HomeMagazín Kompletní návod, jak se zbavit stresu (Nadobro)

Kompletní návod, jak se zbavit stresu (Nadobro)

| 20.11.2019 | Zuzana Tvrdá
Začínáme být zoufalí. Ze všech stran nás obklopují povinnosti a dohánějí termíny. Už ani nevíme, co dělat dříve a zda to vůbec dává smysl.
Hlava se nám zatemní a zbudou jen dva, velmi nepříjemné pocity. Stres a nejistota. 

Dá se vůbec zbavit stresu? Nebojte se, svůj stres můžete dokonale ovládnout. A třeba i zadupat do země. 

Jak se zbavit stresu

- „Nad svou myslí můžete mít mnohem větší kontrolu, než si myslíte. Buďte svým pánem.“ -
jak-se-zbavit-stresu-Meme-(1).png

1. Objevte, kvůli čemu se stresujete

Pokud se chceme dopracovat k odpovědi, prvně si musíme říci: „Kde je vlastně problém?“

V této části je velmi snadné přehlédnout opravdové důvody, proč se stresujeme. Buďme k sobě upřímní. Pokud lžeme sami sobě, komu pak můžeme říci pravdu?

Zamyslete se. 

Přemýšlejte o svých pocitech, myšlenkách a chování. Jednáte tak, abyste předcházeli stresu, nebo ho naopak přivoláváte?

Představte si, že máte termín, kdy musíte odevzdat práci. Čím dříve na ni začnete pracovat, tím si můžete být jistější a vyhnout se stresu.

Ale, co když to odkládáte na poslední chvíli? Ano, stylová prokrastinace. Na začátku pohodlná, na konci plná stresu. 

Pravou příčinu identifikujete, když se hlouběji zaměříte na vaše návyky, postoje a výmluvy.
 • Vysvětlujete stres jako něco, co za chvíli pomine? („Teď mám moc práce“) - Jak je tedy možné, že jste stále vystresovaní a nemáte čas?
 • Je stres něco, o čem mluvíte jako o nedílné součásti místa, činnosti nebo vaší osobnosti? („Tady se nikdy nezastavím“, „Vždy to tu je hektické“, „Pořád jsem nervózní“)
 •  Obviňujete ostatní ze svého stresu, nebo ho vnímáte zcela náhodně?
Převezměte otěže. Pochopte příčinu stresu a buďte ten, kdo řídí vaše činy. Nenechte emoce, aby ovládly vaše racionální myšlení.

Deník stresových situací


To, že okolo sebe stále slyšíte, jak je důležité zapisovat si vše na papír, není náhoda.

Nejen, že získáte data pro dlouhodobou analýzu vašich nejčastějších důvodů ke stresu, ale ještě k tomu si vše zvizualizujete. Víte, že věcem napsaným na papíru dáváme větší váhu, než slovům? 

Při každým stresu si vezměte deník a vše do něj zapište:
 • Co způsobilo stres     
 • Jak jste se cítil/a ( Psychicky i emocionálně)
 • Jak jste jednal/a – reakce
 • Co jste udělal/a, aby vám bylo lépe? Abyste se cítil/a dobře?

2. Ovládněte svůj stres

jak se zbavit stresu Meme
Necháte stres, aby si s vámi dělal, co se mu zrovna zamane? Vzchopte se a převezměte kontrolu nad vlastní myslí. I Yoda na vás bude hrdý.

V reakci na stres máte hned 4 možnosti, ze kterých si můžete vybrat. 

Zaměřte se na tu, která vám bude vyhovovat nejvíce. Pokud si věříte, aplikujte klidně všechny.

4 metody, jak se zbavit stresu (nebo se mu vyhnout obloukem)
 •  Vyhněte se situaci,
 •  Buďte připraveni na situace, které vám mohou způsobit stres,
 •  Přizpůsobte se – změňte sebe,
 •  Pokud věc nemůžete změnit – akceptujte ji

1.  Vyhněte se situacím, které vás zbytečně stresují

jak se zbavit stresu Meme
„Skvěle! Takže mám dát výpověď v práci, vyhnout se maturitě, neplatit daně nebo poslat děti do polepšovny?“

Ne, tak snadné to nebude. Nemluvíme tady o stresu, který způsobují nevyhnutelné skutečnosti (Jejich vyhnutí by vám způsobilo ještě větší stres. Pokud tedy nejste vyloženě flegmatik – to bychom se ale v prvé řadě nebavili o stresu.).

Věřte tomu, nebo ne, i ve vašem životě se najde zcela zbytečný faktor, který vás stresuje. Co s ním? Prostě se mu vyhněte velkým obloukem. Předstírejte, že o něm nevíte, stejně jako kdyby na vás volal starý známý, kterého netoužíte potkat.

jak se zbavit stresu Meme
Abych vám jen nemazala med okolo pusy – pozorně čtěte:

 • Jste asertivní? Jedna z důležitých skillů je dokázat říci: „Ne“. Nezáleží na tom, zda mluvíme o osobním nebo pracovním živote. Mějte na paměti, že nejste robot. Jakmile víte, že něco nejste schopni v klidu zvládnout, odmítněte. Co z toho? Právě, že nic. Jen klid v duši.
 • Vyhýbejte se lidem, kteří vás stresují. Ale opravdu. Určitě máte v životě někoho, kdo vás při každém setkání akorát vystresuje. Promluvte si, zjistěte, jestli to jde jinak. A pokud ne? Myslím, že znáte řešení…
jak se zbavit stresu Meme
 • Přizpůsobte si okolí a situace tak, aby nic nebyl problém. Co tím mám namysli? Pokud vám vadí přecpané spoje, jednoduše jezděte autem nebo vyberte hodinu, která je méně obsazená.
 • Rozptyluje vás internet a zprávy? Vypnout. Nejste si jisti, zda stíháte uvařit či nakoupit? Objednejte online. Znervózňuje vás, jestli budete mít peníze na chleba? No, to bude chtít asi lépe placenou práci. Věřím, že vás napadne mnoho dalších situací.

2. Předem rozpoznejte možné stresové situace a reagujte na ně

jak se zbavit stresu Meme
Víte, jak vypadá váš běžný den. 

S jakým kolegou se pokaždé dostanete do sporu? Kdo se na vás celý den mračí? Co nikdy nestíháte? Co vám obecně komplikuje celý den?

Popřemýšlejte nad tím, co můžete udělat v daný den jinak, abyste zamezili podobným stresovým situacím. A kdo ví, třeba je proměníte do pozitivní zkušenosti.

Dobře, dobře… samozřejmě vám neodepřu ani pár praktických rad:
 • „Za komunistů bylo líp!“ - a už se vám otevírají panty a máte chuť začít křičet. Nedělejte to. Vždyť víte, že daný kolega vytáhne to samé téma každý den. Myslíte, že změníte jeho názor? Ne. Svým odmítavým postojem ho akorát přinutíte, aby svůj názor více obhajoval.
       Nádech, výdech… bez komentáře. Prostě přeslechněte poznámku. Vůbec se nechytejte na udičku, pokud se jedná o téma, ze kterého vypukne velká hádka plná nervů. Buďte nad věcí.

       Politika, náboženství a obecně všechna témata, ze kterých vždycky vypukne hádka, patří kam? Přece do koše.
jak se zbavit stresu Meme
 • Nebojte se lidem okolo sebe říkat, co si myslíte a v jaké situaci jste. Potřebujete nutně studovat, protože se připravujete na zkoušku? Řekněte to spolubydlící/mu a zamezte situacím, které by vás rozptylovaly či stresovaly. 
        Pokud vás zastaví známý, když zrovna nestíháte a musíte někde být, prostě mu to řekněte. Rozhodně se s ním nesnažte vybavovat čistě ze slušnosti na úkor vlastního stresu.
 •  Pro někoho nepříjemnost, pro dalšího zábava. To je plánování. Ať se nám to líbí, nebo ne, bez plánu je občas těžké zůstat v klidu. Například pokud si den před zkouškou vzpomenete, že ji vlastně máte a vaše učební materiály jsou… neexistující.
       Pointou není plánovat vše. Jde o určení důležitých a nepodstatných věcí. Poté jen stačí stanovit základní plán pro činnosti, které jsou nutné.

3. Přizpůsobte se – změňte sebe

jak se zbavit stresu Meme
Co si budeme nalhávat. Stres nám nezpůsobuje jen okolí. Sami si dokážeme naložit pořádnou dávku  už jen tím, že jsme paličatí, naštvaní, uražení nebo se prostě nezvládáme adaptovat.

Na to funguje jediná léčba. Kořalka. 

Dobře, teď vážně. Kořalku vynechte a místo toho se pokuste zamyslet, jak můžete změnit sebe.

Svůj přístup a vnímání situací, které byste běžně považovali za stresové.

Co a jak změnit, abyste se mohli zbavit stresu:
 • Udělejme malý pokus. Co říkáte na to, kdybychom zkusili změnit vnímání negativních věcí na pozitivní? Teď samozřejmě nemluvím o krajních případech. Zamyslete se nad drobnostmi, které vás dokáží naštvat, vystresovat, nebo vám rovnou zničí den.
 • A teď vymyslete způsob, jak na nich vytěžit co nejvíce. Jste v zácpě? Konečně si můžete oddechnout a máte čas pro sebe. Poslouchejte rádio, čtěte knihu nebo prostě jen odpočívejte. Odpadla vám schůzka? Skvěle, můžete se věnovat rodině.
jak se zbavit stresu Meme
 •  Hlásám pro všechny perfekcionalisty tam venku - „přestaňte“. Určitě víte, že se zbytečně stresujete tím, že chcete tu nejlepší odvedenou práci a kvalitu. Přestaňte se zbytečně honit za dokonalostí a místo toho se spokojte s dobrým. Uvidíte, že stres už pro vás nebude takový problém.
 • Kolikrát se vám stalo, že jste byli velmi naštvaní kvůli něčemu, co druhý den nehrálo roli? Zkuste se na stresovou situaci podívat jiným úhlem pohledu – tím dlouhodobým. Dává smysl se stresovat něčím, co vás nijak výrazně neovlivní?
       Uběhne den, týden, rok. Měla daná situace nějaké výjimečné místo v životě? Jednalo se o důležitou věc? Pokud ne, není důvod se stresovat.
jak se zbavit stresu Meme

4. Akceptujte situace, které nemůžete změnit

jak se zbavit stresu Meme
Bohužel jsou v životě věci, které ovlivnit nemůžeme, ať už bychom chtěli sebevíc.

Smrt, nemoc či změna v režimu. S režimem sice bojovat můžeme, ale rozhodně se nevyhneme stresu. A tenhle stres nebude žádný čajček.

 • Nesnažte se za každou cenu kontrolovat situaci, když budete z výsledku nakonec zklamaní. Radši se zaměřte na to, co můžete skutečně ovlivnit.
 •  Určitě máte někoho, za kým můžete kdykoli přijít. Někoho, kdo vás poplácá po ramenou a řekne: „To dáš!“. Nestyďte se za svůj stres – mluvte o něm. Vaši přátelé to ocení, pokud se zrovna nebude jednat o maturitní zkoušku, kde vyvoláte davovou paniku.
 • Problém? Ale ne. Problém je jen šance změnit sebe a udělat něco jinak. Problémy se nám vlastně snaží pomoci. Pokud bychom je nikdy neměli, žili bychom v nudném šedém světe. Vidíte? Je to vše o úhlu pohledu. Stačí změnit i ten svůj.

Jak se zbavit stresu ještě jinak?

jak se zbavit stresu Meme
Pořád se nic nezměnilo? Nezoufejte, ještě pořád můžete vyzkoušet pár triků.

Zábava, relaxace, dýchání a zdraví. Nic převratného, že? Ale věřte, že díky těmto aktivitám ani nebudete vědět, co to vlastně ten stres je (nebo ho alespoň na chvíli přestanete vnímat).
 • Jděte na procházku a buďte v přírodě ( Ne, tohle nejsou tipy na to, kam jít na rande.)
 • Poslechněte si své oblíbené písničky
 • Zavolejte přátelům – sejděte se nad sklenkou dobré… vody.
 • Zachumlejte se do peřin s knihou nebo si pusťte komedii
 • Pracujte na zahradě nebo si hrajte s mazlíčkem
 • Jděte si zacvičit – rozhodně nebudete mít čas na stres
 • Hluboký nádech do břicha a výdech – několikrát
 • Zajděte si na masáž a uvolněte celé tělo
 • Snažte se jíst, pokud možno, zdravě – méně cukru, kofeinu – však víte :)
jak se zbavit stresu Meme
Co by to bylo za článek, kdybych se nepodělila o pár věcí, kterých se vyvarovat.

Samozřejmě záleží na vašich cílech. Jde vám jen o krátkodobý výsledek? S chutí do toho! Jen si uvědomte dlouhodobá rizika, které tyto věci obnášejí.

Nastražte uši, vytáhněte zápisníky a jdeme na to.
 • Kouření a pití velkého množství alkoholu
 • Vyloučení vašich přátel a koníčků z programu
 • Přehnaná reakce či naopak 
 • Znáte pocit, když sedíte před obrazovkou a zíráte do prázdna?
 • Léky a drogy k relaxaci
 • Příliš dlouhý spánek a prokrastinace
 • Vyhýbání se podstatným úkolům za každou cenu

 

 
Zdroj:

Autor článku

Zuzana Tvrdá

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se