HomeMagazín SYSTÉMOVÝCH INŽENÝRŮ JE JAKO ŠAFRÁNU

SYSTÉMOVÝCH INŽENÝRŮ JE JAKO ŠAFRÁNU

| 20.04.2017 | ERA a.s.
Pozice systémového inženýra je po odborné stránce asi tou nejnáročnější ze všech pozic, které u nás existují.
Obecně se v současné době mluví o nedostatku kvalifikovaných lidí pro různé technické pozice, mluví se o tom, jak zaměstnavatel musí jít vstříc zkušeným lidem ale také absolventům. Začínáme již na školách, umožňujeme nadaným lidem stáže, praxe, zadáváme diplomové práce a hledáme různé další cesty, jak zajímavé mladé lidi dostat ze školy do praxe. Setkávám se s HR kolegy z různých zajímavých společností, vím, že dělají mnohé, přesto to skoro nestačí.
 
Pokud bych měla mluvit o nejtěžší pozici pro obsazení u nás, bude to pozice systémového inženýra. Proč je tak těžké najít vhodného kandidáta? ERA pohled na systémového inženýra je velmi náročný, což odpovídá komplexnosti produktů, které děláme. Systémový inženýr by měl být technicky nadaný, rozumět oboru a produktu (funkcionalita, parametry, externí rozhraní, atd.), umět převzít požadavky zákazníka a udělat z nich zadání pro architekta HW nebo architekta SW. Pracovat s vhodnými nástroji jako je UML a Entrerprise Architekt, dokázat komunikovat s kolegy napříč vývojem, hlídat dodržení požadavků při vývoji produktu, mít smysl pro projektové řízení a taky mít velmi dobrý písemný projev a smysl pro dokumentaci.
 
Když se podívám na uchazeče, kteří jsou již zkušení, většinou jejich zkušenost pokrývá jen nějakou část toho, co je třeba znát pro zmíněnou pozici z ERA pohledu, tedy pro nás jsou tak trochu začátečníci, navíc již s jistými pracovními návyky, které ne vždy jsou žádoucí. Jak z toho ven, budu-li mluvit o uchazečích o zaměstnání? Přivítáme v našich řadách i absolventy bez praxe, ale talentované lidi s láskou k oboru, ve kterém pracujeme, se znalostmi z oblasti matematiky a fyziky, kteří se nebojí projít dvouletým zaškolením v pozicích, které navazují na úkoly systémových inženýrů, což je například práce projektových inženýrů nebo adaptátorů systému. Do talentu patří i zmíněná schopnost psát dokumentaci a používat vhodné nástroje.
 
V oblasti systémového inženýrství vládne v ERA z mého pohledu neskutečně nadaný člověk, který má své okolí co naučit, navíc je lidsky neskutečně srdečný. Ptala jsem se ho na dva základní nástroje, které musí systémový inženýr ovládat, řekl mi toto:
 
UML
Jeden obrázek vydá za 1000 slov, ale stejně jako nemusí každý porozumět myšlence ukryté v tisíci francouzských slov, tak nemusí každý porozumět myšlence skryté v obrázku od Picassa. Pro mne tak UML reprezentuje grafické esperanto, které mi umožňuje zaznamenat nápady, myšlenky a návrhy řešení jednotnou formou, která je neutrální a snadno naučitelná pro takřka každého technicky založeného jedince.
 
Enterprise Architect
Nerad dělám opakovaně stále stejné věci, nerad používám metodu „copy-paste“ a nerad udržuji jedno a totéž na několika místech současně. Proto pro mne Enterprise Architect představuje nástroj, který mi umožňuje aplikovat princip znovupoužitelnosti v oblasti UML diagramů, který mi umožňuje sdílet informace mezi jednotlivými modely, a který mi umožňuje kontrolovat konzistenci návrhu z několika různých úhlů pohledu.
 
Jestli chcete profesně růst a neustále se učit nové věci třeba i 15 let, než budete mít pocit, že už vás nich nepřekvapí, dejte se cestou systémového inženýrství a přijďte si s námi popovídat.

Petra Šefčíková
ERA a.s. logo

ERA a.s.

370 zaměstnanců 4 nabídky práce

Věříme, že chránit lidský život má smysl.

 
Zdroj: autor

Podobné články v magazínu

VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

22.10.2021 |

Naše firma BKR ČR je součástí skupiny VELUX. Jak... Více zde

BKR ČR pomáhá lidem i přírodě

28.07.2021 |

V naší firmě jsme hrdí na to, že se nám daří... Více zde

Co dělá finanční poradce

13.05.2021 |

Finanční poradce? To je jasné už z názvu, radí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se