HomeMagazín Proč chodit na pracovní veletrhy neboli Job Fairs?

Proč chodit na pracovní veletrhy neboli Job Fairs?

| 14.01.2019 | Štěpán Pírek | Jobfairs.eu
Časy se ať chceme nebo nechceme mění, a přestože dnes již drtivou většinu věcí zvládneme online stále jsou události, které je lepší zažít osobně. Jednou z takových příležitostí jsou právě pracovní či studentské veletrhy. Pojďme si říct pár důvodů, proč se jich zúčastnit.
V době internetu se hledání práce na první pohled velmi zjednodušilo. To ale neznamená, že klasické pracovní veletrhy přestaly mít svůj smysl. Ano, je pravda, že se v čase přerodily i v něco víc. Najdete zde nejrůznější přednášky a zejména workshopy. Lidé si zde čím dál více vyměňují své myšlenky a poznatky a navzájem se inspirují. A to je dobře, protože pracovní veletrhy lákají nejen lidi, kteří hledají nové zaměstnání, ale třeba i ty, kteří se chtějí zlepšovat. Nebo se třeba jen ujistit v tom, že jsou jejich pracovní podmínky vyhovující oproti konkurenci.

1.    První dojem

Co člověka napadne asi jako první, když se řekne pracovní veletrh, je množství stánků nejrůznějších firem. Poté co si v klidu projdete veletrh, vyřaďte nevyhovující zaměstnavatele. Ty, kteří vás svojí prezentací zaujmou, byste měli navštívit osobně. Ve stáncích se potkáte s příjemnou atmosférou a budete si moci popovídat o věcech, které vás na nabídce práce nejvíce zajímají.

2.    Druhý dojem

Poté co zúžíte výběr na základě informací, které jste se dozvěděli, nebojte se vytipované zaměstnavatele navštívit podruhé. Druhým dojmem je mnohdy důležitější než ten první. Vyptejte se na detailnější informace. Budete si totiž pravděpodobně povídat s lidmi, kteří práci, o kterou se ucházíte, sami vykonávají. Při této příležitosti také můžete dát personalistovi na stánku vlastní životopis a osobně vyjádřit svůj zájem ucházet se o práci právě v jejich firmě.

dialog.jpg

3.    Profesionální stránka

Při prvním kontaktu budete nejspíše trochu nervózní, to je normální. A právě v tom vám mohou pracovní veletrhy pomoci. Učte se, jak prezentovat svou profesionalitu. 
To by šlo online jen velmi těžko. Pracovní veletrh vám dá šanci procvičit si mluvení a vlastní dovednosti, tak trochu nanečisto. Pokaždé, když se blížíte k náboráři, získáváte více a více komfortu a počínáte si lépe. Při návštěvě veletrhu práce byste měli mít slušné oblečení. Musíte být spokojení s vlastním projevem a rozdáváním životopisu. Právě kariérní veletrh je skvělým místem k praxi. Pokud totiž později půjdete na opravdový pohovor, nejspíš se setkáte ve firmě s lidmi, které jste už jednou viděli. To by vás mohlo uklidnit, že nevstupujete tak úplně do neznáma.

4.    Za oponou

Kariérní veletrh vám nabízí možnost oslovit základnu s desítkami potenciálních zaměstnavatelů. Můžete se dozvědět, jaké typy pracovních míst nabízejí a zda mají k dispozici nějaké stáže. Mohli byste také najít méně zjevné pracovní příležitosti, které by vyhovovaly vašemu vzdělání, cílům a časovým možnostem. Profesní síť je důležitá pro nalezení dobré práce. Otevírá další možnosti, které nemusí být okamžitě zřejmé. Budování sítě vám nabízí možnost ukázat někomu, že jste důvěryhodní a kvalifikovaní. Možná nenajdete práci na svém prvním veletrhu, ale můžete skončit s kontaktem, který vám pomůže najít práci v budoucnu.

5.    Zlepšete své dovednosti

Většina veletrhů nabízí více než jen příležitost setkat se s náboráři. Mnoho z nich nabízí semináře a přednášky o tom, jak přistoupit k práci. Můžete získat pomoc, abyste si vylepšili svůj životopis, naučit se nové dovednosti, například jak vést rozhovor nebo se dozvědět o dalších zdrojích hledání práce. 

audience-(1).jpg

6.    Pokud nehledáte

Cestu na pracovní veletrh by si měli najít i lidé, kteří se právě o práci neucházejí. Není špatné rozšířit si obzory a zjistit, jak si na pracovním trhu vedete. Třeba se dozvíte, že máte se svojí kvalifikací možnost ucházet se o mnohá pracovní místa, o kterých jste před pár lety ani neuvažovali. Můžete si zde také otestovat jazykové či jiné znalosti a ověřit si, na kolik splňujete dnešní požadavky firem v oboru.

Zaregistruj se a nic ti neuteče

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


7.    Odpovědi

I když o tom píšeme na konci, tak v neposlední řadě nabízí veletrhy množství workshopů a přednášek, na kterých vystupují odborníci ve svém oboru. Nestyďte se vystoupit z řady a položit jim otázky, které vás nejvíce zajímají. Kdo jiný by na ně měl znát odpověď než právě tito lidé? A kdy jindy takovéto, leckdy složité či záludné otázky pokládat?

Pokud nám dáte za pravdu a uznáte, že veletrhy ještě nepatří do starého železa, i letos se koná množství zajímavých studentských i pracovních veletrhů, které byste si měli poznamenat v kalendáři.

Například:
•           22. 1. 2019 Gaudeamus Praha
•           10-12. 10. 2019 Educa MyJob Liberec
•           11. 4. 2019 Profesia days Brno


Jaké další veletrhy se letos konají se můžete během celého roku přesvědčit na naší průběžně aktualizované stránce v sekci události.

 
Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj:

Autor článku

Štěpán Pírek

Jsem student navazujícího studia na Masarykově univerzitě v Brně. Hlavním koníčkem je sport všeobecně, zejména pak kolektivní sporty všeho druhu. Stejně tak při práci se nebojím společných skupinových projektů. Ve volném čase se věnuji natáčení videí pomocí dronu, proto mě baví sledovat nejnovější trendy v této oblasti. Aby bylo ovšem co natáčet, je potřeba objevovat krásná místa, takže bez nástrah cestování se to neobejde.

Podobné články v magazínu

Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

20.08.2021 |

Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení... Více zde

Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

16.06.2021 |

Dobrý dokáže být každý. Vaším cílem je napsat CV... Více zde

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

26.08.2020 |

Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se