HomeMagazín Je potřeba při pohovoru prokázat svou znalost certifikátem?

Je potřeba při pohovoru prokázat svou znalost certifikátem?

| 12.05.2016 | Zuzana Vichorcová
3/4 inzerátů prý obsahují povinnou znalost jazyka. Rozhází vás věta "a teď budeme pokračovat v angličtině"? A jak vlastně prokázat své znalosti? Podíváme se na zoubek certifikátům.
Ne vždy je pravidlem, že absolventi škol umí obstojně anglicky, natož aby ovládali jazyků více. Podle průzkumu Eurobarometr je schopno aktivně používat angličtinu jen 17 % Čechů, což je jeden z nejhorších výsledků v celé Evropě. Přitom ve věkové kategorii 15–34 let je schopný se domluvit jen téměř každý pátý Čech. Jak jste na tom vy? Patříte mezi těch 19 % uchazečů, které věta personalisty „a nyní budeme pokračovat v angličtině“ nemůže rozházet?

Jak to chodí na pohovorech

Podle průzkumu pracovního portálu je ve třech čtvrtinách inzerovaných pozicí požadovaná znalost cizího jazyka, na její zkoušení dojde v šesti z deseti pohovorů. Ověřit si uchazečovu znalost cizího jazyka není pro personalistu žádný velký problém. Přesto je v novém občanském zákoníku ustanovena zajímavá věc. Pokud bude vybraný uchazeč o zaměstnání lhát o svých jazykových schopnostech a na pohovoru nebude nikdo, kdo by mohl ověřit jeho úroveň, a takový zaměstnanec pak způsobí svou neznalostí škodu, musí společnosti uhradit vzniklé náklady. Jak tedy rozumně uvést vaši úroveň znalosti angličtiny? Zkuste co nejlépe ohodnotit své jazykové vědomosti pomocí evropského jazykového portfolia. Můžete zde také sledovat dosažené pokroky a to celkem v šesti jazycích. Pro více informací navštivte webové stránky.

Co jazykové certifikáty?

Také si možná říkáte, že nějaký certifikát v životopise by vypadal dobře. Jenomže opravdu se vyplatí zaplatit několik tisíc za něco, čemu může být připsána určitá úroveň během pár minut rozhovoru? Není pochyb, že uvedením mezinárodně uznávaného certifikátu nemůžete nic zkazit. Občas se najde pozice, kde zaměstnavatel vyžaduje prokázat znalost jazyka uchazeče tímto způsobem. Investování do certifikátu se vám vyplatí především tehdy, pokud chcete studovat zahraniční univerzitu. Nutnost uvést potvrzenou úroveň jazyka je součástí přihlášky. Které jazykové zkoušky z angličtiny jsou nejlépe zavedené?

Cambridgeské zkoušky

Cambridgeské zkoušky jsou nejuznávanějším certifikátem ohodnocujícím znalosti studentů ve čtyřech úrovních náročnosti. Zkoušky je možné skládat třikrát ročně, poplatek za složení zkoušky je při včasné registraci přes 4 000 Kč. Certifikát má pak neomezenou platnost. Za zmínku také stojí možnost získat jiný certifikát, než z kterého jste skládali zkoušku. Také některé vysoké školy je uznávají a jejím držitelům je pak odpuštěna povinná jazyková výuka.

TOEFL

Jedná se o americkou standardizovanou zkouška ověřující znalost angličtiny na úrovni B2 až C1 a slouží jako doložení jazykových znalostí pro uchazeče o studium v angličtině. Zkoušku je možné složit několikrát ročně v jazykových centrech v Praze a Ostravě. Přihláška na TOEFL stojí 240 USD. Výsledkem je počet bodů, přičemž různé instituce mohou mít minimální hranici pro splnění jazykových požadavků nastavenou různě.

Možných certifikátů je větší množství. Pokud žádným nedisponujete, můžete si do životopisu uvést zkoušku z jazyka, kterou jste složili na univerzitě. Každopádně jako u jiných uváděných položek se nevyplatí si skutečnost přikrášlovat. Takoví odhalení kandidáti se následně jeví nedůvěryhodně a jejich šance na získání místa prudce klesá…
 
Zdroj: Evropské jazykové portfolio, Toefl

Autor článku

Zuzana Vichorcová

Nedávno opustila přednáškové sály ekonomico-správní fakulty a snaží se prosadit z pozice čerstvého absolventa. Vedle průzkumu pracovního trhu se dál vzdělává, neboť je jí jasné, že titulem období učení nekončí. Kromě takových dobrovolně povinných aktivit ráda vyrazí ven s kamarády nebo na kolo.

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se