HomeMagazín Jak vyzkoušet projektové řízení v praxi a navíc přispět k rozvoji společnosti?

Jak vyzkoušet projektové řízení v praxi a navíc přispět k rozvoji společnosti?

| 17.07.2017 | Hana Pazderová
Otázka projektového řízení je v současné době jedna z mnoha, kterou si klade nejenom průměrný absolvent vysoké školy snad jakéhokoli zaměření.
Většinou se dozvídáme, že začít musíme s analýzou potřeb, našimi zdroji a vytyčením cílů, k nimž zvolíme efektivně cestu, kterou následně i zhodnotíme. Nic nového pod sluncem, říkáme si často na každém školení, které absolvujeme. A přesto se lidem zabývajícím se touto tématikou na různých kurzech i přednáškách, stává, že stále mají co dohánět. Dozví se to většinou při prvních přijímacích pohovorech na vysněnou pracovní pozici či při ucházení se o stáž. Podle vzoru koučů a „systemiků“ se tedy rovnou ptám: „Co s tím můžeme udělat?“

I když to není jednoduchá odpověď, zkuste využít teoretické znalosti co nejdříve v praxi!


A nebylo by skvělé, kdybyste k tomu mohli využít nějaký nápad na zlepšení vašeho okolí či některé sociální skupiny? Je jasné, že při studiu nebo na začátku profesní dráhy člověk nemá příliš mnoho finančních prostředků k rozjezdu nějakého prospěšného projektu, na kterém by si zkusil v praxi projektové řízení. Naštěstí pro nás, finance nejsou vždycky největší překážkou! Investujte svůj volný čas a zbytek zafinancuje projekt pod záštitou nadace O2 SmartUP, kam je možné 2x ročně podat přihlášku. Už při vyplňování si zkusíte promyslet nejenom téma vašeho projektu, ale i kroky k jeho dosažení včetně finanční kalkulace, natočení propagačního videa i fotky reprezentující váš projekt. Můžete být podpoření až 3x a vždy se možnost finanční podpory na váš projekt zvyšuje. A nejenom, že získáte peníze, ale i podporu zkušeného mentora a víkend na horách, kde se potkáváte s dalšími lidmi, kteří by rádi vyzkoušeli projektové řízení v praxi.

A jak taková praxe vypadá?


Příkladem praktického využití podpory z Nadace O2, může být projekt Pomáhejme si navzájem – Integrace bez negace, jehož cílem je vytvoření webové stránky chraneneDilnyOZP.cz. Tato webová stránka vytváří prostor pro propagaci chráněných dílen či práce osob se zdravotním postižením prostřednictvím individuálně vytvořených profilů tak, aby jejich služby byly pro většinovou společnost lehce dohledatelné.


V praxi se tým dvou studentů VŠ rozhodl, že chce něco změnit. Podle motta: „Chceš pohnout světem, pohni sám sebou“ podali projekt, samozřejmě den před deadlinem. Tam už se ukazovalo, že i time management by bylo asi také dobré vylepšit. A pak už se na ně hrnulo mnoho úkolů zaznamenaných v Trellu, které našel jako jeden z nástrojů pro řízení projektů jeden z kolegů. Rozdělení úkolů také nebylo zrovna tak jednoduché, jak se při hodinách projektového řízení zdálo, až dokonce některé začaly proklouzávat týmu „mezi prsty“. S blížícím se deadlinem a to 3 dny před koncem tým měnil rozpočet, protože některé kroky byly nereálné, což by nejspíš nezjistili, kdyby je nevyzkoušeli v praxi. Prostě propojení teorie s praxí, jak má být!

A co vám může taková praxe ještě přinést?

  • Mnoho nových kontaktů na osoby, které se také snaží realizovat své projekty a trénují na svůj velký vstup do světa nejenom Startupů;
  • Osvojení si programů k zaznamenávání úkolů a rozdělení rolí v týmu;
  • Zkušenost s finančním řízením projektu, které však ještě nemá likvidační charakter;
  • Zkušenost s prací v týmu, tvorbou PR dokumentů včetně elevatorspeechu;
  • Projít řízením projektu od začátku do konce…

…. a hlavně poznání sebe sama jako člena týmu zodpovídající za cíl, který byl na začátku vytyčen a z něhož není cesta zpátky.
 

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


 
Zdroj:

Autor článku

Hana Pazderová

Vystudovala jsem sociální pedagogiku v&Nbsp;navazujícím magisterském programu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, a&Nbsp;protože je pro mě rozhodující uplatňovat nezbytné teoretické znalosti v&Nbsp;praxi, po celou dobu studia jsem se věnovala sociální práci ať už ve státních nebo nestátních organizacích. Dále se profesně zabývám aktivním životním stylem a&Nbsp;volnočasovými aktivitami podporujícími rozvoj osobnosti směrem k&Nbsp;odpovědnosti za utváření občanské společnosti. Další mojí velkou vášní, ať profesní či volnočasovou, je sport který dává mému životu "tu správnou" dynamiku :)

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se