HomeMagazín Nova je pro mě bulvární odpad ... #SELFIMPROVE

Nova je pro mě bulvární odpad ... #SELFIMPROVE

| 02.10.2018 | Štěpán Pírek | Jobfairs.eu
Televizní žurnalistika dostává v posledních letech značnou dávku konkurence v podobě internetu. To, že se musí televize, v tomto případě mluvíme o ČT, neustále zlepšovat, aby v této konkurenci obstála není tajemství. Zda to ale je vůbec možné a jak se snaží toho dosáhnout se dozvěděl na své stáži student Jakub.

Mohl by ses čtenářům v rychlosti představit?

Pocházím z Brna a jsem ve třetím ročníku bakalářského studia na Fakultě sociálních studií, obor Mediální studia a žurnalistika a Evropská studia. Baví mě lyžování, horské kolo a rád hraji na různé hudební nástroje a zpívám.

Děláme s tebou rozhovor, protože víme, že jsi absolvoval stáž v ČT. Můžeš ve zkratce popsat, o co konkrétně šlo?

Stáž jsem absolvoval jako povinnou praxi do školy. Jelikož se profiluji na televizní žurnalistiku, přihlásil jsem se do výběrového řízení do ČT.
Tři měsíce jsem byl členem redakce jako redaktor zpravodajství. Hledal jsem informace pro ostatní redaktory, rešeršoval, domlouval natáčení a později jezdil s ostatními redaktory do terénu a pak natáčel vlastní reportáže, které se vysílaly v televizi.

Kolik lidí se stáže účastnilo společně s tebou?

Další 2 stážistky. Obě z FSS a ze stejného ročníku a oboru. K tomu je tam na speciální stáži další slečna, která tam je po celý rok, je to v rámci programu ČT Start. 

34047307_2119134684785821_4634799067103232000_o.jpg

Mohl jsi během stáže nakouknout i do jiných redakcí než jen do té zpravodajské?

Byl jsem jen ve zpravodajské redakci. Ke sportu jsem se nedostal. Je to jiný segment a ve škole mají problém uznat praxi ve sportu.

Proč zmiňuješ právě sportovní redakci? Kvůli své zálibě v lyžování?

To ani ne. Sportovní zpravodajství mě zase tak neláká. Spíš je to na žurnalistice (studijní obor) profláklé", že se to bere jako „póvl“ věc. Nevím proč to tak je. Prostě to berou jako horší odvětví žurnalistiky.

Máš představu podle čeho probíhá výběr budoucích stážistů?

Dostali jsme logické testy, a ještě další dotazník s otázkami. Museli jsme provést sebe prezentaci cca na 10 minut. Každý pohovor je prý jiný. Někdy zase dostanou uchazeči spíše test na obecné znalosti. Náš pohovor trval okolo 4 - 5 hodin. Bylo nás tam, myslím, dvanáct.

28238846_2060269963989840_5269793434687880848_o.jpg

Existuje po ukončení stáže nějaká šance, že stážistům nabídne Česká televize zkrácený nebo plný pracovní úvazek?

Šance tam je, ale ne moc velká. Záleží, jestli se stážista snažil a byl po celou dobu aktivní a šikovný. Do toho se v redakci musí uvolnit nějaké místo. Já s kamarádkou jsme měli štěstí. Odcházel náš kolega a dostali jsme možnost pokračovat. Ne na pozici redaktora, ale koeditora. Oba jsme nabídku přijali a já posléze odmítl z časových důvodů. Pracuji v IT firmě na poloviční úvazek a do toho studuji. V listopadu se nám narodí prcek.

Bylo něco, co tě překvapilo na práci v televizi? Nebo jsi měl ze školy dobrou představu, jak to bude přibližně probíhat?

Představu jsem měl dobrou. Dokonce jsme ve škole měli lektora na jeden předmět přímo z ČT. Dělá tam editora a i během praxe jsme se potkávali a řešili věci.
Překvapily mě takové drobnosti. Titulky se například nedávají do reportáže ale až přímo live ve vysílání v režii. Nebo, že kameramani řídí auta a nikdy ne redaktoři.

Našlo by se něco, co tě zklamalo a čekal jsi, že bude fungovat na profesionálnější úrovni?

Ani ne. Musím říct, že ČT je velice profesionální a vše tam šlape. Problém byl občas s kameramany. S některými to není jednoduché.

Co konkrétně máš na mysli?

Některým to natáčení trvá moc dlouho, jiní se chovají arogantně. Ale byly to spíše výjimky.

Foto_praxe-(1).png

Ještě zpět k práci redaktora. Vidíš sám sebe v budoucnu na této pozici nebo sis našel zálibu na jiném místě?

Asi nevidím. Rád jsem spíše za kamerou. Baví mě režírovat, dělat vlastní věci. A hlavně mě baví publicistika a ne zpravodajství. To je na mě moc suché, strohé a řídí se mnoha pravidly, která mě svazují.

Dělám teď PR a marketing a do toho si přivydělávám focením a natáčením videí, takže preferuji, když mám volnou ruku a mohu zapojit vlastní kreativitu.

Měl jsi možnost alespoň na moment zkusit pozici za profesionální kamerou?

Ne, ani jednou. A myslím, že by chvíli trvalo, než bych se zaučil.

Doporučil bys i ostatním stáž v ČT nebo bys zpětně zvolil raději jiné médium?

Určitě ano. Já jsem už od prváku věděl, že chci dělat stáž v ČT a doufal jsem, že to vyjde. Print mě neláká vůbec, rádio už trochu více. Ale nejvíc mě baví audiovizuální tvorba, takže rozhodnutí bylo jasné. O jiné televizi jsem taky neuvažoval. Například Nova je pro mě bulvární odpad, popírají tam pravidla zpravodajství.

 
Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj: Rozhovor s Jakubem Šenbergrem

Autor článku

Štěpán Pírek

Jsem student navazujícího studia na Masarykově univerzitě v Brně. Hlavním koníčkem je sport všeobecně, zejména pak kolektivní sporty všeho druhu. Stejně tak při práci se nebojím společných skupinových projektů. Ve volném čase se věnuji natáčení videí pomocí dronu, proto mě baví sledovat nejnovější trendy v této oblasti. Aby bylo ovšem co natáčet, je potřeba objevovat krásná místa, takže bez nástrah cestování se to neobejde.

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se