HomeMagazín Proč se stát erasmus buddym?

Proč se stát erasmus buddym?

| 24.04.2017 | David Sládeček | Jobfairs.eu
Cizí jazyky v dnešní době slouží nejenom jako klíč k cestě do světa, ale i k uplatnění sebe sama.
Nedílnou součástí každého studenta v dnešní době je jazykový arsenál, kterým si může otevírat další možnosti. Klasických cest, jak jazykového vzdělání dosáhnout, je nepřeberné množství, od samotných předmětů ve školách, přes jednotlivé kurzy, až po výměnné pobyty.

Co když nám ale ať už časové nebo finanční možnosti či životní situace neumožňují si kurzy platit nebo do ciziny odjet? Pak je tu právě erasmus buddies program! V dnešní době je to jedna z nejzajímavějších příležitostí, jak nejenom procvičit a rozšířit své jazykové schopnosti, ale zároveň navázat úplně nová přátelství a poznat kulturu z celého světa.

Historie buddy programu sahá do roku 1999, kdy byl založen International Student Club na ČVUT v Praze, který se zaměřoval právě na pomoc přijíždějícím studentům. Oficiální název Buddy Program poznal světlo světa v roce 2002. Samozřejmě tento program není výsadou pouze ČVUT, od roku 2002 se do programu začaly postupně začleňovat další univerzity a jednotlivé fakulty po celé republice.

Jak buddy program funguje

Jak už samotný název napovídá, buddy program sdružuje tuzemské a zahraniční studenty. Hlavní myšlenkou je pomoct zahraničním studentům zorientovat se v konkrétním městě a školním systému. To co je pro vás rutinní záležitost, např. zajít si na studijní oddělení, vyřídit si průkazku na MHD, objednat si jídlo v menze, může být pro vaše buddy složitější než se zdá. Jazyková bariéra, možná i trochu respekt vůči neznámému prostředí jsou přesně ty překážky, které jim můžete pomoci překonat. U drtivé většiny studentů se jedná o první návštěvu České republiky a u některých dokonce první návštěvu samotné Evropy. Proč jim ho tedy nezpříjemnit.

Koho můžeš v buddy programu potkat

Na první dobrou se může zdát, že program je zaměřen pouze na rozvoj angličtiny. Určitě tomu tak ale není. Do programu se velice často přihlašují studenti z Německa, Francie, Španělska nebo Rakouska. Výjimkou nejsou ani studenti ze severských zemí. V poslední době zažívá buddy program velký rozmach i v pro nás velice vzdálených zemích. Přihlašují se studenti z Latinské Ameriky, Austrálie, Kanady, Hong Kongu, Taiwanu a mnohých dalších zemí. Buddy program je tedy nástrojem nejenom vlastního rozvoje co se týče jazykových dovedností, ale především poznání jiné kultury.

Co se tedy od tebe, jako nového buddyho, bude očekávat

Hlavní úkol musí být už nyní jasný. V rámci programu se musíte o svého svěřence postarat tak, aby se jeho pobyt nestal něčím, co ho bude ještě dlouhá léta budit ze spánku. Není se čeho bát, studenti vám nejsou vydání úplně napospas. Každý projekt má svého koordinátora, na kterého se případně můžete obrátit a zároveň je pro studenty v rámci programu pořádáno nespočet společných akcí. Nebude na vás tedy viset jak ozdoba na vánočním stromku :-)

Pokud bychom se bavili o konkrétních úkolech, tak postup je většinou hodně podobný. Základem je navázání kontaktu již před příjezdem studenta. Následuje jeho vyzvednutí ať už na letišti nebo nádraží. Myšlenka je taková, že buddy by se měl stát první osobou, kterou zahraniční student pozná. Většinou následuje přesun na místo ubytování, ať už kolej nebo privát. Ubytování mají studenti zajištěné už dopředu. Poté je třeba zajistit samozřejmě i nezbytné studijní záležitosti. Vzít studenta do školy, ukázat mu kampus a prostředí školy (menza, knihovna), vyřídit potřebné formality na studijním oddělení a poskytnout základní informace ohledně pobytu ve městě. A konečně, vzít ho na pořádné české pivo! :-) Jednotlivé organizace na svých stránkách často poskytují i příručky, jak být dobrým budddym. Rad v tomto ohledu je tedy mnoho.

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


Jak se do programu přihlásit

Nemusíte se bát přehnaných nároků na to, jak se buddym stát. Nečekává vás žádný přijímací pohovor, ani shánění referencí a potvrzování vašich jazykových dovedností. Jedná se o službu pro studenty od studentů. A v tomto duchu se celá komunikace odehrává.

Základní podmínkou je tedy ochota pomoci a alespoň minimální jazykový základ. Vždyť i kvůli tomu je program zřízen, abyste na své komunikační úrovni zapracovali. Nemusíte se tedy obávat pokud vám v CV nesvítí úroveň C2. Vítaná je určitě jistá časová pružnost a spolehlivost. Vaší výhodou samozřejmě bude, pokud si budete vybírat studenty podle fakulty, kterou studujete. Samozřejmě ale není problém, vybrat si i studenty z jiných fakult. Jen vám to dá asi více zabrat co se týče shánění potřebných informací.

Organizací buddy programů se v dnešní době zabývá už většina univerzit a fakult samostatně. Na fakultách pak působí samostatné organizace, které se věnují čistě propojení mezi studenty. Přesně jako například ISC, který funguje už i na univerzitách v Praze, Ostravě, Brně nebo Zlíně. Další organizací je například Erasmus Student Network působící na VŠE v Praze, Univerzitě v Hradci Králové, v Plzni nebo v Olomouci.
 
Nenechte své jazykové schopnosti zakrnět! Dejte jim prostor se přirozeně rozvíjet a poznat nové přátele!
Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj:

Autor článku

David Sládeček

Základem všeho je pro mne dobrá nálada a nadhled. To je něco, bez čeho se nedokážu obejít ve studijním ani osobním životě. Jsem studentem Masarykovi univerzity v Brně, kde aktuálně kompletuji magisterské vzdělání v rámci studijního programu Management sportu. Baví mne čelit novým výzvám a řešit zapeklité situace – primárně ale vždy s úsměvem! :-) Volného času moc není, jelikož se už od předškolního věku aktivně věnuji florbalu. Což znamená, že ve zbytku svého volna upřednostňuji pasivní odpočinek s dobrým jídlem a pitím!

Podobné články v magazínu

Odpočinek, aneb na co společnost zapomíná

26.03.2021 |

Pokud jste viděli film Nevěstinec, víte, že i ... Více zde

Introverti, víte co vám brání v úspěchu?

29.07.2020 |

Stejně jako mají introverti své silné stránky... Více zde

Jak si zorganizovat čas se můžete lehce naučit

27.03.2020 |

Taky máte problém s plněním úkolů? Máte pocit, že na... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se