HomeMagazín Symbol studentské práce – brigády I.

Symbol studentské práce – brigády I.

| 09.09.2015 | Viola Hojstričová
Stále častěji si klademe otázku, co je pro studenta v prvních letech jeho studia na vysoké škole strategicky výhodnější. Zda hledání stáže ve svém oboru, nebo hledání vedlejší brigády. Brigáda či stáž? V dnešním článku si rozebereme brigádu.
První roky na vysoké škole ještě stále směřují k jakémusi hledání se, proto možnost vybrat si krátkodobou brigádu mimo svůj obor není k zahození. Hledá se snáze než stáž, nároky na její vykonávání jsou většinou minimální a finanční ohodnocení, i když možná ne úplně, ale alespoň z části pokryje studentské výdaje. Pojďme se podívat na to, co se myslí pod pojmem brigáda, co je před jejím výběrem dobré vědět a na co je nutné si dát pozor. Definujeme si tedy nejen pojem a podstatu brigády, ale i její nejčastější varianty, s kterými se při zájmu o ni můžeme setkat.

Co se myslí pod pojmem brigáda?

Brigáda je jednorázová nebo krátkodobá pracovní výpomoc sloužící k účelu přivydělání si. Tento druh práce by svým trváním neměl překročit 2 měsíce. Pokud trvá realizace brigády déle, brigáda se potom nazýva „pracovní pozice na částečný/zkrácený úvazek. Tento druh práce je například v letní sezóně sezónní brigáda, práce za pokladnou, menší administrativní práce nebo brigády v zahraničí, kam studenti odcházejí hlavně za prácemi typu sbírání ovoce, zeleniny, do velkých výrobních hal jako pomocné síly při manuálních pásových výrobách nebo do skladů v oblasti potravinářství, strojírenství či automobilového průmyslu.


Důvody hledání brigády v zahraničí jsou různé. Hlavním sjednocujícím bodem je vidina lepšího výdělku. Například pozice číšníka či barmana je v zahraničí oceňovaná víc než v Česku, jejich průměrná hodinová mzda ve Velké Británi se pohybuje okolo 7-10 GBP za hodinu. Další výhodou jsou benefity v podobě tips/spropitného, které častokrát dokáží zdvojnásobit celodenní výdělek.

Práce na dohodu

Studenti mohou práci vykonávat buď na základě pracovního poměru a nebo na základě dohod o prácích konaných mimo pracovní poměr. Mezi zaměstnavatelem a brigádníkem, kterým se chápe fyzická osoba starší 15 let, jsou to většinou dvě nejčastější dohody, a tedy dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Ty si probereme poměrně jasně v dalších článcích.

Smlouva o dílo

Existuje však i další způsob, který přechází ze vztahu pracovněprávního do vztahu občanskoprávního, a tím je smlouva o dílo. Jejím pojmovým znakem je platba za zhotovení díla, což znamená, že tato smlouva je poměrně praktická a závislá jen na jediné činnosti, na které se dohodnou obě smluvní strany. Rozdíl ve vykonání této příležitostné práce je ten, že pracovní aktivita je vykonávaná samostatně, a hodnotí se ne průběh, ale až výsledek pracovní činnosti. Dílo tak může být vymezeno nejen podle druhu, například výroba určitých součástek stroje, ale i jednotlivě (vytvoření vlastní povídky, hudební znělky, reklamního plakátu apod.).

Studenti a zdaňování příjmu v rámci brigád

Dost častou otázkou, kterou si studenti kladou s ohledem na brigády je otázka jejich zdaňování. To je v rámci brigád podobné jako u ostatních zaměstnanců, ale studenti si mohou navíc uplatnit slevu na dani za právě probíhající studium. Ta se uplatňuje pomocí prohlášení k dani u zaměstnavatele. V případě, že je student registrovaný u více zaměstnávatelů je však nutné dát si pozor, toto prohlášení se může uplatnit jen u jediného. Pokud student prohlášení nepodepíše, je příjem do výšky 5000 Kč zdaňovaný srážkovou daní 15%, a v případě příjmu nad 5000 Kč je zase vypočítána zálohová daň ve výši 15 %. V tomto případě se k měsíční slevě na dani nepřihlíží.

Druhá možnost, tedy podepsaní, je rozhodně atraktivnější, po podpisu prohlášení je mu vypočítána záloha na daň a uplatněna sleva jak na poplatníka, tak i na studenta.

Podrobné rozlišení dvou různých smluv týkajících se brigádnické práce studentů - dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti Vám přineseme už v následujících článcích.
 
 
Zdroj: prace.cz, porad.cz

Autor článku

Viola Hojstričová

Narodená po nežnej revolúcií, večne pendlujúca, stierajúc rozdiely medzi Českom a Slovenskom. So záujmom o aktuálne dianie a spoločenské vedy vrhla sa na bakalárske štúdium masmediálnej komunikácie na Univerzite Sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pokračovala v najobľúbenejšom meste južnej Moravy, v štúdiu Mediálnych studií a žurnalistiky. Flautistka, šachistka a vášnivá čitateľka nebrakovej literatúry.

Podobné články v magazínu

Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

20.08.2021 |

Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení... Více zde

Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

16.06.2021 |

Dobrý dokáže být každý. Vaším cílem je napsat CV... Více zde

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

26.08.2020 |

Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se