HomeMagazín Práce v malém podniku nebo korporátu? Co je lepší?

Práce v malém podniku nebo korporátu? Co je lepší?

| 17.05.2019 | Štěpán Pírek | Jobfairs.eu
Z logiky věci je jasné, že podniky velké a malé podniky si nemohou být rovnocenné. To, co může být pro malou společnost normální, by mohlo být pro velké společnosti zvláštní. Ale když se rozhodujete, kde pracovat, tyto rozdíly jsou důležité. Jeden typ není lepší než druhý, ale jsou mezi nimi značné rozdíly. Zde je pohled na rozdíly mezi prací pro malou firmu a pro její větší konkurenci.
Získání práce

Dokonce i najímání v malé firmě je jiné. Šance na zaměstnání v malém podniku je mnohem rychlejší. Celý proces probíhá pružněji. Ve velkých společnostech není neobvyklé projít pět, šest dokonce deset rozhovorů, než budete skutečně zaměstnáni.

Větší, byrokratičtější

Každý ví, že když pracujete pro velkou společnost, je třeba přeskočit více překážek, abyste mohli něco udělat. Na druhou stranu malé podniky mají tendenci mít méně byrokracie, méně organizace a méně složitostí. malém podniku je jednodušší orientovat se v organizačním bludišti, abyste věděli, kdo dělá jaká rozhodnutí.

Je to rodinná záležitost

Pokud pracujete ve velké společnosti, je pravděpodobné, že se seznámíte pouze s lidmi, se kterými pracujete den co den. U malé firmy budete pravděpodobně znát každého od recepční až po šéfa. Bude to víc osobní. 

Lepší pracovní podmínky

Malé podniky mají obvykle méně pravidel a tím i větší flexibilitu v rovnováze pracovního a osobního života, kterou nabízejí. Vědí, že nemohou poskytnout stejné výhody, jaké může velká korporace. Proto často hledají jiné cesty, aby pracovní podmínky byly opravdu dobré a mohli se rovnat velkým hráčům.

austin-distel-1555611-unsplash.jpg

Více specializací 

Ve velké společnosti budete mít možnost specializovat se a více rozvíjet specifické odborné znalosti nebo pracovní funkce. Zatímco v malých podnicích se pravděpodobně budete věnovat několika různým činnostem. Každému vyhovuje něco jiného. 

Příležitosti se vyskytují u velkých firem

Delší čas ve velké společnosti nabízí více příležitostí k růstu. Všechny velké společnosti mají obvykle strukturu, umožňující posun po žebříčku kariéry. Může se tedy stát, že budete v malé firmě uvízlí ve slepé uličce. 

Změna

Mnoho lidí očekává od kariéry nejen že bude vydělávat peníze, ale také, že vytvoří přidanou hodnotu. Nějakou změnu. Šance jsou mnohem vyšší, že můžete ovlivnit a nasměrovat ostatní v malé firmě. „Velké podniky mají již zformované procesy, které budete jen těžko obcházet a šance na změny podle vašich návrhů je tak menší.

Odcházení

Když dostanete práci v malé společnosti, často jste považováni za součást rodiny. Takže nechat vás jít nemusí být tak snadné. Pro majitele malého podniku to může být „bolestivé“. U velkých podniků jsou to často rozhodnutí Top managementu a odchody zasáhnou lidi, které manažeři ani osobně neznají. 

 
Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj: Photo by Austin Distel on Unsplash
Photo by Samson Creative. on Unsplash
glassdoor.com

Autor článku

Štěpán Pírek

Jsem student navazujícího studia na Masarykově univerzitě v Brně. Hlavním koníčkem je sport všeobecně, zejména pak kolektivní sporty všeho druhu. Stejně tak při práci se nebojím společných skupinových projektů. Ve volném čase se věnuji natáčení videí pomocí dronu, proto mě baví sledovat nejnovější trendy v této oblasti. Aby bylo ovšem co natáčet, je potřeba objevovat krásná místa, takže bez nástrah cestování se to neobejde.

Podobné články v magazínu

VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

22.10.2021 |

Naše firma BKR ČR je součástí skupiny VELUX. Jak... Více zde

BKR ČR pomáhá lidem i přírodě

28.07.2021 |

V naší firmě jsme hrdí na to, že se nám daří... Více zde

Co dělá finanční poradce

13.05.2021 |

Finanční poradce? To je jasné už z názvu, radí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se