových projektů se podílím na vývoji interiérových kamer. Ty jsme prezentovali jako součást technologického demonstrátoru C-Stream, který byl poprvé k vidění na výstavě CES 2017 v Las Vegas.

Tyto kamery lze v budoucnu použít k celé řadě aplikací, například nahrazení středového zpětného zrcátka či mapování kabiny vozidla. Určí tak třeba počet cestujících v autě či vhodně upozorní řidiče na jeho případnou nepozornost.

Inside-Valeo-Voyage-Xr-s-car.JPG

 

Jedním z velkých témat v provozu a funkčnosti automobilů je jejich bezpečnost. Na jakém produktu, který k bezpečnosti jízdy v autě přispívá, se v současnosti jako designový mechanik podílíte?


Nyní to jsou určitě již zmíněné kamery, ale protože přece jen naší hlavní náplní práce jsou ovládací panely, u kterých také hraje bezpečnost velkou roli, tak bych se s dovolením trochu rozpovídal také o nich. Z pohledu bezpečnosti má ovládací panel aktivní i pasivní funkci. Tou aktivní je třeba SOS volání, zapínání výstražných světel nebo odmlžování předního okna.

Takové funkce podléhají zvláštním předpisům, a tak je nejde aktivovat pomocí módní dotykové obrazovky nebo panelu. Musí mít pěkně postaru svoje tlačítko s daným tvarem a velikostí symbolu. Technicky zajímavější je potom pasivně-bezpečnostní stránka panelu, kdy se řeší třeba náraz hlavou či kolenem pasažéra.

To je jedna z oblastí, kdy my, jako dodavatel, můžeme mluvit i do vzhledu panelu, protože tato stránka věci je v prvotním stylistickém návrhu nezřídka opomenutá. V praxi to znamená třeba změnit zaoblení hran, snížit vystupující knoflíky a podobně. Pokud se je snížit nepodaří, tak nastupuje vývoj deformovatelného řešení, kdy pro nějakou danou sílu musíte zaručit, že se buďto celý panel nebo jen jeho část zbortí dovnitř do přístrojové desky.

Valeo_design_palubnich_desek_2.jpg

 

Technika a design se při konstrukci kontrolního panelu na palubní desce automobilu, potkává v mnoha oblastech. V jakých a jaké jsou zajímavosti související s jejich výrobou?


Nejzajímavější je asi osvětlení. Se světlem se totiž dá docela hodně kouzlit, ale jak to tak bývá, ve výsledku kouzlíme spíš proto, abychom panel zlevnili, než abychom ho zkrášlili. Za tím účelem používáme často i velmi složité světlovody, protože díky nim můžeme rovnoměrně osvětlit celý produkt s úsporou světelných zdrojů, kterými jsou dneska především LED diody. Světlo ale také díky různým odrazům a průsvitům rádo utíká, kam by nemělo.

Taková svítící mezera mezi tlačítky dokáže nejednoho konstruktéra budit ze spaní.

Tím, co se řeší stále víc, je zvuk. Obecně se dá říct, že zákazníci chtějí stále tišší produkty. Díky tomu, že decibel jako jednotka hladiny akustického tlaku je logaritmický, tak se člověk občas i zasměje. Stává se, že s ní někdo pracuje jako s lineární jednotkou a potom se diví, jakou specifikaci vytvořil (pozn. rozdíl 3db znamená dvojnásobek, 10 db desetinásobek, 20db stonásobek atd.).  

Další zajímavou oblastí je určitě haptika, jak se říká hmatovému vjemu. Představte si, že i když mačkáte tlačítko třeba jen jeden milimetr hluboko, tak máte stejně zákazníkem definovaný průběh síly v závislosti na stlačení, a to navíc v obou směrech.

Ještě složitější je situace u otočných knoflíků, kde je poměrně hodně obtížné odladit příjemný a tichý chod dle přání zákazníka. K tomu se používají jak simulace, tak především prototypy. Díky nim zákazník občas i změní svoji definici. S něčím hmatatelným v ruce se totiž vždycky lépe domluvíte, než když se snažíte vjemy popisovat jen grafy a tabulkami.

Obecným trendem automobilismu posledních let jsou dotykové obrazovky a panely. U těch sice odpadá další strašidlo našich konstruktérů, a to minimální a rovnoměrné mezery mezi tlačítky, ale zase nejsou vždy ideální z hlediska ergonomie a bezpečnosti. Dívat se při řízení na display nebo panel, aby si člověk vizuálně ověřil, co zrovna spouští, není šťastné.

Uvědomují si to i naši zákazníci, a tak se připravují různé možnosti, jak dotykovým ovladačům přidat zpětnou vazbu. Může jít o vcelku jednoduchý akustický signál, nebo třeba lokální vibrace, které ucítíte v prstu.  

Čím jsou produkty Valeo v porovnání s konkurencí jiné, specifické?


Na to jde těžko odpovědět, pokud nebudeme zcela konkrétně porovnávat dva produkty. Obecně jde ale říct, že Valeo klade velký důraz na snahu vyhovět speciálním požadavkům zákazníka i za cenu použití originálních a pro nás nových postupů a řešení.

Nám technikům to často velmi komplikuje život, ale zase nám to přináší větší tvůrčí svobodu při práci.  

Miroslav Fric

  • pracuje ve firmě Valeo jako Mechanical Design Engineer.
  • Vystudoval ČVUT, Fakultu strojní, obor: Konstrukce vozidel.
  • Před nástupem do firmy Valeo pracoval ve firmě S3D.

 
Valeo logo

Valeo

4500 zaměstnanců

Smart technology for smarter cars.

 
Zdroj: Valeo

Podobné články v magazínu

VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

22.10.2021 |

Naše firma BKR ČR je součástí skupiny VELUX. Jak... Více zde

BKR ČR pomáhá lidem i přírodě

28.07.2021 |

V naší firmě jsme hrdí na to, že se nám daří... Více zde

Co dělá finanční poradce

13.05.2021 |

Finanční poradce? To je jasné už z názvu, radí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se