HomeMagazín MOOC - vzdělávání trochu jinak

MOOC - vzdělávání trochu jinak

| 20.03.2017 | David Sládeček
Massive open online course, tedy hromadný otevřený online kurz, je poměrně mladý a stále populárnější způsob vzdělávání, který je založen na práci s webem.
Internet a nadšení pro rozvoj svých znalostí a schopností je prakticky to jediné, co ke startu potřebujete. Jak je patrné z následujícího grafu, od roku 2015 se počet kurzů skoro ztrojnásobil. To přináší potenciálním studentům velice široké pole možností.
Hlavním principem je sdílení a volnost. MOOC se určitě nedá porovnávat s běžným studiem na škole ani s klasickými e-lerningovými kurzy. Můžeme ho definovat jako neformální distanční formu vzdělávání. Jednotlivé MOOC eventy propojují lidi se stejným zájmem o dané téma. Zároveň se pod položkou „Open“ skrývá nejenom neomezená kapacita kurzů, ale zároveň i sdílení výsledků mezi všemi účastníky, kteří se na kurzu podílejí. Právě sdílení, konzultování a hodnocení dosažených výsledků navzájem je potom hlavním smyslem samotného MOOC.

V rámci kurzů účastnící nedostávají jednotlivé úkoly, které musí splnit – nevede tedy jednotná cesta k dosažení výsledku. Samotným výsledkem je chápáno propojení názorů, reakcí a vytvoření nových náhledů na danou problematiku. Vše je samozřejmě provázáno s lektory, kteří připraví tematický obsah, studijní materiály a zpravidla i časový harmonogram akce. V rámci jednotlivých témat jsou přizváni i odborníci, kteří vedou online přednášky.
 

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


Výsledkem MOOC by primárně měl být osobní rozvoj absolventa, který je poskytován zdarma. U některých platforem je ale i možnost za určitý poplatek získat certifikát, s ověřením o úspěšném zvládnutí kurzu.

V roce 2016 se do projektu zapojilo více než 58 milionů studentů, kteří si vybírali z necelých 7000 kurzů, poskytnutých 700 univerzitami. Paleta nabízených kurzů je velice široká. Největší podíl mají obory zaměřené na programování, business a management nebo přírodní vědy.


Zdroj: CLAS CENTRAL

Mezi nejrozšířenější platformy patří edX nebo Udacity. V českém prostředí je nejznámější Nostis.

Pro ty z vás, které myšlenka MOOC zaujala, přikládáme seznam nejzajímavějších webů, na kterých se můžete dozvědět o MOOC ještě více anebo si můžete hned vybrat, jaký kurz začnete navštěvovat.
 
Zdroj:

Autor článku

David Sládeček

Základem všeho je pro mne dobrá nálada a nadhled. To je něco, bez čeho se nedokážu obejít ve studijním ani osobním životě. Jsem studentem Masarykovi univerzity v Brně, kde aktuálně kompletuji magisterské vzdělání v rámci studijního programu Management sportu. Baví mne čelit novým výzvám a řešit zapeklité situace – primárně ale vždy s úsměvem! :-) Volného času moc není, jelikož se už od předškolního věku aktivně věnuji florbalu. Což znamená, že ve zbytku svého volna upřednostňuji pasivní odpočinek s dobrým jídlem a pitím!

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se