HomeMagazín SOUTĚŽ PRO TALENTY ZE STŘEDNÍ ŠKOLY

SOUTĚŽ PRO TALENTY ZE STŘEDNÍ ŠKOLY

| 28.04.2017 | ERA a.s.
Soutěž pro nadané studenty, která je spojuje s praktickým životem.
V pátek 21. dubna jsme se zúčastnili Finále soutěže Czech StudNET Awards pro studenty středních škol, které se konalo na Fakultě elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice. Soutěž jako tradičně pořádal Ing. Jiří Formánek, ředitel školy DELTA – Střední škola informatiky a ekonomie, ZŠ a MŠ, s.r.o. Náš zástupce se byl jedním z porotců, kteří hodnotili a oceňovali předložené projekty. Druhý z mých kolegů mluvil v rámci přednášky o historii pasivní radiolokace a o multilateraci.
Byla jsem se podívat, jak akce probíhá a ptala jsem se kolegů na jejich hodnocení. Shodli jsme se, že soutěž je velice užitečnou aktivitou pro studenty, kteří mají nadání. Mohou její pomocí získat zpětnou vazbu ke svým aktivitám od zkušených lidí různých profesí a z různých firem a většinově také od lidí technicky zdatných. Účastníky soutěže hodnotíme podle předložených projektů jako velmi šikovné mladé lidi, kteří budou nejspíš pokračovat ve studiu na vysoké škole, ale díky této zkušenosti si budou schopni vybrat obor, který je v budoucnu uživí.
 
Byli jsme také velmi potěšeni nadšeným přístupem pana ředitele, protože je hodně znát, že do celé akce vkládá, jak se říká tělo i duši. A to se nese i v jeho přístupu ke studentům, což z mých studií na střední škole, kdy jsem zažila podobně nadšeného kantora, vnímám jako nezapomenutelné a poučné pro celý život.
 
V rámci soutěže se našly i záležitosti, které jdou celkem snadno pro příští ročník ještě zlepšit, aby soutěž měla hlavním kritériem technické nadání studentů. Zpětnou vazbu jsme dali napřímo panu řediteli. Bylo znát, že jsme naladěni na stejnou vlnu, tedy příští ročník bude ještě zajímavější.
 
A snad jedna obecná rada pro soutěžící, ale také pro všechny, kdo chtějí někdy někde prezentovat svojí práci. Je třeba kromě báječného nápadu a technického nadání brát zřetel na samotnou prezentaci myšlenek. To znamená nepodceňovat webovou stránku projektu, prezentační video, ani pětiminutovou osobní prezentaci. Vše musí být udělané tak, aby tomu rozumělo i šestileté dítě. Je to asi legrační, ale je to obecná rada, ať už půjdete na jakékoliv školení, řekněme, prezentačních dovedností.
 
Příklad z praxe. Jezdí k nám mnoho zajímavých a vysoce postavených představitelů různých zemí. Vloni jsme měli na oficiální návštěvě představitele vlády jednoho státu, který se měl rozhodnout, zda si koupí nebo nekoupí jejich země náš systém. Kolegové se snažili vysvětlit fungování multilaterace v takové technicko-obchodní řeči. Bez úspěchu. Pak je napadlo pustit video, běžně dostupné na našich stránkách a zástupce daného státu řekl přibližně toto: „Prima, to se mi líbí, teď tomu rozumím, to chceme.“ Obchod byl uzavřen.
 
Petra Šefčíková
ERA a.s. logo

ERA a.s.

370 zaměstnanců 4 nabídky práce

Věříme, že chránit lidský život má smysl.

 
Zdroj: autor

Podobné články v magazínu

Jak úspěšně zvládat stres

22.04.2021 |

Stres - jedno z nejčastěji skloňovaných slov dnešní... Více zde

Introverti, levá nebo pravá?

30.11.2020 |

V pokračování článku o introvertních typech a jejich... Více zde

Introverti, umíte se prodat?

26.10.2020 |

Introverti musí každý den bojovat sami se sebou... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se