HomeMagazín TIMEMANAGEMENT A KOUZELNÁ FORMULE

TIMEMANAGEMENT A KOUZELNÁ FORMULE

| 31.03.2017 | ERA a.s.
Řízení času je dovednost jako každá jiná, je třeba se jí naučit sebe-cvičením a rychlost osvojení je závislá jen na nás samých. ....pokračování
Když nejste milionář ani dědic velkého jmění/kapitálu, budete pravděpodobně chodit do práce, a když budete mít „štěstí“, pak to bude zaměstnání, které vás bude bavit. Jak skloubit práci, rodinu, koníčky, když den má stále jen 24 h? Můžete před životem utéct anebo za něj bojovat. Jakou cestu zvolíte, to rozhodne vyspělost vaší osobnosti, vaše dovednosti a schopnosti. Nejen v pracovním životě z pohledu řízení času se uplatní zejména schopnost dokázat odlišit podstatné/nepodstatné a naléhavé/nenaléhavé (úkoly) a schopnost pracovat s „rušiteli“ (kolegové/známí/kamarádi, kteří za vámi přicházejí bez ohlášení s „naléhavými úkoly/aktivitami“). Když si uděláte snímek svého (pracovního) dne, věřím, že najdete situace, které by bylo možné z časového hlediska zvládnout lépe. Smyslem ale není trápit se a dělat nějakou revoluci, smyslem je zamyslet se nad chybami a zlepšit malými a postupnými krůčky stávající stav.
Pro lepší práci s časem vám také pomůže přiznat si něco o sobě, tedy, kdo jste: sprinter nebo vytrvalec? Sprinter dokáže v krátkém čase zvládnout mnoho věcí, nicméně následně potřebuje relaxovat na pomalých činnostech/sportech, aby zase dokázal nasadit tempo. Vytrvalcovi práce trvá déle, pravděpodobně bude i velký detailista. Takový člověk by si měl pro výdrž nastavovat a mixovat úkoly dle náročnosti, aby sám sebe nestresoval tím, že si jich dává moc nebo moc těžkých/dlouhodobých na jeden den. Vytrvalec potřebuje relaxovat rychlými aktivitami.
A co moderní technologie, že nám mají pomoci? Ano, byly vyvinuty, aby nám ušetřily čas. A ono nic, jak to? Důvodem je, že nám přinesly mnoho možností, tedy co lze dělat v ušetřeném čase. A my jsme tu úsporu vzali jako výzvu pro soupeření s časem a snažíme si sami sobě udělit „prvenství“ v disciplíně, ve které však nemůžeme dlouhodobě obstát. Moderní technologie mimo práci? V domácnostech, tam jsme navýšili standardy „kvality“. Třeba taková pračka, která měla uspořit čas, naopak přinesla místo úspory času, kdy se tzv. velké prádlo pralo jednou za měsíc, praní prádla 2x za týden.
Tlama zmaru. Dnes máme sklon považovat za hrdiny lidi, kteří pracují 10-12 i více hodin denně, málo spí a deficit vůči vlastním hodnotám pak nahánějí 2 dny za měsíc, nebo týdnem za rok na zahraniční dovolené s mobilem a notebookem v pohotovosti. Výzkum ukazuje, že neodpočinutý člověk nemá nápady a neinspiruje lidi okolo, prostě jen „hasí“ operativu. Navíc tenhle životní styl z něj za pár let udělá zhroucenou hromádku s těžce poškozeným zdravím a s rozpadlými vztahy kolem něj. Jenže skutečnými borci jsou lidé s dobrými životními návyky, protože jen oni dlouhodobě vydrží zátěž, která se na ně valí ze všech stran, a ještě můžou mít skvělé nápady.
Teď ta kouzelná formule. Zařaďte si do každého svého dne prostor na to, co považujete za hodnotu ve svém životě. Nezapomínejte na relaxování a kvalitní spánek, a když to zvládnete, zařaďte pobyt v tichu třeba i 10 minut denně. Dostaví se zajímavé myšlenky a nápady. ■
Petra Šefčíková
ERA a.s. logo

ERA a.s.

370 zaměstnanců 4 nabídky práce

Věříme, že chránit lidský život má smysl.

 
Zdroj: autorka

Podobné články v magazínu

9 typů inteligence, které má každý z nás

21.02.2020 |

Každý z nás v nějakém oboru vyniká a v nějakém... Více zde

4 jednoduché kroky k nastartování vaší kreativity

07.02.2020 |

Každý z nás má v sobě potenciál pro to být kreativní... Více zde

3 užitečné tipy, jak zvládnout time management

23.01.2020 |

Máte někdy pocit, že vám život proplouvá doslova... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se