HomeMagazín Startup jako nová koncepce nové myšlenky

Startup jako nová koncepce nové myšlenky

| 04.11.2015 | Viola Hojstričová
Stáž, praxe či trainee program? Co je co? Taky v tom máte zmatek? Udělejte si s námi jasno. Pročtěte si také tento přehled, který mapuje, jak se to vlastně s těmi všemi pojmy má.

Většina věcí, které dnes bereme jako samozřejmost, kdysi neexistovala. Nebyly potřebné. Nebyly vymyšlené. Nebyl Facebook, Google, Youtube, nebyl ani internet. A poté nastalo dvacetiletí změn v rozvoji komunikačních technologií, jehož rychlost je stále tématem mnoha diskusí. Prognózy tvrdí, že vývoj se bude ještě rozšiřovat a to, co se nám zdálo rychlé v posledním dvacetiletí, bude jen krok hlemýždím tempem v tom následujícím. Pokrok vznikl díky inovacím. Inovace jsou startupy.

V posledním době se s tímto pojmem jakoby roztrhl pytel. Na jedné straně pozitivní ohlasy, na druhé snaha o útlum čím dál více se rozvíjejícího oboru. Jako startup vznikaly i takové společnosti jako Google a Facebook. Co se však skrývá pod tímto anglickým pojmem, jak vznikl a jak to vlastně funguje? Tento článek se zaměřuje na vznik a podstatu startupu.

Odpověď se neformuluje až tak jednoduše, ale i přesto je jasná. Start-up je pojem označující projekt na bázi absolutního začátku. Představte si, že máte nápad, máte plán, máte chuť a vůli a kromě toho máte ještě mimo ten svůj vlastní pár šikovných mozků navíc. Směs je přímo ideální k vytvoření start-upu, začínajícího projektu fungujícího převážně za podnikatelským účelem.

Podstatné rysy efektivního startupu

Firma či projekt s příchutí startupu může být přítomná prakticky v jakémkoliv oboru, v současnosti se však objevují převážně startupy založené na vývoji informačních technologií a na tvorbě inovativních řešení pro tuto oblast. Na to, aby byl takový projekt úspešný, musí se vyznačovat určitými rysy:

  • Téměř žádné nebo jen velmi malé prvotní náklady
  • Startup znamená vlastnění velké myšlenky, která se ověří převzetím rizika
  • Podnikatelské riziko je tady na podstatně vyšší úrovni, než u bežných offline firem
  • V případě etablování společnosti je potenciální návratnost vysoká

Podstatou každého start-up setkání je v průměru 4-7 minutová prezentace s cílem co nejjednodušeji, výstižně a prakticky představit vlastní projekt, reagovat na případný feedback z publika a zaujmout hypotetické investory a sponzory. Minutáž pohybující se v tomto rozpětí je nízká hlavně proto, aby svým jasným nápadem oslovila co nejvíce lidí, přinutila je přemýšlet o problému a tak jasně a logicky zhodnotila potenciální klady a zápory.

Dnešní svět s podtitulem krize, bankrotu, zhroucení, společenské nerovnosti a celkově životní problémy nám ubírají jistoty. Jedinou jistotou, a to dopředu známou, je pokrok vpřed. Čekají nás inovace téměř ve všech oblastech života, zdravotnictví, věda a vzdělávání, automobilový a strojírenský průmysl, energetika a tak dále.

Internet jako doména se generalizuje, je prostorem pro každého, obzvlášť pro ty, co vlastní nápad. Internetový startup si dnes už může založit každý, a někdy i slabší nápad a zpětná vazba posunují k plánu se silnější základnou, který následně vytvoří projekt jako dobrý podklad pro startup.

Co je na dnešní době jedním z pozitiv je to, že změny jsou možné, a někdy i s minimem dostupných prostředků. Jedinou podmínkou je ochota riskovat, zkusit to bez ohledu na to, jak to dopadne. Příležitosti právě přicházejí a risk je (někdy) zisk. O tomto je celá myšlenka startupu.

 
Zdroj: startuplessonslearned.com, podnikanivusa.com, businessdictionary.com

Autor článku

Viola Hojstričová

Narodená po nežnej revolúcií, večne pendlujúca, stierajúc rozdiely medzi Českom a Slovenskom. So záujmom o aktuálne dianie a spoločenské vedy vrhla sa na bakalárske štúdium masmediálnej komunikácie na Univerzite Sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pokračovala v najobľúbenejšom meste južnej Moravy, v štúdiu Mediálnych studií a žurnalistiky. Flautistka, šachistka a vášnivá čitateľka nebrakovej literatúry.

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se