HomeMagazín Uprchlíci na trhu práce

Uprchlíci na trhu práce

| 25.03.2019 | Jiří Hrstka
Už nějaký čas má mnoho odborných i neodborných serverů snahu komentovat situaci okolo uprchlíků. Ani my proto nemůžeme zůstat pozadu. Podíváme se ovšem na tento problém z trochu jiné perspektivy.
Nechceme ani sympatizovat s uprchlíky, ani být kategoricky proti nim. Každá strana má svou zaručenou pravdu a těžko tu druhou přesvědčí o opaku. Fakt je ten, že popularita některých politiků díky tomuto problému značně stoupá. Ponechejme ale stranou politickou stránku věci.

U nás jsme si položili otázku, jak to zamává s trhem práce, pokud uprchlíci zůstanou v ČR.

Co to znamená pro firmy

Pro firmy jde jistě o levný zdroj pracovní síly. Řada firem by tento zdroj jistě uvítala, protože jim vytrhne trn z paty. Ano, většina přistěhovalců se těžko může pyšnit nějakým kvalitním vzděláním, i když i mezi nimi jsou výjimky. Firmy ovšem v rámci rozšiřování výroby potřebují čím dál tím více lidí i na ty práce, kde potřebujete pouze minimální vzdělání nebo žádné.

Vezměme si příklad třeba z Německa nebo Velké Británie, kde většinu podřadnějších prací dělají přistěhovalci z různých zemí a kdyby z nějakého důvodu zmizeli, tak by tyto práce neměl kdo dělat a nastal by chaos.

Problém může nastat v odlišné kultuře, především v jazyku. Mnohým cizincům se totiž zdá, že čeština byla stvořena pouze pro Čechy. Ti méně vzdělaní běženci těžko budou ovládat jiný jazyk, než ten svůj a to určitě může přinést komplikace při začlenění do pracovního procesu.

Na druhou stranu si je firmy mohou dovolit platit minimální mzdou. To vše platí za předpokladu, že běženci budou mít zájem u nás pracovat.

Co to znamená pro uchazeče o práci

Pro uchazeče o práci to znamená především větší konkurenci. I když si to spousta z nich nepřipouští, i běženec pro ně může být rival v boji o místo. Zejména multinárodním korporacím je jedno, zda zaměstnají Čecha či člověka jiné národnosti, budou posuzovat pouze schopnosti dotyčného a ne jeho národnost.

map-of-the-world-1005413_1280.jpg

Co to znamená pro vysokoškoláky

Pro vysokoškolsky vzdělané to znamená prakticky totéž, co pro uchazeče bez vystudované školy. Běženců s vysokoškolským vzděláním je ovšem určitě o dost méně, než těch bez tohoto vzdělání. 

Přiliv běženců jistě zamíchá s trhem práce. Bude to však spíše k užitku nebo z toho budou pouze problémy? To ukáže až čas.
 

Zaregistruj se a nic ti neuteče

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


 
Zdroj:

Autor článku

Jiří Hrstka

"Už na škole jsem věděl, že nechci pracovat v typické firmě, kde bych musel chodit přesně načas, odpracovat či v některých případech odsedět si svých 8 hodin denně a poté alou domů. Mám štěstí, že to na Jobfairs takto nefunguje. Svým způsobem je to ale dvojsečná zbraň, člověk se musí pořád snažit a někdy je to velká výzva. Ale to mi vyhovuje. Co říci k mým zájmům? Mám velký sen, a to procestovat svět křížem krážem. Vždyť existuje tolik nádherných míst, které jsem ještě neviděl. Dále mě baví sport, zejména fotbal a volejbal, rád čtu, luštím křížovky a jako každý správný Čech mám rád pivo."

Podobné články v magazínu

VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

22.10.2021 |

Naše firma BKR ČR je součástí skupiny VELUX. Jak... Více zde

BKR ČR pomáhá lidem i přírodě

28.07.2021 |

V naší firmě jsme hrdí na to, že se nám daří... Více zde

Co dělá finanční poradce

13.05.2021 |

Finanční poradce? To je jasné už z názvu, radí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se