HomeMagazín Spoření není záležitostí minulosti

Spoření není záležitostí minulosti

| 20.11.2015 | Barbora Kalincová
Pokud jste student, zeptejte se pár svých kamarádů, zda spoří. Určitě nebudete nespořící výjimkou. Dnešní studenti většinou nespoří, ani na to nemyslí. Zkusili jsme zjistit, jak o spoření smýšlejí a jaké jsou jejich možnosti.
Žijeme v rychlé době. Rychle žijeme, rychle jíme, rychle spíme, rychle se sprchujeme, rychle děláme práci i hobby. V neposlední řádě rychle utrácíme. Peníze jsou prostředkem pro ukojení požitkářských choutek i základních potřeb. Spoření se snad pomalu stává přežitkem dob minulých. I tak finanční společnosti nabízejí spořící prostředky.

Ještě před pár lety bylo šetření peněz běžnou součástí života. Určitě si každý vzpomenete na vkladní knížky, které ležely doma v šuplíku vedle pasu a hodinek po dědečkovi. Lidé si na ně vkládali měsíčně určitou sumu, aby měli rezervu do budoucna. Pak nastal rok 2013 a vkladní knížky musely definitivně zmizet z našich životů.

Už před mnoha lety se na trhu objevily nové spořící triky. Různé finanční společnosti nabídly spořící účty. Zhodnocení peněz je na nich výhodnější, avšak rizikovější. Taky proces ukládaní je pro dnešní populaci pohodlnější a rychlejší. Společnost se tedy transformovala a s ní i styl spoření.

Studenti tvoří oddělenou skupinu obyvatelstva. Jsou dospělí, ale kvůli škole nepracují. Ze stejného důvodu jsou zbaveni povinných poplatků státu (sociálních a zdravotních). Pokud už nějakou práci mají, poplatky jsou pro ně zvýhodněné.

Finance dostávají většinou od rodičů a nejeden z nich si vydělává brigádou. Obecně je známo, že studenti jsou chudá stvoření, která si nemohou vyskakovat. Co se týče spoření, drtivá většina z nich na něco podobné ani nepomyslí. Udělali jsme rychlý průzkum smýšlení o spoření. Vznikly tři skupiny.

Většina mladých vysokoškoláků se nad spořením ani nezamýšlí. Jsou rádi, že seženou peníze na vysněný koncert nebo drahou věc a nemusí finančně zatěžovat rodiče. Další skupina se s odpovědností odvolává na své rodiče a tím je pro ně záležitost ohledně spoření vyřízena. Aby si sami spořili, museli by mít nejdříve pravidelný příjem.

Třetí část dotazovaných tvoří nejméně početnou skupinu lidí. „Nechtěl jsem mít peníze jen tak na klasickém běžném účtu, protože tam je 0,01% úrok. Chtěl jsem, aby mi peníze pokryly minimální roční inflaci,“ osvětluje Radek Zgarba své rozhodnutí. Peníze získává z práce a reklamy na webu. Rozdělil je na dva spořící účty. Na jednom pouze šetří, protože by výběrem mohl přijít o naspořené úroky. Na druhém účtu má sice menší úroky, ale může peníze beze strachu vybírat.

Ukládat si finance na horší časy tedy není velký problém. Je důležité vědět, jaké jsou naše možnosti a plány do budoucna. Pak se stačí porozhlédnout kolem sebe a prozkoumat příležitosti. Nabídka trhu je široká a flexibilní. Snaží se jít společně s dobou a vývojem společnosti.
 
Zdroj: penize.cz, csas.cz, mesec.cz, freedigitalphotos.net

Autor článku

Barbora Kalincová

Narozená v roce 1990 v Košicích, studovala jsem Estetiku na Filozofické fakultě v Brně. Zajímám se o přesah umění do běžného života a filmy, ale také o dění ve světě financí.

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se