HomeMagazín Porovnání oborů - kde se uplatnit?

Porovnání oborů - kde se uplatnit?

| 18.10.2013 | Michal Mráka
Absolvent přírodovědecké školy se ptá: “Proč to funguje?”, technik: “Jak to funguje?”, ekonom: “Kolik to stojí?” a absolvent společenskovědního oboru: “Chcete k tomu hranolky?”.
Jde samozřejmě o vtip, ale přece jen je mezi lidmi rozšířený názor, že uplatnění studentů společenských věd je u nás na bodu mrazu. Když se ale podíváme na statistiky, můžeme být trhem překvapeni.

Které obory jsou nejstudovanější

Ne všechny obory jsou mezi studenty stejně oblíbené. Některé jsou vnímány jako prestižnější než jiné. Některé mají pověst velice náročných a jen hrstka studentů si na ně vůbec troufne přihlásit. Časem se také výrazně mění tyto preference ve společnosti což se projevilo především začátkem 90.let.

Pokud se podíváme na statistiky posledního sčítání lidu, které proběhlo v roce 2011, všimneme si, že téměř polovina obyvatelstva s vysokoškolským vzděláním vystudovala pouze ve třech ze sedmnácti oborových větví. Těmito směry jsou společenské vědy a vědy o lidském chování (17 %), příprava učitelů a pedagogika (16,4 %) a technické vědy a obory (15,9 %).


Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


Podíváme-li se ještě podrobněji, zjistíme, že u věkových skupin nad 40 let se zastoupení jednotlivých oborů výrazně mění. Tito lidé většinou nastoupili na vysokou školu po přechodu na tržní hospodářství a otevření hranic na západ. Společenské vědy tehdy začaly sílit na úkor techniky a pedagogiky.

V následující tabulce se můžete podívat, kolika procenty se podílejí jednotlivé obory na celkové vysokoškolsky vzdělané populaci. Uděláte si tak obrázek o tom, jak početná bude vaše konkurence na trhu práce.

Tabulka: Zastoupení vysokoškolských oborů v ČR

Zdroj: Český statistický úřad

Nezaměstnanost podle oborů

To byly počty vysokoškoláků. Jak je to ale s jejich uplatněním na trhu? Který obor se nejméně vyskytuje na úřadu práce? Když se podíváme na absolutní hodnoty, tak nejvíce nezaměstnaných je mezi absolventy společenských věd (20,4 %), druzí jsou překvapivě technici (13,8 %) a třetí pedagogové (11,6 %). Toto je dáno nerovnoměrným rozložením obyvatel v oborech. Když téměř 50 % všech vysokoškoláků je z těchto tří směrů, je logické, že nejvíce nezaměstnaných s titulem v nich bude také.

Lepší je si vypočítat podíl nezaměstnaných na celkovém počtu ekonomicky aktivních pro každý obor zvlášť. Pak vidíte jak si jednotlivé vědní disciplíny, respektive jejich studenti vedou na svém trhu práce. Na konkrétní hodnoty se můžete podívat v následující tabulce.

Tabulka: Podíl nezaměstnaných v jednotlivých oborech

Zdroj: Český statistický úřad

Zde můžete vidět, že dříve zmíněné tři největší obory jsou na tom relativně dobře. Pouze 2,7 % vystudovaných ekonomicky aktivních pedagogů patří mezi nezaměstnané. To je 2. nejlepší výsledek. Překvapivě nejhůře jsou na tom ale absolventi v oboru bezpečnostních služeb. Druhý nejhorší je pak obchod, řízení a správa, následovaný humanitními vědami a uměním.

Tady to máte, ekonomové

Jak je vidět, společenskovědní disciplíny nám mohou být přece jen užitečnější při hledání práce, než by se zdálo. Ano můžeme oponovat argumentem, že z těchto statistik nelze vyčíst, kolik lidí pracuje ve svém oboru a jaký má plat. Nicméně je lepší mít nějaké zaměstnání, než být na úřadě a ztrácet pracovní návyky.
 
Zdroj:

Autor článku

Michal Mráka

Studoval jsem na Provozně ekonomické fakultě a Fakultě regionálního rozvoje Mendelovy univerzity. Rád se obklopuji lidmi různých názorů, abych si obohatil svůj úhel pohledu na svět. Táhne mě to pod stan do divočiny, ale i do obleku na plesy. Vlastně je toho docela málo, co bych nerad vyzkoušel.

Podobné články v magazínu

Jak úspěšně zvládat stres

22.04.2021 |

Stres - jedno z nejčastěji skloňovaných slov dnešní... Více zde

Introverti, levá nebo pravá?

30.11.2020 |

V pokračování článku o introvertních typech a jejich... Více zde

Introverti, umíte se prodat?

26.10.2020 |

Introverti musí každý den bojovat sami se sebou... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se