HomeMagazín Nový logistický systém usnadňuje práci

Nový logistický systém usnadňuje práci

| 20.04.2020 | Zuzana Tvrdá | Albatros Media a.s.
Robert Kubatka pracuje v Albatros Media jako vedoucí skladu v Rudné. Sklad zde stojí od roku 2011. Nedávno jsme zde spustili nový logistický systém, který výrazně ulehčuje práci všem skladníkům. S Robertem jsme si popovídali nejen o novém systému, na jehož implementaci se výrazně podílel.

Jak dlouho pracujete pro Albatros Media?

Jsem zde od roku 2016, takže stále poměrně krátce. Jedna moje kolegyně je tady už 28 let. To je živoucí kronika (smích).

Co je náplní vaší práce?

Mám na starosti celé logistické centrum, od příjmu po expedici. Samozřejmě, pracují tu kolegové na pozicích vedoucí příjmu, vedoucí expedice atd., ale někdo musí vše koordinovat. Na mně je také komunikace s centrálou na Pankráci. Starám se i o personální záležitosti. Zajišťuji kompletně celý provoz, obalové materiály a veškeré komodity, které na sklad vstupují. V našem skladu pracuje dohromady 30 lidí, což nám zatím vyhovuje.

Nedávno jste v Rudné spustili nový skladní systém, jak ho hodnotíte?

Já ho musím a chci hodnotit pozitivně, protože jsem před rokem a půl stál u jeho zrodu. S paní Kocanovou a s panem Trefným jsme ve trojici poprvé začali uvažovat, jak sem nový systém zavést. Byly to téměř 2 roky práce. Z mého pohledu zatím funguje dobře.

Mimochodem, tato investice do skladu byla vůbec největší, co se týče investic Albatros Media do logistiky. Zároveň jde o jeden z největších projektů v celé historii firmy. Šlo o kardinální změny způsobu logistiky. Projekt je opravdu obrovský. Momentálně jsme v ověřovací fázi a zdá se, že jsme se nemýlili. Má velký přínos.

Již teď lze vidět, že bude efektivní. Sice stále vychytáváme nějaké dětské mouchy, ale v zásadě mohu říct, že je to posun o několik levelů dopředu. Máme naplánováno, že tento typ logistiky by měl bez problémů a bez dalších vynucených investic fungovat minimálně do roku 2025.

„Změny jsou rozhodně pozitivní, chápu, že ho hodnotí pozitivně i holky na skladě, protože jsme jim znatelně ulehčili fyzickou část jejich práce. Výrazně jsme snížili manipulace, které už teď dělat nemusí. Dělá je za ně dopravník. Myslím si, že i pro ně je to obrovský skok dopředu.“

Ano, co jsme měli možnost se jich poptat, tak s vámi souhlasily.

Věřím tomu, že jsou hodně spokojené (úsměv).
aneta_jana_drahovzalova.jpg

Co ještě firma obecně čeká od tohoto systému?

Určitě čekáme zrychlení. Prioritou je také samozřejmě snížení nákladů. Dopravníkem jsme ušetřili skutečně hodně lidské práce. Můžeme mnohem lépe vyrovnávat mimosezónní výkyvy, dokážeme se s nimi teď lépe popasovat.

Navíc, firma si spočítala, že za stávajícího stavu před tou změnou bychom nezvládali naše nejstěžejnější doby. To je sezóna, která začíná v půlce září a končí až v půlce prosince. Přes tohle období máme nárůst objemu o 300 %, což už bychom při starém modelu logistiky absolutně nezvládli. To by znamenalo katastrofu u zákazníků a samozřejmě také katastrofu finanční v obratu i zisku.

Znovu se potvrzuje, že firma se dívá do budoucna. Proto byl nový logistický systém dimenzován na několik let dopředu.

„Logistika, jak teď funguje, by měla vše zvládat bez problémů a bez nějakých větších zásahů až do roku 2025.“

 Dokážete uvést ještě něco, co je na Albatros Media jedinečné?

My jsme sice jedno z největších oddělení, ale hlavní část je na Pankráci. Zaměstnanci AM jsou většinou kreativci. Způsob myšlení lidí ve společnosti je trošku jiný než u běžných tvrdých businessmanů, ať v logistice, nebo v nějakém jiném oboru. Intelektuální a kreativní duch firmy se prolíná i sem na sklad. Takže i lidé v Rudné pracují v úplně jiné atmosféře.

 „Všichni se tu mohou vyjadřovat k tomu, jak vše funguje. Mají nápady, mají zlepšováky, které evidujeme. Snažíme se je zavést do praxe a ono to má svůj efekt. Pak sem lidé chodí rádi. Vidí, že jsou součástí firmy. Není to jen o číslech, že by museli od 7 do 4 udělat takový a takový výkon.“

Hodně zaměstnanců má u nás už dlouhodobý pracovní poměr, viz Martina, která tady pracuje 28 let. Máme tady lidi, kteří mají svoje know-how. To se pak přenáší i do spokojenosti zákazníků. Uvedu úplně jednoduchý příklad – jak zabalit balík knížek. Pro někoho jde možná o triviální věc, ale pro naše holky na skladě to je umění. Prodat knihu je jedna věc, druhá věc je tu knížku opravdu správně dodat zákazníkovi. Naše holky to umí. Proto si jich vážíme, a proto tady jsou.

Máte kromě práce čas i na nějaké koníčky?

Rád vařím, je to pro mě relax. Samozřejmě rád čtu a také luštím křížovky. Zajímá mě historie, zejména hrady a zámky a užívám si hezkých procházek kolem Labe nebo po Praze s mou přítelkyní. Když je čas, tak skočíme na něco hezkého do divadla (hlavně muzikály) či na koncert. Naposled jsme byli na houslovém koncertu ve sv. Barboře v Kutné Hoře, což mohu jedině doporučit. Sem tam zajdeme rovněž do kina. Asi to není moc obvyklé, ale také mě baví moje práce (úsměv).

Robert Kubatka
Vedoucí skladu v Rudné

 
Albatros Media a.s. logo

Albatros Media a.s.

300 zaměstnanců 3 nabídky práce

Provázíme čtenáře celým životem.

 
Zdroj: Knihy nás baví

Autor článku

Zuzana Tvrdá

Podobné články v magazínu

VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

22.10.2021 |

Naše firma BKR ČR je součástí skupiny VELUX. Jak... Více zde

BKR ČR pomáhá lidem i přírodě

28.07.2021 |

V naší firmě jsme hrdí na to, že se nám daří... Více zde

Co dělá finanční poradce

13.05.2021 |

Finanční poradce? To je jasné už z názvu, radí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se