HomeMagazín Jan Průcha - jaké je to být testovacím inženýrem

Jan Průcha - jaké je to být testovacím inženýrem

| 25.11.2019 | Zuzana Tvrdá | Valeo
Jak se ověřují důležitá specifika u zadání projektu? To nám prozradí Jan Průcha, testovací Inženýr ve společnosti Valeo.

V čem spočívá vaše práce a co vše obnáší?

Mojí hlavní náplní práce je provádět analýzu funkcionality prvků aktivní bezpečnosti. Pracuji například s funkcemi jako je adaptivní tempomat (ACC), nebo asistent udržování v jízdním pruhu (LKAS).

Zadání projektu obsahuje pro nás důležitá specifika (requirementy), která musí funkce splňovat. Na dané funkci pracuji zpravidla ještě s jedním nebo dvěma dalšími kolegy.

Jak si tyto specifika ověřujete?

Připravíme testovací specifikace pro řidiče, kteří funkci zajíždí na polygonu. Získaná data zpracováváme převážně pomocí skriptů, které si na daný test sami připravíme.

Na základě výsledků zjistíme, jestli jsme dosáhli hodnot požadovaných zákazníkem nebo je potřeba systém dále ladit a zlepšovat.
Testovaci-inzenyr-(1).jpg

Prozradíte nám, jakým způsobem probíhá vyhodnocování výsledků?

Když vyhodnocujeme data z testovacích jízd, musíme brát v potaz mnoho faktorů. Některé mohou výsledek negativně ovlivnit a přitom nic nevypovídají o funkčnosti systémů.

Výsledek v tomto případě může ovlivnit jak špatné počasí, kvalita čar jízdního pruhu, tak i povrch vozovky.

Napadají vás nějaké konkrétní situace?

Pokud například senzor detekuje, kvůli některému z výše uvedených faktorů, cílový objekt, na který má začít brzdit, příliš pozdě, je potřeba test přerušit a opakovat. Když se detekovaný objekt nachází v našem jízdním pruhu a pohybuje se pomaleji než my, hrozí kolize. Máme vždy jen omezený čas na dorovnání rychlosti.

Každé auto má své limity pro zpomalování, takže vždy dopředu víme, zdali je vůbec možné srážce se vyhnout. Občas jsou prostě některé situace za hranicí fyzikálních zákonů.
Testovaci-inzenyr.jpg

Testovací Inženýr

Ve volném čase se věnuji hraní na kytaru. Mám jednu kapelu ještě z dob vysoké, se kterou se sejdeme tak pětkrát do roka na nějakém koncertě. K tomu hraju i ve Valeo kapele. S tou zkoušíme každý týden v protější budově a pravidelně hrajeme na firemních večírcích.

Kromě kapely jsem propadl pivům z malých pivovarů. Jednoho dne jsem si řekl, že uvařit ho přeci nemůže být tak těžké. Projel jsem nějaké návody na internetu, s kamarádem svařil varnu, řízení vzal ze své bakalářky a hned první várka mi chutnala tak moc, že mě nakopla k dalším experimentům.

 

Valeo logo

Valeo

4500 zaměstnanců

Smart technology for smarter cars.

 
Zdroj:

Autor článku

Zuzana Tvrdá

Podobné články v magazínu

VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

22.10.2021 |

Naše firma BKR ČR je součástí skupiny VELUX. Jak... Více zde

BKR ČR pomáhá lidem i přírodě

28.07.2021 |

V naší firmě jsme hrdí na to, že se nám daří... Více zde

Co dělá finanční poradce

13.05.2021 |

Finanční poradce? To je jasné už z názvu, radí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se