HomeMagazín O ROZHOVORECH A ZASÍLÁNÍ CV

O ROZHOVORECH A ZASÍLÁNÍ CV

| 10.03.2017 | ERA a.s.
O situacích, které můžete zažít, když se ucházíte o práci, a jak může probíhat přijímací rozhovor.
Ráda bych na tomto místě napsala o svém údivu nad tím, co se na trhu práce děje, tentokrát z pohledu uchazečů. Setkávám se díky rozhovorům s mnoha kandidáty s tím, jak se špatně ve firmách zachází s přijatými životopisy, přestože situace na trhu práce není pro zaměstnavatele vůbec růžová. Zdaleka tím nemyslím, že bychom jako HR měli nutit vedoucím na jejich volné pozice kohokoliv, kdo se přihlásí, to zdaleka ne. Ale spíš mě udivuje práce mnoha HR, vedoucích nebo personálních agentur. O čem mluvím? Dovolila jsem si udělat takový procentuální odhad, jak četné jsou situace, se kterými se potkáte, když se ucházíte o zaměstnání, a někam zašlete svůj životopis:
  • z 50 % nedostanete žádnou odpověď,
  • z 30 % automatickou – možná Vás kontaktujeme do 3 týdnů,
  • z 10 % neurčitou odmítavou, tedy bez uvedení jasného důvodu, nebo jsou důvodem tzv. temné síly (to je moje oblíbené spojení pro takové reakce),
  • při velkém štěstí a výborné sebe-prezentaci v CV vás s 10% pravděpodobností pozvou k rozhovoru.

Ráda bych uklidnila vás, kdo jste absolventy. S výše uvedeným se setkávají i lidé s bohatou praxí. Technicky založené profese/kandidáti jsou na tom lépe.

Co s tím? Projděte si stránky dané společnosti, která volnou pozici inzeruje, a zkuste se spojit přímo s jejich HR. Agentury bych doporučila spíš vynechat. Jak jednoduché/složité bude najít ten správný kontakt na tu správnou osobu, tak bude pravděpodobně jednoduché/složité celé výběrové řízení. Potažmo se od toho dá odvozovat, jak rychle/efektivně v dané společnosti fungují i jiné procesy, jak v dané společnosti přistupují k lidem, ve smyslu jejich vedení. Druhá rada, začněte s hledáním s alespoň tříměsíčním předstihem, než plánujete začít pracovat.

Jak vypadají rozhovory? Různě. Zase je to společnost od společnosti a hodně to mluví o firemní kultuře. Někde jsou pohovory vedeny velmi formálně, jinde neformálně, hodně často se potkáte i s více než jedním kolem rozhovoru nebo/a s testy a pravděpodobně dostanete poměrně podobné otázky u různých zaměstnavatelů. Tam, kde mají zkušené HR a vedoucí, tam dostanete otázky, které vás donutí přemýšlet, a ani si nevšimnete, co všechno Vaše odpovědi na Vás prozradí. Ale nebojte, zkušení HR to dělají v dobrém. Jak se na pohovoru chovat? Přirozeně. Sami si po takovém rozhovoru zkuste projít sami v sobě, jak jste se s těmi lidmi, kteří byli na druhé straně, cítili. Pokud dostanete nabídek více, pomůže Vám to se rozhodnout.

Nicméně než taková nabídka přijde, může se Vám stát něco z níže uvedeného:
  • dlouhé čekání na odpověď, jak jste na pohovoru dopadli,
  • někdy dochází ke zrušení řízení v jeho průběhu (rozmyslí si hledání nového člověka, objeví nějakého interního kandidáta, apod.),
  • neshoda ve vzájemných očekáváních (pozice není, tou kterou jste hledali, nebo oni hledají někoho jiného),
  • nebo jen jednoduché odmítnutí po kterémkoliv z kol.

Rada na konec: nevzdávejte se, nabídek je hodně a situace na trhu práce hraje pro vás. Podrobnější rady: http://www.jobfairs.eu/magazin/jak-uspet-na-trhu-prace.

Petra Šefčíková
 
ERA a.s. logo

ERA a.s.

370 zaměstnanců 4 nabídky práce

Věříme, že chránit lidský život má smysl.

 
Zdroj: autor

Podobné články v magazínu

Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

20.08.2021 |

Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení... Více zde

Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

16.06.2021 |

Dobrý dokáže být každý. Vaším cílem je napsat CV... Více zde

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

26.08.2020 |

Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se