HomeMagazín ROVNÉ PŘÍLEŽITOSTI

ROVNÉ PŘÍLEŽITOSTI

| 19.05.2017 | ERA a.s.
Častým tématem rozhovorů jsou rovné příležitosti mužů a žen, nebo podle věkových skupin. Ptají se na to s oblibou novináři, ale také studenti při různých příležitostech, kde se zaměstnavatelé prezentují.

Náš kolektiv sice tvoří ze dvou třetin muži, což je odrazem nutnosti odborných znalostí, přesto ženám meze neklademe. Jsme elektrotechnická firma založená na znalostech v oblasti matematiky a fyziky. To jsou v současné chvíli disciplíny vlastní převážně mužům, tedy každá nadaná žena v tomto oboru je vzácná. Několik takových výjimečných žen v oblasti vývoje a výzkumu u nás působí. Kromě technicky zdatných žen máme také průbojné ženy na pozicích vedoucích různých oddělení a sektorů. Není jich moc, ale ono obecně není hodně žen, které se dokáží prosadit v mužském kolektivu. Na to potřebují mít nejen odbornou kvalifikaci, ale i jisté osobnostní dovednosti, aby si dokázaly najít a udržet platné místo v kolektivu mužů, který bývá, zdůrazňuji, ke všem členům velmi kritický při zpětné vazbě k pracovnímu výkonu a rád soutěží.

Takovým příkladem rovných příležitostí může být to, že shodou okolností jsou v tuto chvíli tři z žen-vedoucích na rodičovské dovolené a každá dle svých možností pracuje z domu formou nějakého úvazku, kdy se počítá s jejich návratem.

Pokud budeme mluvit o rozmanitosti například z pohledu věku, pak máme snad ve všech týmech zastoupeny v podstatě tři generace. Kdy ti nejmladší se učí od těch starších, kteří se je připravují plynule s jejich odchodem do důchodu nahradit. Učení probíhá i naopak, kdy mladí přinášejí nové technologie. Střední generace je pak zdrojem nejlepší praxe. V poslední době jsou takovým příkladem věkové rozmanitosti nově příchozí kolegové do týmu vývojářů SW, kteří pokryjí věkové spektrum od 25 let do 60 let. Najdou se tu také příklady, kdy otec předává „řemeslo“ talentovanému synovi, který se po ukončení školy stává členem ERA týmu.

Pro skloubení pracovního a studentského/rodinného života využíváme i formy mimopracovního poměru jako je dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti. Vycházíme také vstříc starším kolegům v důchodovém nebo předdůchodovém věku, kdy si postupně snižují úvazek, aby přechod do důchodu nebyl pro ně šok po letech pracovního vytížení.

Když výšeuvedené zobecním, vše je možné, pokud za tím stojí talent, zkušenosti, vzájemná důvěra a pracovní vztah je oboustranně výhodný. Sama jsem ženou, která se posledních 11 let pohybuje v pozici vedoucí, navíc posledních 5 let zažívám i roli matky dvou synů, tedy mohu tvrdit, že to máme krásně náročné. Pokud vás některou napadne, že se brzy po porodu vrátíte do práce, čeká vás velká výzva, a to 24 hodin rozdělit mezi práci, partnera, děti, domácnost, koníčky a v případě domu i zahradu. Navíc pravděpodobně budete pracovat na zkrácený úvazek, nicméně úkoly zůstanou v závislosti na povaze vaší práce a zastupitelnosti až v rozsahu plného úvazku. Chcete-li toto zvládnout, čeká vás velký úkol i z pohledu soukromého života, a to vytvoření si vhodných podmínek, které jsou dány volby partnera.

Petra Šefčíková

 

ERA a.s. logo

ERA a.s.

370 zaměstnanců 4 nabídky práce

Věříme, že chránit lidský život má smysl.

 
Zdroj: autor

Podobné články v magazínu

VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

22.10.2021 |

Naše firma BKR ČR je součástí skupiny VELUX. Jak... Více zde

BKR ČR pomáhá lidem i přírodě

28.07.2021 |

V naší firmě jsme hrdí na to, že se nám daří... Více zde

Co dělá finanční poradce

13.05.2021 |

Finanční poradce? To je jasné už z názvu, radí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se