HomeMagazín Proč je dobré, být občas sám [5 důvodů]

Proč je dobré, být občas sám [5 důvodů]

| 30.11.2017 | David Sládeček | Jobfairs.eu
„Samota neznačí nic dobrého.“ To určitě není pravdivé tvrzení alespoň podle posledních výzkumů. Poznaní vlastní samoty v nás může vybudit celou kupu pozitivních efektů, které ve výsledku mohou pomoci jen a jen nám samotným.
Chybí vám čas, který byste chtěli trávit jen sami se sebou? Je nadmíru důležité, si pro něj prostor najít. Vědecké průzkumy ukazují, že čím více zaneprázdnění jste, tím více si čas, který strávíte jen se svojí osobou, užijete. A hlavně pozitivně nakopnete váš další progres.

Psycholožka Amy Morin na základě provedeného výzkumu vytvořila seznam hlavních důvodů, proč se samotě nebránit a naopak ji aktivně vyhledávat. Podle výzkumu stačí pouhých 10 minut denně k nalezení dosud nepoznané duševní i fyzické harmonie.

Silný jak skála

Jak jednoduché. Provedené studie ukázaly, že pokud se naučíte samotu zvládat a pracovat s ní budete tak pozitivně posilovat vaše prožívání stresových situací. Z dlouhodobého hlediska je pozitivní zvládání samoty vitamínem proti depresím. Samota je v lidech schopná budovat spokojenost a nadšení pro další úkoly. Jen je zapotřebí ji správně uchopit a podávat v malých dávkách :-)

Dejte prostor empatii

Řekněte si sami. Jakou část dne trávíte v okruhu přátel, partnerů, studentů nebo kolegů? Prakticky celý den, snad kromě spánku, se neustále pohybujete v určitých sociálních skupinách, ve kterých musíte neustále zastávat určitou společenskou roli. Celkově jste tedy celý den v konfrontaci „já versus skupina“.

Pokud jste však v situaci, kdy nejste ovlivňováni těmito externími vlivy (čtěte sami) máte mnohem více času zamyslet se, jak se vy sami i vaše okolí cítí. Vytváříte větší prostor pro empatické vnímání vašeho okolí. Už to samo o sobě pro vás bude v dalším konfrontačním bloku výhodou.

Zaměřte se na vaši produktivitu

Tolik omývané slovíčko dnešní doby. Produktivita. Bohužel se bez ní v dnešním studijním nebo pracovní prostředí prostě neobejdete. Rozlehlé studovny a knihovny nebo i firemní open office vás neustále staví do prostředí, ve kterém musíte nějakým způsobem vnímat vaše okolí. Ať více či méně to ovlivňuje i produktivitu vaší práce.

Nedá se vyloženě tvrdit, že byste měli studovat nebo pracovat pouze sami nebo pouze mezi lidmi. Je dobré pokusit se najít mezi oběma prostředími nějaký kompromis. Naplánovat si vaši práci tak, abyste se pohybovali jak mezi skupinou lidí, tak i sami. V jednoduchosti trocha soukromí bude mít na vaši práci pozitivní dopad.

Kreativita

Když se zmínila produktivita, čert by nás hnal, kdybychom nenarazili i na kreativitu. Další dnes už hodně trendy slovíčko, se kterým se potkáte snad u každého pracovního inzerátu nebo si ho vyslechnete při zadávání projektu. Není však náhodou, že mnoho umělců nebo kreativců často utíká při zpracování úkolů někam mimo civilizaci. Do míst, kde nebudou rozptylovány žádnými dalšími vlivy.

Určitě Vám nechceme radit, abyste po zadání diplomky vzali nohy na ramena a strávili tři týdny v Boubínském pralese. Ale čas, který strávíte o samotě, vám dopřeje prostor pro utříbení myšlenek, najití nových řešení a celkově třeba k odlišnému přístupu, než který jste vymysleli ve skupině více lidí. Máte možnost pracovat a „diskutovat“ pouze sami se sebou. To přímo rozvíjí vaší kreativitu.

Prostor pro tvoření vlastních plánů

Pokud plánujeme, tak většinou společné aktivity. Ať už s přáteli, partnery nebo kolegy. Málokdy si však najdeme chvíli, plánovat si vlastní cestu životem. Samota je ideálním prostorem nejen pro hledání nových plánů a cílů našeho života, ale zároveň slouží i jako ideální chvilka pro „zhodnocení“ vaší aktuální cesty.

Je zapotřebí něco měnit nebo je všechno tak jak si přejete? Právě samota vám na podobné otázky může poskytnout odpovědi, které byste třeba nečekali.

Pro dnešek máte splněno!

Pokud jste se prokousali až sem, máte své dnešní desetiminutové okénko samoty skoro za sebou :-). Zkuste si někdy v klidu popřemýšlet nad tím, jestli by opravdu jednou za čas nestálo za to, si veškeré myšlenky srovnat úplně bez vnějších vlivů. O samotě. Přejeme vám k tomu hodně štěstí!  

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj: Amy Morin - Forbes

Autor článku

David Sládeček

Základem všeho je pro mne dobrá nálada a nadhled. To je něco, bez čeho se nedokážu obejít ve studijním ani osobním životě. Jsem studentem Masarykovi univerzity v Brně, kde aktuálně kompletuji magisterské vzdělání v rámci studijního programu Management sportu. Baví mne čelit novým výzvám a řešit zapeklité situace – primárně ale vždy s úsměvem! :-) Volného času moc není, jelikož se už od předškolního věku aktivně věnuji florbalu. Což znamená, že ve zbytku svého volna upřednostňuji pasivní odpočinek s dobrým jídlem a pitím!

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se