HomeMagazín Jak získat hodinu navíc každý den

Jak získat hodinu navíc každý den

| 14.07.2016 | Zuzana Ježková
Na chvíli se zastavte a představte si, že máte v každém dni hodinu navíc. Jaké by to pro Vás bylo? Co byste dělali?
Možná Vás napadlo, jestli je to vůbec možné? Jak by mi mohl nějaký článek pomoci získat čas?

Odpovím Vám metaforou. Jak by se Vám používal počítač, kdyby Vám nikdo nikdy neřekl co s ním? Prostě by před Vás postavili vypnutý notebook a řekli by: „Používejte ho co nejefektivněji pro svou práci.“ Vy byste ale ani nevěděli, kde se zapíná, natož jak se používá internet či excel. Na vše byste si museli přijít sami. Nepříjemná představa, že?

A teď si odpovězte na otázku: Kdo vás ve vašem životě učil jak efektivně řídit čas? Kdo vám vysvětlit jak co nejlépe používat mozek?

Zjistila jsem, že spousta lidí nikdy nedostala příležitost se to pořádně naučit. A tak se vše učí metodou pokus – omyl. A stojí je to často zbytečně moc energie a času.

Pokud je to i Váš případ, může se to teď změnit k lepšímu.

4+1 jednoduché principy jak získat více času jsou totiž založené právě na fungování mozku a člověka jako celku. Tyto principy jsem sestavila na základě svých zkušeností a znalostí, které jsem získala jako psycholožka a manažerka. Dřív jsem dávala práci tolik, že se mi „podařilo“ vyhořet a zhuntovat si tělo tak, že budu do konce života držet bezlepkovou dietu. Proto jsem přečetla snad všechny „zásadní“ autory v oblasti time managementu. A postupně jsem si vytvořila fungující systém. Respektuje totiž to, že člověk je jeden propojený celek.

I když se o to mnohdy snažíme, neumíme oddělovat jednotlivé části našeho života. Když nás někdo naštve v práci, zvedne nám to tlak a napumpuje nám to do žil tolik adrenalinu, že jsme jako časovaná bomba. A tak se doma rozkřičíme na partnera, jak to že zase nechal neumyté nádobí v dřezu…

V každé chvíli našeho života jsme současně ovlivňováni tím, co se děje v našem těle, tím, co probíhá v naší mysli, tím, jaké vztahy máme s druhými, a tím, v co věříme. Jsme bio-psycho-socio-spirituální bytosti.

1. Dělejte to důležité (spirituální bytost)

Potřebujeme vidět smysl toho, co děláme, a především potřebujeme mít jasno v tom, co je pro nás důležité. Představte si, že byste se vydali na dlouhý pochod, ale pořád byste se nemohli rozhodnout, jestli chcete jít na S či na J. Tak byste udělali kompromis. Jeden den byste šli na sever a druhý na jih. Asi je vám jasné, jaký by byl výsledek takového počínání. I po mnoha dnech těžké dřiny byste stáli pořád na jednom místě.

A tak dříve než se hnete, si vždy ujasněte priority pro danou chvíli a pak se soustřeďte na to důležité.

První princip „Dělejte to důležité“ je prvním krokem na cestě k větší volnosti.

Konkrétní tipy jak na to najdete v e-knize Hodina navíc každý den, kterou si můžete stáhnout zdarma na www.hodinanavic.cz.

2. Mysli vládnou emoce (psychologická bytost)

Naše sebeřízení je samozřejmě ovlivňováno naší psychikou. Většina z nás se považuje za rozumné racionální bytosti – homo sapiens sapiens. Jenže když se podíváme na to, jak funguje náš mozek, měli bychom se spíše označovat za člověka emočního.

Z emočních center mozku vede 10x více spojů do šedé kůry mozkové než naopak. Emoce tak mají 10x víc cest, po kterých mohou masírovat náš rozum. Navíc emoce jsou rychlejší a spustí se vždy. Naše racionální já je pak sice může ovlivňovat, ale prvotní emoční reakci zabránit nedokáže.

To vysvětluje, proč je vůle, kterou ovládáme svým rozumem, mnohdy tak slabá, a my nedokážeme odolat pokušení.

I když vůli lze posilovat jako sval, a určitě se to vyplatí, jednodušší cesta k vyšší produktivitě, je naučit se využívat emoce tak, aby pracovali pro nás a ne proti nám.
Konkrétní tipy jak na to si opět můžete přečíst v e-knize Hodina navíc každý den.

3. Bez energie ani tělo nehrabe (biologická bytost)

Nemá-li tělo odkud brát, i náš mozek jede jen na půl plynu, a práce nám může trvat i 2x déle.

Třeba už po 90 minutách práce klesne náš výkon jen na 1/5.

Vhodná výživa může zvýšit produktivitu až o 20 %.

A unavení řidiči způsobí stejné množství dopravních nehod jako řidiči pod vlivem alkoholu.

Je proto potřeba soustředit se na úroveň naší energie, protože ta zásadně ovlivňuje náš výkon.

Tipy jak rychle navýšit energii najdete v e-knize Hodina navíc každý den.

4. Spolupracujte s druhými (sociální bytost)

Tento princip je podle mého názoru v oblasti time managementu nejvíce přehlížen. Už jsem viděla spoustu lidí, kteří se pokusili zlepšit svou práci s časem. Začali plánovat, zavedli si diář, ale pak se jim nepodařilo plán naplnit. Byli pak zklamaní a tvrdili, že plánovat nemá smysl, protože druzí jim to vždycky naruší.

Ale tak to být nemusí. Stačí jen trochu změnit úhel pohledu. Nesnažte se, aby druzí naplňovali plán, který jste si sami udělali, ale naučte se plánovat společně s nimi.

Soustřeďte se i na to, co potřebují lidé kolem vás, a sami jim sdělujte, co je pro vás samotné důležité. Ušetří vám to spoustu času.

Další nápady jak zlepšit spolupráci s druhými si můžete najít v e-knize Hodina navíc každý den.

+1 Soustřeďte se

Naše vědomí umí přemýšlet, analyzovat, prociťovat pouze to, na co soustředíme svou pozornost. Hlavou nám údajně každý den projde 60 – 70 tisíc myšlenek, my si však uvědomíme jen 500 z nich. Jen ty, na které zaměříme svou omezenou pozornost. Různé statistiky se shodují, že většina lidí ztratí kvůli špatnému soustředění a častému vyrušování 2 – 3 hodiny každý den.
Poslední krok na cestě k větší volnosti tedy zní „Soustřeďte se“. Konkrétní tipy jak toho dosáhnout si můžete přečíst v e-knize Hodina navíc každý den.

Jsem přesvědčená, že pokud člověk respektuje skutečnost, že funguje jako jeden komplexní celek, a pracuje na tom, aby ve svém životě vyvážil všechny zmíněné složky, opravdu získá více času. Především však získá prostor pro to, aby se v životě věnoval tomu, co je pro něj skutečně důležité. Pokud si tento prostor chcete vytvořit i Vy, neváhejte a stáhněte si ihned návod, jak zavést 4+1 jednoduché principy i do Vašeho života.


 
 
Zdroj: http://psychologicketipy.cz/jak-ziskat-cas/
http://hodinanavic.cz/
 

Autor článku

Zuzana Ježková

Jsem vystudovaná psycholožka a dlouho jsem pracovala jako projektová manažerka. Před nějakou dobou jsem se rozhodla, že chci přinášet expertní znalosti o lidské mysli do běžného života. Moje motto zní: Každý z nás se může kdykoliv naučit dělat věci, které změní jeho život. Proto pomáhám lidem růst, rozvíjet se, efektivně používat mozek, prostě lépe žít.

Podobné články v magazínu

Odpočinek, aneb na co společnost zapomíná

26.03.2021 |

Pokud jste viděli film Nevěstinec, víte, že i ... Více zde

Introverti, víte co vám brání v úspěchu?

29.07.2020 |

Stejně jako mají introverti své silné stránky... Více zde

Jak si zorganizovat čas se můžete lehce naučit

27.03.2020 |

Taky máte problém s plněním úkolů? Máte pocit, že na... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se