HomeMagazín Nástupní plat - o kolik si říct?

Nástupní plat - o kolik si říct?

| 02.06.2014 | Eva Kocurková
O kolik si, sakra, říct? To řeší každý, kdo se chystá na pohovor. A věřte, že je lepší mít představu, než tuto otázku řešit přímo před potenciálním zaměstnavatelem.
Představy jsou jedna věc, ale realita druhá. O kolik si říct? Uškodíte si, když řeknete moc? A co o vás prozradí, když se podceníte? Kde je ta zlatá střední hranice? 

Zaměstnání a brigády, dvě různé situace

S brigádou máme často spojené tzv. "rychlé peníze". Prostě si vydělat na to, co potřebujeme, často jedno kde a za kolik. Hlavně, když si přilepšíme. Zaměstnání na plný úvazek jen však něco jiného. Pečlivě si vybíráme, o jakou pozici se budeme ucházet. Chceme pracovat v oboru, realizovat své sny, dělat práci, která by nás bavila, a být v ní dobrý.

Představte si, že jste našli práci snů, poslali jste do firmy životopis, pozvali vás na první kolo, na druhé kolo a nyní přichází okamžik, kdy byste se mohli stát potenciálním zaměstnancem této firmy. Vše běží jako po drátkách. A pak přijde magická věta: “A jaký si představujete nástupní plat?”. Zde funguje jiná psychologie než při určování platu na brigádě. O toto místo vám opravdu jde a nechcete riskovat, že by špatně zvolená suma mohla ohrozit vaše další působení na dané pozici.

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


Říct si méně nebo více?

Při rozhodování se v hlavě mísí několik faktorů. Každý z nás má měsíčně nějaké fixní výdaje a nemůže si říct o mzdu, která by mu nepokryla ani základní potřeby. Nikdo z nás se nechce podceňovat, známe své kvality a za správně odvedenou práci chceme adekvátní plat. Mimo tyto subjektivní faktory existují také tabulky a přehledy průměrných platů na vybranou pozici v určitém regionu. Ty nám poslouží jako odrazový můstek.

Na internetu naleznete mnoho serverů, jenž vám ukáží průměrnou mzdu. Mně se jako nejlepší jeví ISPV (Informační server o průměrném výdělku). Hlavně proto, že se zakládá na seriózním statistickém šetření prováděným přímo ČSÚ. Najdete zde mnoho užitečných informací, které vám pomohou zorientovat se v průměrných platech. Například se dozvíme, že průměrná hrubá měsíční mzda v prvním pololetí 2017 dosahovala 30 317 Kč.

Zde (platová sféra) si můžete prozkoumat hodnotu průměrného platu pro ČR a vaši pozici. Počítejte, že se budete muset prokousat tabulkou, nicméně vám to vřele doporučuji. Reálná představa vám pomůže při prvotním tápání.

A jaké jsou výsledky aneb jednotlivé kraje

Zaokrouhleně se měsíční průměrné hrubé mzdy pohybují okolo 31tisíc pro Prahu, 25,5tisíc pro  Plzeň, 25tisíc pro Královéhradecký, Jihomoravský a Moravskoslezský kraj, 24tisíc pro zbývající kraje a 23tisíc pro Pardubický a Zlínský kraj.

Tento údaj bude možná nejužitečnější, abyste věděli, kam růst - pokud bydlíte v kraji s nejnižšími platy, možná raději snižte nároky. I když, odvážnému štěstí přeje, kdo říká, že se musíte držet při zemi, protože ve vašem kraji není prosperita. Možná právě pomyslné ohýbání hřbetu není nejlepší strategie.

Průměrná hrubá mzda podle vzdělání

Hrubý měsíční plat podle vzdělání
  hrubý plat čistý plat
Základní a nedokončené 13 983 11 694
Střední bez maturity 16 647 13 524
Střední s maturitou 24 577 18 993
Vyšší odborné a bakalářské 27 427 20 959
Vysokoškolské 33 767 25 327

Buďte ochotní vyjednávat

Není moudré říkat konkrétní číslo, ale spíše finanční rozmezí, v němž jste ochotni práci vykonávat. “Svůj nástupní plat personalisty bych si představovala v rozmezí 21.000,- až 25.000,- Kč.”  Své rozhodnutí můžete navíc doplnit slovy, že o zmíněné částce můžete společně diskutovat. Dáváte tím zaměstnavateli jasný impuls, že jste naklonění vyjednávat. Případně můžete zmínit číslo lehce nižší s tím, že po třech měsících byste chtěli plat zvýšit.

Při vyjednávání o platu se dostáváme na tenký led a někdy záleží spíš na štěstí a vzájemné shodě, než na naučených frázích. Jeden konkrétní příklad na závěr: Má blízká kamarádka se ucházela o místo bankovního poradce. Úspěšně prošla všemi koly a při debatě o platu si řekla o určitou sumu. Nastoupila do banky a po několika měsících se bavila s kolegyní, jež vykonávala naprosto stejnou práci jako ona. Přišla řeč na platové ohodnocení a má kamarádka zjistila, že dostává o několik tisíc měsíčně méně než její kolegyně. A to jenom proto, že si u pohovoru řekla nižší částku. Stejná firma, stejná pozice, stejné kompetence, ale jiný plat.
 
 
Zdroj: hrubá mzda 2013, ispv, čistá mzda podle kalkulačky

Autor článku

Eva Kocurková

Vždycky mě bavilo mít široký záběr, do všeho se pustit a hledat cesty místo výmluv. Jsem pozorovatel, vizionář, trochu pometlo, ráda naslouchám a ráda pronikám do podstaty věci. Život mě naučil se s věcmi příliš nemazat a stejně tak mě učí, jak moc je důležité jednat se vším s láskou. Ráda si dělám na věci vlastní názor, a tak stále poznávám a objevuji svět.

Podobné články v magazínu

Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

20.08.2021 |

Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení... Více zde

Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

16.06.2021 |

Dobrý dokáže být každý. Vaším cílem je napsat CV... Více zde

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

26.08.2020 |

Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se