HomeMagazín Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

| 16.06.2021 | Monika Vencourová
Dobrý dokáže být každý. Vaším cílem je napsat CV, které vystoupí z davu a personalistka si vás tak zapamatuje hned po přečtení. Pojďme se podívat, jak na to!

1. Superhrdinové patří jen do akčních filmů

Není chybou si přiznat, že nejsme dokonalí ve všech směrech. Chybou je přehnaně zdůrazňovat a nadhodnocovat své schopnosti a odhodlání.

Rozhodně neuvádějte formulaci: „dokonale se hodím na konkrétní pracovní pozici“. Pokud si tě personalista na pohovor pozve, tak spíše pro pobavení.

Piš pravdu a nic než pravdu - upřímnost se na tomto místě vyplácí.

2. Jeden za všechny – to zvládnul jenom d'Artagnan

Máte jeden životopis, který jste v litrech potu dali dohromady, měníte jen datum vyhotovení a posíláte jej na všechny pracovní pozice? Není se čemu divit, že ho pořád musíte posílat.

Každý životopis odlište podle toho, na jakou pozici se hlásíte.

Buďte konkrétní, specifické informace v CV vztahující se ke konkrétní pozici vypoví, že vás daná práce skutečně zajímá.

3. Hudbu složil, slova napsal …

Podepište se na vše, co do společnosti posíláte. Smích? Přijde vám to jako rada k ničemu?

Velká část lidí uvede kontaktní údaje na sebe v motivačním dopise, menší část je uvede i v samotném CV, ale mizivá část uchazečů pojmenuje i své CV svým jménem.

Ano, posíláte všechny dokumenty současně, ale u personalisty se motivační dopis a CV rozdělí a pokud to není opravdová láska, tak se už nepotkají.

Personalista potřebuje rychle CV protřídit, případně vytisknout pro pohovory a pokud nebude okamžitě vědět, s kým má tu čest, tak to opravdu dohledávat nebude.

CV-rady-Jobfairs-1.jpg

4. Hledá se NEMO

V dnešní době jsou to počítače, kdo vyhledává potenciální zaměstnance. Používají klíčová slova přes jednoduchou vyhledávací funkci.

Do svého CV proto zařazujte taková slova, která nejlépe vystihují vaši kvalifikaci. Nepište obecné názvy, ale konkrétní software, který ovládáte, konkrétní pracovní úkoly a podobně.

Jednoduchý příklad, pokud střílíte tabulky v Excelu jako sedm statečných bandity, nepište do CV „počítač“, ale „Excel“. Personalista bude s největší pravděpodobností hledat kandidáty, kteří ovládají „Excel“.

5. Kdo se ptá, málo googlí, ale tohle o tobě nevygooglí

Nakonec pro vás máme pár otázek, které se na první pohled zdají lehké, ale na pohovoru se v nich můžete utopit jako Titanik.

Příprava je pro úspěch velmi podstatná, jak se říká, štěstí přeje připraveným.

Řekněte mi něco o sobě?

Buďte struční a sledujte jasnou linii informací, které o sobě chcete sdělit.

Buďte asertivní, ale mluvte k tématu - tzn. o svých pracovních zkušenostech a motivaci pro pozici, o kterou se ucházíte.

Proč chcete pracovat na této pozici/pro tuto společnost?

Touto otázkou se zaměstnavatel snaží zjistit, jak velký je váš zájem o danou pracovní pozici.

Odpověď můžete hledat na webových stránkách společnosti. Pokud například společnost hledá prodejce vína, tak bude hledat kandidáta, který má jako koníček vinařství. Znamená to, že se kandidát v této oblasti orientuje, má o daný obor zájem a baví ho.

Jaká je vaše představa o platu?

Zjistěte si od známých, z internetu a podobných médií, jaké jsou běžné platy na pozici, na kterou se hlásíte.

Na pohovoru pak můžete říct, že platové ohodnocení na této pozici se pohybuje v takovém a makovém rozmezí a na základě svých zkušeností se přikláníte k té nebo oné hranici.

Kdy můžete nastoupit?

Nejlepší je samozřejmě odpověď ihned. V tuto chvíli je ale také na místě sdělit, zda máte nějaké závazky vůči jiné společnosti, škole a podobně.

Není dobré tvrdit, že jste maximálně flexibilní a ze dne na den můžete nastoupit, pokud to není pravda. Taktéž sdělte, pokud máte již naplánované nějaké akce, později byste se mohli dostat do potíží.


44-rady-a-tipy-(3).png

A jeden chyták

Jaký strom byste rádi zasadili na terase firmy?

Tyto typy otázek neprověřují znalosti, ale vaši pohotovost, reakci na nepředložené situace a dovednost promyslet si odpověď. Odpovídejte na ně klidně, stručně, vtipně a s úsměvem.

Na konci pohovoru poděkujte a zeptejte se, jaký bude další postup výběrového řízení. Nezapomínejte, že i vy si vybíráte práci a zaměstnavatele, který vám bude vyhovovat. Výběrové řízení je oboustranné.


 

 
Zdroj: grafton.cz, profesia.cz, zivotopisy.cz, karierniakademie.cz, prace.rovnou.cz

Autor článku

Monika Vencourová

Jsem optimistická bytost, která nezkazí žádnou srandu a zároveň je pro každou špatnost. Studium na vysoké škole mi dalo široký základ znalostí, které se nyní snažím využít v praxi. Mám ráda výzvy a do všeho se pouštím po hlavě, čas ukáže, jak tohle všechno zúročím.

Podobné články v magazínu

Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

20.08.2021 |

Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení... Více zde

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

26.08.2020 |

Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí... Více zde

Chcete mít nejlepší životopis? 15 tipů čeho se vyvarovat

10.06.2020 |

Napsat ten nejlepší životopis na světě zvládne... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se