HomeMagazín TRH PRÁCE A ŠANCE NA ÚSPĚCH

TRH PRÁCE A ŠANCE NA ÚSPĚCH

| 02.03.2017 | ERA a.s.
Jak vypadá trh práce – shrnutí za uplynulých 16 let, co aktivně na trhu práce v oblasti personálního řízení působím.

Pomaličku se blíží čas, kdy se třeba začnete ucházet o zaměstnání, nebo jste to již zkusili a výsledek je různě úspěšný. Možná nevíte, proč a jaké vlastně máte šance na trhu práce, tak tedy něco o něm mýma očima.

V období 2001-2006 měli personalisté šanony plné životopisů, seřazené podle abecedy a rozdělené podle profesí. Byla to doba velkého přetlaku poptávky po práci a zaměstnavatel si mohl hodně vybírat. Absolventi byli téměř bez šance, ale když byli výjimeční a měli velké štěstí, nastupovali po vysoké škole za mzdu do 15 000 Kč. Mzda na pozici operátora na lince se bez příplatků za směnování pohybovala do 8 000 Kč. Možná to bylo ještě méně, beru to podle zkušenosti z nadnárodní společnosti, která se chovala na tu dobu prozíravě, tzn., řešila například zaměstnanecké půjčky na bydlení (hypotéky a půjčky nebyly tak snadno dostupné, takže se to hodilo), dopravu do zaměstnání pomocí svozového autobusu, nebo bydlení nově nastupujících v prvních třech měsících, když se do místa pracoviště stěhovali. Nadnárodní korporace byli skoro jediným místem, kde jste měli šanci uspět a získat přínosnou praxi jako absolventi. Poznámka – bez ohledu na dobu je třeba získat nejen zaměstnání, ale také zaměstnání, kde se můžete něco potřebného/důležitého pro pracovní i osobní růst naučit.

Pak přišlo období velikého „hladu“ zaměstnavatelů po nových lidech, jenže po uchazečích jako by se slehla země, obzvlášť v okolí velkých měst. Mohu mluvit za okolí Prahy nebo Plzně. Hledání kandidátů se ve velkých firmách věnoval specializovaný tým a vhodným uchazečům se nabízelo „první poslední“. Byly to zhruba dva roky bojů mezi zaměstnavateli ve stejném regionu. Nejen HR ale i vedoucí si začali zvykat, že někoho do firmy získat není snadné a že najít šikovného absolventa je také výhra.

Pak nastal strmý pád dolů, a to zhruba mezi roky 2008-2011, kdy přišla tzv. ekonomická krize. V té době přijímání nových lidí nebylo moc aktuální, občas se objevila vlna propouštění, jejíž velikost závisela na odvětví daného zaměstnavatele. Později se situace uklidnila a od 2014 zaznamenávám opět velký růst.

Jak vypadá trh práce dnes? Poptávka po nových lidech je vysoká. V některých profesích, jako jsou např. vývojář SW, konstruktér, nebo vývojář HW, je neskutečný nedostatek vhodných kandidátů. Ale obecně to vlastně platí skoro o všech profesích. Vypadá to, jako by ani neexistovali lidé, kteří chtějí/musí pracovat. Bereme tedy každého, kdo přijde? Ne, to ne. Odborná stránka je jakýmsi nutným předpokladem, abyste měli vůbec šanci. Například, když přijde na rozhovor uchazeč na pozici konstruktéra (ať už absolvent, nebo někdo s praxí), který se při rozhovoru „utopí“ na otázkách z matematiky a fyziky (9. třídy ZŠ) a nedokáže načrtnout výkres nějaké jím zvolené součástky, pak nic ho nezachrání. Ale musím přiznat, že úspěch na trhu práce není zdaleka jen o odborných znalostech, ale také o osobnosti daného uchazeče. Pokud jsou odborné předpoklady splněny a přesto neuspějete, mohou v tom hrát roli různé faktory a budu mluvit jen o těch, které patří z mého pohledu do skupiny fair-play. Třeba u nás je to otázka osobnosti daného uchazeče, kdy se snažíme různými otázkami zjistit, jaký je daný kandidát jako člověk, jak zapadne do našeho týmu a do firemní kultury. Přiznávám, že se to snažíme rozpoznat v emocionální rovině, obzvlášť pokud nelze danou věc/charakteristiku jednoznačně „změřit“.

Jakou šanci máte jako absolventi? Velikou oproti minulosti, zkušenosti jako takové nejsou už zdaleka na prvním místě. Jak uspět na trhu práce? Radila jsem ve stejnojmenném článku, který vyšel také v tomto magazínu.

Na příště chystám článek, jak obvykle vypadá reakce na CV, která posíláte a jak vypadají výběrové rozhovory.

Petra Šefčíková

ERA a.s. logo

ERA a.s.

370 zaměstnanců 4 nabídky práce

Věříme, že chránit lidský život má smysl.

 
Zdroj: autor

Podobné články v magazínu

Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

20.08.2021 |

Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení... Více zde

Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

16.06.2021 |

Dobrý dokáže být každý. Vaším cílem je napsat CV... Více zde

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

26.08.2020 |

Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se