HomeMagazín TIMEMANAGEMENT A KOUZELNÁ FORMULE

TIMEMANAGEMENT A KOUZELNÁ FORMULE

| 25.03.2017 | ERA a.s.
Řízení času je dovednost jako každá jiná, je třeba se jí naučit sebe-cvičením a rychlost osvojení je závislá jen na nás samých.
Od kolegů často slýchávám, že by chtěli jet na školení o řízení času, kde by je někdo naučil nějakou kouzelnou formuli, která jim prodlouží den z 24 hodin na 30 hodin, nebo aby jim „odpárala“ povinnosti, které nosí na svých zádech jako těžký batoh. Pokaždé je zklamu. Pravdou totiž je, že na zmíněném školení se dozví pouze to, že nic jako kouzlo neexistuje, že jediným klíčem, jak z toho ven, jsou jejich vlastní hodnoty, které v životě uznávají.
Jako studenti máte výhodu, o které se většinou dozvíte, až když jí ztratíte. Člověk v období studia, byl to i můj případ, čas tolik neřeší, snad až na výjimku zkouškového období. Tam se času nedostává. Největší náraz z pohledu času je asi přechod ze školy do pracovního života. Od jednoho z mladších kolegů jsem dostala před dvěma lety dotaz, jak má stíhat svoje koníčky, když z práce dorazí domů kolem páté odpoledne. Smála jsem se a potvrdila jsem mu, že si přesně vzpomínám na svůj vlastní stejný pocit, když jsem nastoupila do svého prvního zaměstnání. A recept? Prostě se naučíte si vybírat, co je opravdu důležité, zrychlíte tempo, užíváte produktivně každou minutu volna, a když to nestačí, vstáváte dřív, nezapínáte televizi, nebo po příchodu z práce jste tzv. offline.
Uplyne nějaký rok a přijde z pohledu práce s časem další zkouška – partner, dům/byt/zahrada a děti. Jak řešit tolik věcí najednou a za stejně dlouhý den? Jde to, ale musíte mít každou minutu jasno, co jsou vaše priority, řekněme životní hodnoty.
Od kolegů, kteří řeší, jak vše v daném čase zvládnout, často slyším, že jejich hodnotou je to rodina, zdraví, osobní rozvoj, atd. Chtějí-li radu, pak se ptám: Kolik času svým hodnotám denně ale ve skutečnosti věnujete? Udělejte si obrázek dne (pracovního, volného). Budete tam mít pravděpodobně zanedbatelný časový úsek na spánek (zdraví) a bohužel i na rodinu (děti, partner/ka). Lidé hodnoty mají, rádi o nich mluví, ale často jimi nežijí a plýtvají svým časem na činnosti typu televize, a/nebo jsou v práci víc, než je zdrávo, a to z různých důvodů. Tragikomické je, že některé z důvodů existují jen v jejich vlastních hlavách.

…. pokračování příště

Petra Šefčíková

 
ERA a.s. logo

ERA a.s.

370 zaměstnanců 4 nabídky práce

Věříme, že chránit lidský život má smysl.

 
Zdroj: autorka

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se