HomeMagazín Život v Austrálii podruhé... [rozhovor 2/2]

Život v Austrálii podruhé... [rozhovor 2/2]

| 08.08.2018 | Štěpán Pírek | Jobfairs.eu
Pokračování zajímavého rozhovoru se studentkou Domčou, která se vydala hledat štěstí do země klokanů.
Minulý týden jsme zveřejnili první část zajímavého rozhovoru se studentkou Domčou, která se možná trochu netradičně místo nástupu na vysokou školu rozhodla vycestovat a sbírat jazykové i životní zkušenosti v Austrálii. Nechte se inspirovat. Třeba právě příběh Dominiky může pomoct i vašemu dalšímu směřování...

Co se ti na studijním programu líbí?

Líbí se mi tady skvělý přátelský přístup všech lidí, kteří se o nás “starají”. Nejde jen o učitele, ale o všechny pracovníky na škole, lidi, co nám pomáhali zařizovat ubytování, výlety atd. Ani vztah učitel-žák, není nic oficiálního. Vše je na bázi přátelství a vzájemného respektu. Učitelé, se nám snaží radit nejen ohledně studijního plánu, ale bavíme se o každodenním životě, na co si dát pozor nebo kam zajít za zábavou. 

Plánuješ nastoupit na vysokou školu až se vrátíš nebo už jsi nabrala jiný směr? 

Popravdě začínám nabírat lehce jiný směr. Až se vrátím do Česka určitě zkusím přijímačky na vysokou. Ale utvrdila jsem se v přesvědčení, že bych se v budoucnu ráda věnovala cestovnímu ruchu, případně žurnalistice.
Moc by mě bavilo studovat a později pracovat v turismu. Takže, až dokončím všechny zkoušky, které mě tady čekají, existuje reálná možnost začít pracovat v cestovní kanceláři spolupracující s naší školou. Můj plán ovšem není zůstat v Austrálii na věky věků, protože i když se mi v Austrálii, konkrétně v Brisbane ohromně líbí, Česko je přece jen můj domov.

Čemu se v Austrálie kromě chození do školy věnuješ? 

Škola mě tady zaměstnává nejvíc. Stala jsem se školním a studentským ambasadorem. Jak jsem již zmínila, tak škola spolupracuje s cestovkou, se kterou já, jako studentský ambasador dávám dohromady plány, co bychom jako studenti mohli podniknout za výlety. Domlouváme pro nás lepší ceny a možnosti jiných mimoškolních aktivit. Taky jsem se stala jedním z hlavních lidí, kteří tvoří školní noviny. Takže škola není jen o studiu ale i o těchto dobrovolných mimoškolních aktivitách. Dělám je, protože jsou to věci spojené s tím, co bych si představovala, že budu dělat i v budoucnu. Takže jsem nadšená z toho, že si můžu všechno vyzkoušet, lidi zajímá co si myslím a nemusím se bát říkat svůj názor.

Hádám, že pobyt nebude nejlevnější, máš čas si i něco přivydělat? 

S hledáním práce v Austrálii to není nejlehčí. Ve škole trávím spoustu času a se studentskými vízy tady můžeš pracovat jen 20 hodin týdně. Spoustu zaměstnavatelů hledá lidi spíše na „fulltime“. Spoustu obchodů tady například zavírá už v 5 nebo 6 hodin odpoledne. Takže po škole, už ani není příliš času jít někam pracovat. Kavárny jsou plné hlavně po ránu a odpoledne také spoustu z nich zavírá docela brzo. Hodně mých spolužáků, ale pracuje pro Uber Eats (Dáme Jídlo). Já bych si ale spíš chtěla najít práci, kde líp procvičím angličtinu a posune mě dál do budoucna. Třeba něco podobného jako dělám dobrovolně ve škole. Nechci dělat práci, ve které bych byla nešťastná.

Zařizovala sis všechno od začátku sama nebo si jela do Austrálie přes nějakou agenturu?

Do Austrálie jsem jela přes agenturu. S tím se pojí taky otázka, jestli vše probíhalo hladce, tak jak ti agentura slíbila nebo se vyskytly nějaké komplikace. Agentura byla velmi ochotná mi vymyslet plán a nabídnout školu podle mých představ. Dokonce jsem i změnila během zařizování svoje preference a rozhodla se změnit místo pobytu. Agentura mi s tímto vyšla vstříc. Co ovšem už tolik hladce neprobíhalo byla otázka toho, kde budu bydlet. Bohužel jsem informace o hostitelské rodině dostala dost pozdě a celé vyřizování ubytování bylo dost hektické. Takže na to nevzpomínám úplně ráda. Takže i pokud se teď vyskytne nějaký problém, spíše se snažím řešit ho nejprve sama.

Něco, co bys chtěla doporučit na závěr těm, kdo se rozhodnou jít podobnou cestou jako ty? 

Hlavně se toho nebát. Nebát se vystoupit ze svojí komfortní zóny. Musíte věřit, že rozhodnutí, které jste udělali, je to nejlepší. Chytit příležitosti, které se vám naskytnou za pačesy. Neměli by se toho bát ani mladí lidi. Když jsem odcestovala do Austrálie já, bylo mi 19 a měla jsem strach, že mi uteče budoucnost, prošvihnu vysokou, budu nastupovat později a celé to bude nějak špatně. Člověk nikdy neví, co se může naskytnout za příležitosti. Takže rozhodně stojí za to plnit si svoje sny a riskovat pro ně. Sny by se měli stávat skutečností. Stačí se jen odhodlat a jít do toho!


Domčo, moc děkujeme za rozhovor a tvoje zkušenosti, které předáváme dál jako takové malé poselství našim čtenářům :-) Přejeme mnoho dalších studijních i životních úspěchů!
 

 

Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj: rozhovor autora s Dominikou Dolníčkovou, fotky z vlastních zdrojů Dominiky

Autor článku

Štěpán Pírek

Jsem student navazujícího studia na Masarykově univerzitě v Brně. Hlavním koníčkem je sport všeobecně, zejména pak kolektivní sporty všeho druhu. Stejně tak při práci se nebojím společných skupinových projektů. Ve volném čase se věnuji natáčení videí pomocí dronu, proto mě baví sledovat nejnovější trendy v této oblasti. Aby bylo ovšem co natáčet, je potřeba objevovat krásná místa, takže bez nástrah cestování se to neobejde.

Podobné články v magazínu

Jak úspěšně zvládat stres

22.04.2021 |

Stres - jedno z nejčastěji skloňovaných slov dnešní... Více zde

Introverti, levá nebo pravá?

30.11.2020 |

V pokračování článku o introvertních typech a jejich... Více zde

Introverti, umíte se prodat?

26.10.2020 |

Introverti musí každý den bojovat sami se sebou... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se