HomeMagazín Lenost, cesta k úspěchu?!

Lenost, cesta k úspěchu?!

| 06.12.2017 | Štěpán Pírek | Jobfairs.eu
Mohlo by se zdát, že lenost je jednou z vlastností, která není na dnešním trhu práce příliš ceněná. Ale co když je to naopak?

Podle britského spisovatele, šéfredaktora a businessmana Toma Hodgkinsona je na světě mnoho lidí, kteří jsou od přírody velmi kreativní a ambiciózní, ale zároveň mají touhu po lenošení a nicnedělání.

Je tedy na místě v tomto ohledu rozlišovat slova lenost a zahálka. Zahálka totiž podle Hodgkinsona představuje aktivní způsob lenošení, takové, při kterém se snažíme být tvůrčí a kreativní. Zatímco lenost bychom mohli definovat spíše jako neochotu nějakou činnost vykonávat. 

Jsou tedy lenost a zahálka vlastnosti, které bychom se měli snažit potlačit?

Odpověď není zcela jednoznačná. Na jednu stranu ano, lenost jakožto vlastnost, která nás připravuje o drahocenný čas, který bychom mohli věnovat práci, nemá v dnešním kapitalistickém světě tolik prostoru.

Konzumní společnost nás tlačí k tomu, abychom se takzvaně stali součástí systému. Chodili do práce a vydělávali peníze, které zase do systému vrátíme. Tomuto se nedá tak úplně vyhnout. Je zde ale veliká šance, že když člověk najde takovou práci, ve které se bude cítit dobře, nebude mít důvod se „flákat“. 

Na stranu druhou, nám i lenošení může přispět ke zvýšení pracovního výkonu. Je dobré se odreagovat při aktivitě, která nás baví, přestože by se nám až doposud mohlo zdát, že do pracovního nasazení příliš nezapadá. To ovšem nemusí být tak docela pravda.

Jít na 15 minut na procházku, přečíst si článek v oblíbeném časopise nebo si poslechnout několik skladeb z oblíbeného alba nám může pomoci si pročistit hlavu, zamyslet se a vrátit se zpátky k rozdělané práci s novými myšlenkami a energií. 

Lenost
A lenost opravdu nemusí být brána jen jako nezodpovědná činnost. Byla by chyba ji automaticky považovat za rezignaci na tvrdou práci. Paradoxně na ni lze pohlížet i jako na chování zodpovědné.

„Když si chcete vytvořit čas pro lenost, musíte kvůli tomu hodně pracovat,“ říká britský spisovatel.

Zvolit takzvanou línou cestu životem, by ovšem mělo dávat smysl. To, že se díváte z okna a ostatní si myslí, že nic neděláte, nemusí ve skutečnosti znamenat, že opravdu tvrdě nepracujete a právě nepromýšlíte další kroky ve svém projektu. 

Můžeme tedy konstatovat, že lenošení nemusí být vždy na škodu a je přirozenou součástí osobnosti většiny, ne-li všech lidí. Stejně tak je ale dobré se lenosti úplně nepoddat a dopřát jí jen určitý prostor. Aby se nám nestalo, že prolenošíme všechen čas, který jsme mohli věnovat nejen práci, ale i rodině, přátelům či seberozvoji.

„Existuje pošetilá představa, že nemá cenu něco dělat, pokud v tom nejste absolutně nejlepší, což vede k tomu, že většina z nás nedělá vůbec nic.“ -Tom Hodgkinson

Jak s leností zatočit

Zdá se tedy, že jsou i případy, kdy nemusí být lenost jen na škodu. Pokud byste ale přece jen usoudili, že má tahle vlastnost někdy až příliš navrch, tady je pár tipů, jak se dá s leností vypořádat.

Pohyb

Pokud začne být člověk nepozorný a otálí s prací, je dobré, aby se začal hýbat. Buďto se jen krátce protáhnout (kancelářských cviků existuje spousta) nebo úplně změnit místo, kde pracujeme.

Pořádek

Může se to zdát jako hloupost, ale pořádek na pracovním stole má pozitivní efekt na naši výkonnost. Navíc člověk neprokrastinuje tím, že přerovnává papíry, které přerovnal za ten den už pětkrát.

Správně rozvržený čas

Ne každý má v sobě vnitřní hlas, který mu říká, že je potřeba opravdu začít. Proto je dobré si předem rozvrhnout čas do úseků a určit si, ve kterých se budeme věnovat práci a kdy relaxovat. 

Seznam úkolů

Je dobré mít vždy po ruce seznam, do kterého si budeme nové úkoly poznamenávat, ale kde si je budeme také odškrtávat. To nám dodá do práce potřebný systém.

Je dobré si zapisování úkolů osvojit a vyhnout se větě: „To si psát nemusím, to určitě nezapomenu.“ 

Soustředit se jen na jeden úkol

Není příliš dobré se soustředit hned na několik úkolů současně. Pravda, ne vždy je toho snadné dosáhnout, ale pokud se člověk v průběhu řešení jednoho úkolu bude zpomalovat tím, že přemýšlí nad úkolem, který ho čeká později, je velice pravděpodobné, že nad jejich řešením stráví více času, než je nezbytně nutné.

Lenost

Doporučení a myšlenka na závěr

Pokud Vám těchto pět tipů nestačilo, doporučuji se kouknout na jednoduché systémy ZTD a GTD, které by vás měli k cíli výrazně posunout.

„Nudíme se v zaměstnání, abychom vydělali peníze, které potom utratíme, abychom se nenudili ve chvílích volna.“ - Tom Hodgkinson

Pokud tedy nechcete zahálet a čekat až vaše líné já udělá veškerou práci za vás, podívejte se na nejzajímavější možnosti spolupráce. Třeba najdete ideální nabídku právě pro vás.
 

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 

Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj: Rozhovory s Tomem Hodgkinsonem pro portály ČT24 a DVTV
 

Autor článku

Štěpán Pírek

Jsem student navazujícího studia na Masarykově univerzitě v Brně. Hlavním koníčkem je sport všeobecně, zejména pak kolektivní sporty všeho druhu. Stejně tak při práci se nebojím společných skupinových projektů. Ve volném čase se věnuji natáčení videí pomocí dronu, proto mě baví sledovat nejnovější trendy v této oblasti. Aby bylo ovšem co natáčet, je potřeba objevovat krásná místa, takže bez nástrah cestování se to neobejde.

Podobné články v magazínu

VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

22.10.2021 |

Naše firma BKR ČR je součástí skupiny VELUX. Jak... Více zde

BKR ČR pomáhá lidem i přírodě

28.07.2021 |

V naší firmě jsme hrdí na to, že se nám daří... Více zde

Co dělá finanční poradce

13.05.2021 |

Finanční poradce? To je jasné už z názvu, radí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se