HomeMagazín Možnosti stáží ve veřejné správě zn. HOŘÍ TERMÍN

Možnosti stáží ve veřejné správě zn. HOŘÍ TERMÍN

| 12.02.2014 | Zuzana Vichorcová
Pokud vás zajímá veřejná správa, nebojte se v tomto sektoru získat praxi. Kromě smluvených stáží, které mají dojednané univerzity s určitými institucemi, jsou tady i jiné možnosti, jak získat praktické zkušenosti. Přinášíme malou ochutnávku toho, co je právě aktuální a stálo by za zmínku.

Stáž v poslanecké sněmově

Už jen do 14. února je možné posílat přihlášky na stáž do poslanecké sněmovny. Studenti vysokých škol tak mají možnost spolupracovat s vybranými poslanci i mimo plenární zasedání a jednání výborů. Stážisti se seznámí se škálou činností, které souvisí s výkonem volené funkce. Budou analyzovat podkladové dokumenty, zpracovávat krátké studie či jiné materiály týkající se přípravy zákonů. Úspěšný žadatel o stáž by měl být studentem práv, ekonomie, politologie, sociologie nebo příbuzných oborů a měl by mít absolvovaný bakalářský stupeň studia nebo jeho ekvivalent. Dobrá znalost angličtiny, němčiny či francouzštiny a zájem o veřejné dění jsou také vstupním požadavkem. Pokud vás nabídka zaujala, podívejte se co nejdříve na web.

Studium na diplomatické akademii

Pokud vás z široké působnosti veřejné správy zaujala oblast mezinárodních vztahů, neměli byste přehlédnout možnost strávit rok na diplomatické akademii. Možnost studia na této instituci ve správě MZV mají absolventi magisterského stupně, kteří prokážou úroveň C1 anglického jazyka a dalšího jazyka na úrovni minimálně B2. Také je nutné doložit trestní bezúhonnost a osvědčení Národního bezpečnostního úřadu. Přihlášky k ročnímu studiu je možné zasílat do konce března včetně požadovaných příloh. Výběrová kola jsou čtyři. První kolo představuje posuzování přihlášek uchazečů. Dále zájemce o juniorní diplomatické pracovníky čekají postupně tři kola: zpracování písemné práce na zahraničněpolitické téma a test všeobecného přehledu, psychologické testy, ústní pohovor. Školní rok začíná prvního října, kdy se podepisuje smlouva o pracovním poměru s MZV a kvalifikační dohoda. Pokud se chcete dozvědět o průběhu výběrového řízení a možnostech studia více, nenechte si ujít Den otevřených dveří, který se koná 17. února. Ovšem pozor, je nutné zaslat osobní údaje do 14. února na adresu a da@mzv.cz. Více informací na zde.

Rozjezd kariéry v rámci VZP

Také největší pojišťovna v ČR nabízí na svých webových stránkách možnost absolvování stáží či trainee program. Sice se nejedná o instituci veřejné správy, ale i tak její chod z nemalé části ustanovují zákony a dělají ji jedinečným pracovním prostředím se specifickou pracovní náplní. Jako student se můžete ucházet o stáž v rámci studia. Jestli jste studentem posledního ročníku nebo absolventem, je pro vás připraven trainee program. Pokud máte chuť se podílet na reálných projektech a dozvědět se více o fungování pojišťovny, nezapomeňte k CV přiložit také motivační dopis. Je možné se přihlásit na jakoukoli z poboček v rámci republiky. Výběr do trainee programu se skládá z accessment centra nebo behaviorálních pohovorů.  
 
 
Zdroj:

Autor článku

Zuzana Vichorcová

Nedávno opustila přednáškové sály ekonomico-správní fakulty a snaží se prosadit z pozice čerstvého absolventa. Vedle průzkumu pracovního trhu se dál vzdělává, neboť je jí jasné, že titulem období učení nekončí. Kromě takových dobrovolně povinných aktivit ráda vyrazí ven s kamarády nebo na kolo.

Podobné články v magazínu

Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

20.08.2021 |

Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení... Více zde

Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

16.06.2021 |

Dobrý dokáže být každý. Vaším cílem je napsat CV... Více zde

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

26.08.2020 |

Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se